چگونه صفحه نمایش کامپیوتر خود را در ویندوز ۱۰ کالیبره کنیم؟

در این مطلب داریم طریقه کالیبره کردن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ را توضیح دهیم. با کالیبره شدن صفحه نمایش، تصاویر، فیلم ها و بازی ها به بهترین شکل نمایش داده می شوند و دقت نمایش رنگ ها نیز افزایش پیدا می کند.

کلیک – در ویندوز ۱۰ تنظیمات مناسب صفحه نمایش، به صورت خودکار انجام می شود؛ اما تنظیمات صفحه نمایش فقط به تغییر سایز آیکون ها و متون و یا تغییر رزولوشن صفحه نمایش ختم نمی شود. کالیبره کردن صفحه نمایش به صورت دستی باعث می شود که تصاویر، فیلم ها و بازی ها به بهترین شکل ممکن نمایش داده شوند. باید به یاد داشته باشید دقت سیستم عامل در کالیبره کردن صفحه نمایش به اندازه دقت انسان نیست.

خوشبختانه در ویندوز ۱۰ نیز همانند نسخه های قبلی ویندوز، امکان کالیبره کردن صفحه نمایش به صورت دستی به منظور نمایش رنگ ها با بالاترین دقت و نمایش رنگ مشکی در درجات متفاوت به بهترین شکل ممکن، وجود دارد.

در این مطلب قصد داریم به توضیح روش کالیبره کردن صفحه نمایش در کامپیوترها و لپ تاپ هایی را که از ویندوز ۱۰ استفاده می کنند، بپردازیم.

روش کالیبره کردن صفحه نمایش برای نمایش دقیق رنگ ها

  1. ابتدا برای باز کردن اپلیکیشن تنظیمات، دکمه ویندوز + I را بزنید.
  2. روی گزینه Displays کلیک کنید.
  3. روی گزینه Advanced display Settings کلیک کنید.

۱

    ۴٫ رزولوشن صفحه نمایش را روی رزولوشن توصیه شده تنظیم کنید. برای شروع فرایند کالیبره شدن روی گزینه Color calibration کلیک کنید.

۲

    ۵٫ سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

۳

    ۶٫در مرحله بعدی صفحه ای ظاهر می شود که دربردارنده منوی نمایشگر شما برای انجام تنظیمات مختص رنگ ها است، برای رفتن به مرحله بعد روی گزینه Next کلیک کنید.

۴

نکته: قبل از اینکه فرایند کالیبره شدن آغاز شود، سیستم عامل به کاربر توصیه می کند هر زمانی که استفاده از تنظیمات پیش فرض صفحه نمایش مشگلی ندارد، از این تنظیمات استفاده کند؛ چنانچه صفحه نمایش را به صورت دستی کالیبره کردید، می توانید برای باز گرداندن تغییرات از تنظیمات پیش فرض استفاده کنید.

  1. روی گزینه Next کلیک کنید.
  2. برای تنظیم کردن میزان گاما، نشانگر نوار لغزان را بالا و پایین ببرید و آن قدر این کار را انجام دهید تا نقاط کوچک به سختی دیده شوند. پس از آن روی گزینه Next کلیک کنید.

۵      ۹٫ دوباره روی گزینه Next کلیک کنید.

     ۱۰٫گزینه مربوط به کنترل روشنایی صفحه نمایش را پیدا کنید و میزان روشنایی را افزایش یا کاهش دهید . شما می توانید میزان روشنایی را در تصویری که در پایین صفحه قرار دارد، مشاهده کنید. پس از آنکه میزان روشنایی دلخواه خود را انتخاب کردید، روی گزینه Next کلیک کنید.

۶

    ۱۱٫ دوباره روی گزینه Next کلیک کنید.

    ۱۲,گزینه مربوط به کنترل کنتراست تصویر را پیدا کنید و آن را به اندازه کافی افزایش دهید. می توانید تاثیر افزایش کنتراست را در عکسی که در پایین صفحه قرار دارد، مشاهده کنید و سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

۷

    ۱۳٫دوباره روی گزینه Next کلیک کنید.

    ۱۴٫به منظور تنظیم توازن رنگ ها، نشانگر نوار لغزان را به سمت رنگ های قرمز، سبز و آبی حرکت دهید و آنقدر این کار را انجام دهید تا هر گونه سایه رنگ از نوار خاکستری پاک شود، سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

۸

    ۱۵. برای مقایسه تغییرات روی گزینه های Previous calibration یا Current calibration کلیک کنید. اگر تنظیمات فعلی رنگ ها مناسب بود، روی گزینه Finish کلیک کنید و در صورت نامناسب بودن تنظیمات می توانید گزینه Cancel را انتخاب کنید.

۹

نکته: شما می توانید در آخرین مرحله از فناوری نرم افزاری مایکروسافت تحت عنوان ClearTypeTuner (روشی برای افزایش خوانایی متون بر روی نمایشگرهای ال سی دی) برای اطمینان از درست نمایش داده شدن متون استفاده کنید. لازم به ذکر است حتی در صورتی که کاربر در آخرین مرحله گزینه Cancel را انتخاب کند، باز هم تنظیمات در منو ذخیره خواهند شد. چنانچه از تنظیمات انجام شده راضی نبودید، می توانید تنظیمات را به صورت دستی و یا با انتخاب حالت پیش فرض به حالت اولیه بازگردانید.

لازم به ذکر است که ابزارهای بسیار زیاد دیگری برای کالیبره کردن صفحه نمایش وجود دارد که برخی از آن ها پولی هستند و برخی دیگر به صورت رایگان عرضه می شوند. اما دقت ابزاری که خود ویندوز در اختیار کاربر قرار می دهد، به اندازه کافی مناسب است.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *