بررسی همه جانبه فناوری HD و Ultra HD (بخش اول)

همانطور که می دانید فناوری HD به یک فناوری کاملا متداول تبدیل شده است و تمام نمایشگرهایی که در حال حاضر عرضه می شوند، از حداقل وضوح HD یا ۷۲۰p برخوردار هستند. در ادامه با بررسی همه جانبه این فناوری با ما همراه باشید.

کلیک – در بخش اول این مطلب به بررسی همه جانبه فناوری HD و مقایسه کامل دو وضوح ۷۲۰p و ۱۰۸۰p می پردازیم و در بخش های بعدی بیشتر به بررسی فناوری های Ultra HD خواهیم پرداخت.

کلمه HD مخفف کلمه High definition به معنای وضوح بالا است. امروز فناوری HD به یک فناوری کاملا متداول تبدیل شده است، اما ممکن است برخی از افراد این سوال را داشته است که تفاوت وضوج ۷۲۰p HD و ۱۰۸۰p HD در تلویزیون ها و فیلم های HD در چیست.

امروزه اکثر شبکه های تلویزیونی به صورت HD پخش می شوند و برخی از سرویس های رسانه ای پخش ویدیو مانند نتفلیکس و سرویس آمازون ویدیو تا کنون هزاران فیلم را با کیفیت HD برای مشترکان خود ارائه داده اند و حتی امروزه بسیاری از گوشی های ارزان قیمت و رده پایین هم با صفحه نمایش HD عرضه می شوند؛ بنابراین حتی در گوشی های خود نیز می توانید از کیفیت HD لذت ببرید. فناوری HD چیست؟ محتوا و صفحه نمایش HD در چند نوع عرضه می شوند؟ تفاوت بین کیفیت ۷۲۰p HD، ۱۰۸۰p HD، Quad HD و ۴K Ultra HD در چیست؟ در ادامه به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

فناوری HD چیست؟

HD یا High Definition به سطح جزییات تصویر صفحه نمایش و یا به عبارت دیگر به تعداد پیکسل های تشکیل دهنده یک نمایشگر اشاره می کند. یک پیکسل کوچکترین بخش تشکیل دهنده یک نمایشگر است.

۲

پیکسل های یک نمایشگر

فناوری HD پس از فناوری Definition Standard یا وضوح استاندارد (سطح جزییات تصویر تلویزیون های رنگی آنالوگ قدیمی) عرضه شد و در نمایشگرهایی که دارای این فناوری هستند، برای تولید تصویری واضح تر و شفاف تر از تعداد پیکسل های بیشتری استفاده شده است.

۱

سه نوع محتوای HD وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای رزولوشن متفاوتی هستند. موضوعی که در هنگام خرید نمایشگرهای HD باید به آن توجه کرد این است که ممکن است هر نمایشگری که کلمه HD روی آن دیده شود، برای شما مناسب نباشد. در ادامه به سه نوع محتوای HD یعنی ۷۲۰p و ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p می پردازیم.

تفاوت بین ۷۲۰p و ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p در چیست؟

hd_sd_resolutions_interlaced

گیفیت های ۷۲۰p و ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰pهر سه نسخه های متفاوتی از محتوای HD هستند که کاملا با یکدیگر تفاوت دارند. لازم به دکر است که تلویزیونی با وضوح ۱۰۸۰i در بازار وجود ندارد؛ در ادامه به بررسی دلیل این موضوع خواهیم پرداخت؛ بنابراین برای شروع تنها به مقایسه وضوح ۷۲۰p و ۱۰۸۰p می پردازیم.

تفاوت ۷۲۰p و ۱۰۸۰p چیست؟

۷۱۰۹۹۳۲_f1024

در انگلستان تمام تلویزیون های آنالوگ از سیستم پخش PAL استفاده می کردند و در این سیستم از وضوح ۵۷۶i برای پخش تصاویر استفاده می شد. به عبارت دیگر عرض این محتوای ویدیویی ۷۲۰ پیکسل و ارتفاع آن ۵۷۶ پیکسل بود. این کیفیت به عنوان SD یا standard definition (وضوح استاندارد) شناخته می شود.

در فیلم های ۷۲۰p تعداد پیکسل های موجود در عرض آن ۷۲۰ پیکسل و در ارتفاع آن ۱۲۸۰ پیکسل است. این ابعاد باعث می شود سطح جزییات کیفیت محتوای ۷۲۰p دو برابر محتوای SD باشد و دلیل شفافیت و وضوح بالاتر کیفیت ۷۲۰p نسبت به کیفیت SD نیز همین موضوع است. شفافیت و وضوح کیفیت ۱۰۸۰p با رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰، پنج برابر کیفیت SD است. نمایشگری با وضوح ۷۲۰p  نمی تواند محتواهایی با وضوح بالاتر را به بهترین شکل نمایش دهد؛ بنابراین چنانچه قصد انجام بازی های HD کنسول پلی استیشن ۴ (این کنسول از کیفیت ۱۰۸۰p Full HD نیز پشتیبانی می کند) یا تماشای فیلم های بسیار با کیفیت از سرویس نتفلیکس را دارید، خرید این نمایشگرها توصیه نمی شود.

این موضوع به معنای آن نیست که کنسول پلی استیشن ۴ و نتفلیکس کیفیت ۷۲۰ را پشتیبانی نمی کنند؛ بلکه مسأله این است که شما با تلویزیون های ۷۲۰p نمی توانید از بالاترین کیفیت ارائه شده توسط پلی استیشن یا نتفلکیس لذت ببرید.

این روزها تلویزیون های ۷۲۰p جزء ارزانترین تلویزیون ها محسوب می شوند و کلمه HD Ready بر روی آن ها مشاهده می شود؛ زیرا رزولوشن ۷۲۰p حداقل رزولوشن مورد نیاز برای پخش محتوای HD است.

امروزه بیشتر تلویزیون های ۱۰۸۰p تحت عنوان Full HD یا True HD عرضه می شوند که کیفیت بالاتر و بهتری را در اختیار بینندگان قرار می دهند.

آیا تلویزیون های ۷۲۰p قادر به پخش فیلم های ۱۰۸۰p Full HDهستند؟

هر تلویزیونی با هر رزولوشنی که عرضه می شود، در پخش محتوایی با رزولوشن بالاتر عملکرد خوبی ندارد و در نمایش محتوایی با همان رزولوشن بهترین عملکرد را دارد. این موضوع به معنای این است که تلویزیون ۷۲۰p نمی تواند محتوای ۱۰۸۰p را به خوبی نمایش دهد و برای اینکه محتوایی با این رزولوشن را به درستی در نمایشگر نمایش دهد، ابعاد آن را کوچکتر می کند و یا به اصطلاح آن را downscale می کند و از سویی دیگر ابعاد محتوایی با رزولوشن ۵۷۶i را بزرگتر می کند و به اصطلاح آن را upscale می کند.

در حال حاضر تمام شبکه های HD با کیفیت ۱۰۸۰i پخش می شوند؛ اما تلویزیون های ۷۲۰p برای اینکه رزولوشن این محتوا با ابعاد تلویزیون متناسب شود، آن را downscale می کند؛ اما تلویزیون های ۱۰۸۰ قادر هستند این محتوا را بدون اینکه در رزولوشن آن تغییری ایجاد کند، پخش کنند. در ادامه تفاوت دو فرمت ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p را به صورت مختصر خواهیم پرداخت.

تفاوت واقعی تلویزیون های ۷۲۰p و ۱۰۸۰p زمانی مشخص می شود که شما در حال تماشای فیلم های بلوری باشید. فیلم های بلوری با فرمت ۱۰۸۰p تهیه می شوند؛ بنابراین در صورتی که این فیلم ها را با تلویزیون ۱۰۸۰ مشاهده کنید، می توانید از بهترین کیفیت Full HD لذت ببرید.

تفاوت کیفیت وضوح ۱۰۸۰p و ۷۲۰p در تلویزیون هایی با اندازه کوچک (مثلا ۲۴ اینچ یا ۲۶ اینچ) زیاد محسوس نیست و تنها در تلویزیون های ۳۲ اینچ یا بزرگتر متوجه تفاوت کیفیت این دو وضوح می شوید و آن زمان است که محو کیفیت واقعی ۱۰۸۰p می شوید!

فرمت ۱۰۸۰i چیست و تا چه اندازه ای با ۱۰۸۰p تفاوت دارد؟

تعداد پیکسل ها در هر فرمت ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p کاملا یکسان است و تفاوت اصلی این دو فرمت، نحوه نمایش تصاویر این دو فرمت در تلویزیون است.

حرف i در فرمت ۱۰۸۰i نشان دهنده کلمه interlaced scan و حرف p در ۱۰۸۰p نشان دهنده کلمه progressive scan است.

در interlaced scan فیلد تصاویر (فیلد مجموعه‌ ای متشکل از خطوط افقی فرد یا زوج یک فریم است. در حقیقت هر فریم تصویر، از دو فیلد تشکیل شده است) در خط های عمودی ارائه می شوند و فیلدهای تصاویر به چندین ستون تقسیم می شوند و سپس در هر بار خطوط های مختلف با نسبت بالایی (یک بیست و پنجم ثانیه) نمایش داده می شوند؛ بنابراین خطوط به دو قسمت تبدیل می شوند و ابتدا خطوط زوج نمایش داده می شوند و سپس خطوط فرد نمایش داده می شوند. با وجود اینکه خطوط زوج و فرد با سرعت بسیار بالایی نمایش داده می شوند و چشم انسان واقعاً قادر به تشخیص این موضوع نیست، اما افراد هنگام تماشای محتوای ۱۰۸۰i مخصوصا هنگام تماشا تصاویر ورزشی و پر حرکت، متوجه لرزش محسوسی می شوند.

در progressive scan تصاویر به صورت پی در پی نمایش داده می شوند و این موضوع باعث می شود که تصاویر به صورت روان تر و بدون لرزش پخش شوند و هنگام پخش تصاویر اثری از آن ها بر روی صفحه تلویزیون باقی نماند (نمایش تصاویر به صورت شبح وار نباشد). تمام تلویزیون های دارای صفحه تخت همانند تلویزیون های LCD، LED و پلاسما که متداول ترین تلویزیون های HD هستند، تصاویر ۱۰۸۰i را به صورت خودکار به ۱۰۸۰p تبدیل می کنند. تلویزیون هایی که دارای کیفیت خوبی است، خطوطی را که در هنگام پخش تصاویر نمایش داده نمی‌ شوند، به صورت هوشمند جایگزین می کنند؛ اما ممکن است تلویزیون های ارزان تر عملکرد خوبی در این زمینه نداشته باشد.

interlaced scan در ابتدا به دو دلیل به کار گرفته می شد: اولین دلیل این بود که در تلویزیون های آنالوگ به عنوان روشی برای فشرده سازی تصاویر (ابتدا ارسال نیمی از فیلدهای تصاویر و سپس ارسال نیمی دیگر از آن ها) عرضه شد و دوم آنکه تلویزیون های CRT قدیمی برای اسکن فیزیکی صفحه نمایش برای  ایجاد تصاویر  progressive از سرعت لازم برخوردار نبودند.

مقایسه تلویزیون های ۷۲۰p و ۱۰۸۰p با صفحه نمایش های Quad HD و ۴K UHD

۴k-tv-demand-shows-right-time-to-buy-2015

تلویزیون های جدید و البته گران قیمت ۴K از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. قیمت این تلویزیون ها به تدریج در حال کاهش است و شما در حال حاضر می توانید یک تلویزیون ۴K را با قیمتی کمتر از ۱۰۰۰ یورو بخرید. تفاوت اصلی تلویزیون های ۴K با تلویزیون های Full HD در رزولوشن تلویزیون است.

۴k-resolution-difference

حال این سوال مطرح می شود که آیا واقعاً خرید تلویزیون های ۴K لازم است؟ تعداد منابعی که ارائه دهنده محتوایی با این کیفیت هستند، به تدریج در حال افزایش است و می توانید از منابعی همچون نتفلیکس و Sky TV برای دسترسی به این محتوا استفاده کنید. تفاوت تلویزیون و محتوای ۴K با Full HD تنها زمانی مشخص می شود که هر دو تلویزیون در کنار هم قرار داده شوند و هیچ تضمینی وجود ندارد که فناوری ۴K برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار بگیرد و خرید تلویزیون های ۴K را زیاد توصیه نمی کنیم.

آیا یک تلویزیون HD قادر به بخش محتوای ۴K است؟

همانطور که یک تلویزیون ۷۲۰p می تواند محتوای ۱۰۸۰p Full HD را پخش کند، یک تلویزیون Full HD هم می تواند محتوای ۴K را با تغییر رزولوشن و downscale کردن آن، بدون هیچ مشکلی پخش کند. در واقع به دلیل اینکه محتوای ۴K دارای بیت بالاتری است، می تواند با وضوح بالا و کاملا روان بر روی تلویزیون Full HD شما پخش شود.

در بخش های بعدی این مطلب به بررسی دقیق تر فناوری های ۴K، ۸K، QHD و Super Hi Vision و مقایسه کامل آن ها خواهیم پرداخت.

 



یک دیدگاه

غلی

خیلی مطلب جالبی بود.ممنون❤

دیدگاه ها:

  1. غلی گفت:

    خیلی مطلب جالبی بود.ممنون❤

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *