چگونه از هک شدن مودم جلوگیری کنیم؟

اگر از هک شدن مودمتان واهمه دارید یا با این مشکل روبرو شده اید، با انجام چند کار ساده می توانید هکر را شناسایی کنید و یا از اینکه در دام هکرها بیفتید جلوگیری کنید.

کلیک- هک شدن ADSL تبدیل به معضلی شده است که بسیاری از افراد را نشانه گرفته است. شاید بتوان این  را پدیده را  مانند یک اپیدمی دانست حتی اگر اتفاق نیفتاده باشد، چون شما می توانید ببینید که هرکس اگر اندکی از شارژ و ترافیک اینترنتش کاسته شود دچار این شک می گردد که شاید افرادی مودمش را هک کرده باشند که البته در بسیاری از مواقع چندان هم دور از ذهن نیست. این روزها با آمدن نرم افزارهای متعدد و داشتن اطلاعات فنی متوسط از هک و روش های هکینگ، می توان به راحتی اطلاعات اکانت ADSL را بدست آورد. در این مطلب قصد داریم  به شما چند روش برای جلوگیری از هک اکانت ADSL را معرفی کنیم و روشی نیز برای اطلاع از هک شدن مودمتان به شما بیاموزیم:

روش های جلوگیری از هک مودم:

۱-شما حتما باید پسورد پیش فرض مودم را که در آدرس پیشفرض ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ قرار دارد را تغییر دهید. این پسورد در مودم های مختلف متفاوت است اما اکثرا admin یا user میباشد و شخص با دانستن این مورد به تنظیمات مودم وارد شده و حتی اقدام به تغییر پسورد و ریست کردن مودم قربانی می کند.

۲- ما به شما پیشنهاد می کنیم که از یک فایرال خوب در سیستم استفاده کنید که جلوی پینگ دهی IP رو گرفته و اطلاعات شما را مخفی نگه میدارد زیرا فرد با اسکن IP های که پینگ می دهد اقدام به نفوذ می کند.

۳-بهتر است خیلی کم برای مشاهده میزان شارژ ADSL باقی مانده به سایت ارائه دهنده ی سرویس اینترنتتان سر بزنید، چون کوکی ها و لاگ های که بر اثر بازدید شما از سایت باقی خواهد ماند میتواند به هکر کمک کند.

شیوه ی این کار بدین صورت است که هکر در adsl هکینگ ابتدا ip range خود را اسکن کرده سپس از آن به وسیله ی نرم افزار telnet که در خود ویندوز وجود دارد به modem تارگت reguset می دهد و با استفاده از پسوردهای پیش فرض مودم وارد مودم قربانی می شود.

در زیر می توانید پسوردهای پیش فرض مودم را ببینید:

admin – user – support

هکر مورد نظر سپس با دستورات telnet پسورد و یوزر تارگت را می یابد.

 خطاها و احتمالاتی که هکر را در این مرحله ناتوان میکند بدین شرح است :

۱- پسورد مودم عوض شده باشد و از پسوردهای پیش فرض نباشد.

۲- مودم قابل تلنت نباشد – توجه داشته باشید که اکثر مودم ها قابل تلنت هستند ولی با استفاده از تلنت ویندوز نمی توان وارد آن ها شد.

۳- در بعضی از isp ها مودم ها تلنت نمی شوند مثلا pars net و این به خاطر پورت بسته است که درصورتی که هکر مورد نظر حرفه ای باشد میتواند همه پورت های اون ip رو اسکن کرده و رمز را بیابد.

۴- پیش شماره یکسان نباشد – در بعضی از isp ها حتی اگر اکانت یکی دیگر در ip range شما باشد و یوزر پسورد آن را داشته باشد اگر ۳ شماره ی اول شماره تلفن آن با شماره تلفن شما یکسان نباشد هنگام وصل شدن با آن اکانت حتی اگر درست هم باشد invalied password می دهد.

۴- هکر رد پایی از خود باقی بگذارد – اکثر هکر ها تازه وارد بعد از وصل شدن به مودم شما با استفاده از دستور sys log disp/y فایل log مودم را خالی می کنند ولی اگر هکر آماتور باشد و این کار را انجام ندهد هر کاری هم که در مودم انجام دهد همراه با زمان connect شدن و غیره در فایل log مودم ذخیره خواهد شد.

۵-علاوه بر همه اینها بعضی از isp ها شما را علاوه بر user – pw از طریق آدرس mac نیز می شناسند، در این صورت هکر ip را از طریق http باز کرده و mac آدرس مودم را می دزدند،در این صورت باز هم  ممکن است که پسوورد modem تغییر یافته باشد یا کانفیگ مودم به صورتی باشد که در محیط gui مک آدرس را نشان ندهد علاوه بر این حتی اگر هکر حرفه ای هم باشد هنگام کانکت شدن به مودم از طریق http فایل لوگ را پاک نمی کند یا مودم در محیط gui اجازه ی این کار را نمی دهد و اطلاعات آن در فایل log ذخیره می شود.

۶-در اکثر موارد antivirus و firewall ها هم در جلوگیری از این حملات عاجز می مانند زیرا آن پرتی که هکر از طریق آن وصل می شود همان پورتی است که isp سرویس اینترنت را به client می دهد و firewall ها نمیتوانند تشخیص بدهند که connection ایجاد شده از آن پورت از طریق isp است یا یک دستگاه دیگر به آن وصل شده است.

از کجا بفهمیم که مودم ما هک شده است یانه ؟

حال که تمام این گزینه ها را شناختید اگر احساس کردید که از شارژ شما کاسته می شود یا بدون علت کلا disconnect می شوید اول از همه فایل log مودم خود را مطالعه کنید اگر در آن خطی مثل :

 و set reboot – SMT Password pass – Accept() fail – 


دیدید به isp خود اطلاع دهید و هر چند یکبار هم پسورد اکانت خود را عوض کنید، علاوه بر این بهتر است از ip dynamic استفاده کنید تا هکر هر بار با استفاده از یک ip address نتواند به مودم شما کانکت شود. همچنین در مودم خود به قسمت Access کنترل رفته و تیک های HTTP و Telnet را بردارید تا هکر نتواند از این راه به مودم شما کانکت شود.

هرچند شیوه های هک مودم هر روز تغییر می یابد ولی شما با به کارگیری این روش ها می توانید از بروز مشکل جلوگیری کنید و امنیت مودم خود را تامین کنید.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *