مقایسه گوشی های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس با گوشی اچ تی سی ۱۰( بخش آخر)

تا کنون در قسمت های قبلی این مطلب گوشی های آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس و اچ تی سی را از نظر پردازنده، دوربین، صفحه نمایش وطراحی با یکدیگر مقایسه کرده ایم. در این مطلب که آخرین بخش از این سری مقاله است قصد داریم تا این گوشی ها را از نظر سیستم عامل و همچنین از نظر در دسترس بودن مقایسه کنیم.

به گزارش کلیک، سیستم عامل استفاده شده روی گوشی های آیفون همه از نسخه های مختلف سیستم عامل iOS هستند که طراحی شرکت اپل است. اما روی خانواده آیفون ۷ از نسخه جدید این سیستم عامل یعنی iOS 10  استفاده شده است. اما سیستم عامل گوشی اچ تی سی ۱۰ از نوع اندروید است. نسخه اندروید استفاده شده در این گوشی جدیدترین نسخه اندروید است که توسط بخش سیستم عامل گوگل طراحی شده است. مقایسه این دو سیستم عامل یعنی سیستم عامل های اندروید و iOS کاری بیهوده است چون این دو سیستم عامل هیچ نقطه مشترکی ندارند که بتوان با هم مقایسه کرد. به غیر از تفاوت های اصلی که مقایسه آن ها واقعا سخت است  نکته قابل توجه این است که سیستم عامل اندروید انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سیستم عامل iOS دارد و از طرفی استفاده از آن برای بیشتر افراد آسان تر است. اما سیستم عامل استفاده شده روی آِیفون یعنی iOS از نظر مدیریت بخش پیام ها تماس ها و بخش های این چنینی قوی تر است.

البته این نکته به این معنی نیست که اندروید در این زمینه ضعیف عمل می کند اما برای یاد گرفتن مدیریت بخش های نام برده در اندروید نیاز به کمی وقت است. نکته قابل توجهی که در مورد اچ تی سی ۱۰ باید گفت این است که سیستم عامل اندروید این گوشی از اپلیکیشن هایی پشتیبانی می کند که سایر گوشی های مجهز به سیستم عامل اندروید از آن ها پشتیبانی نمی کنند. این گوشی اولین گوشی است که از اپلیکیشن AirPlay اپل پشتیبانی می کند و حتی قابلیت های بیشتری به آن افزوده است. درگ و دراپ کردن آیکون ها در هر جایی نیز یکی دیگر از قابلیت های این گوشی است. از طرفی می توان آیکون اپلیکیشن های مختلف را با استیکرهایی که روی تم های اچ تی سی ۱۰ تعبیه شده است، جایگزین کرد.

تصویر آیفون 7

تفاوت در قابلیت های اپلیکیشن های استفاده شده در این گوشی ها تنها تفاوت موجود بین گوشی های خانواده آیفون ۷ و اچ تی سی نیست. در این گوشی ها تفاوت های دیگری از جمله تفاوت در اپلیکیشن های ساخت حساب کاربری یا بازی نیز وجود دارد. از طرفی اپلیکیشن های سیستم عامل اندروید تقریباً هر دو هفته یک بار توسط طراحان و سازندگان آن به روز رسانی می شوند. اما برند اچ تی سی در به روز رسانی سیستم عامل ها کمی کند عمل می کند و همین امر یک نقص و ایراد برای آن محسوب می شود. اما اپل در این زمینه به سرعت عمل می کند و پیشتاز است. کاربران آیفون همیشه با آخرین نسخه اپلیکیشن ها روبرو هستند و این مسئله امتیاز بزرگی برای آیفون محسوب می شود به همین دلیل بیشتر کارشناسان عقیده دارند که سیستم عامل iOS نسبت به سیستم عامل اندروید از رتبه بیشتری برخوردار است و خانواده آیفون ۷ به عنوان برنده این بخش معرفی می شود.

اما از نظر قیمت و در دسترس بودن باید گفت که قیمت آیفون ۷ با حافظه داخلی ۳۲ گیگ در حدود ۶۴۰ دلار آمریکا است. البته آیفون ۷ با حافظه داخلی ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگا بایت نیز دربازار با رنگ جت بلک در بازار در دسترس کاربران هستند. اما قیمت آیفون ۷ پلاس در حدود ۷۶۹ دلار است که با حافظه داخلی ۳۲، ۱۲۸ و ۲۵۶ در بازار موجود است.

قیمت اچ تی ۱۰ با حافظه داخلی ۳۲ گیگ در حدود ۷۰۰ دلار است البته اگر کاربری نخواهد هدفون های ضد نویز صوتی آن را سفارش دهد قیمت آن تا حدود ۶۰۰ دلار خواهد بود.

از نظر قیمت، گوشی های خانواده آیفون ۷ و اچ تی سی با یکدیگر قابل مقایسه هستند. البته با توجه به لوازم جانبی که اچ تی سی به همراه اچ تی سی ۱۰ به کاربران ارائه می دهد، قیمت با صرفه تری دارد. از طرفی اچ تی سی ۱۰ قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه SD تا ۲ ترابین را دارد که این موضوع برای کاربران زیادی حائز اهمیت است. البته اچ تی سی به گستردگی خانواده آیفون در بازار موجود نیست و دردسترس بودن گوشی های خانواده آیفون ۷ از جمله امتیازات آن است که باعث می شود در این بخش نیز آیفون ۷ به عنوان برنده معرفی شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *