موزیلا در برابر کروم رسماً زانو زد

|
۲ دیدگاه
mozilla chrome plugin

موزیلا جدید ترین ابتکارش که Project Mortar نام دارد را معرفی کرد. هدف موزیلا این است که برخی از پلاگین های خاص کروم را به مرورگر وب فایرفاکس اضافه کند.
به گزارش کلیک، این پلاگین ها که استانداردهای وب برای آن ها در نظر گرفته نشده است، شامل PDFium گوگل و Pepper Flash است.

اگر جنگ مرورگرهای وب همچنان ادامه داشته باشد، توسعه دهندگان مرورگرهای محبوب مجبورند که ویژگی های جدیدی را به مرورگر خود اضافه کنند تا نظر کاربران بیشتری را جلب کنند. به تازگی، موزیلا مولتی پراسس را در مرورگر فایرفاکس خود آغاز کرده است و اپرا نیز ارمغان VPN درون برنامه ای را داده است.

اکنون موزیلا با انجام پروژه جدید خود، قصد دارد که پلاگین های خاص را به کتابخانه فایرفاکس اضافه کند.

پروژه مورتار، با هدف ایجاد توسعه و نگهداری ارزان و آسان قیمت فایرفاکس شکل گرفته است. این امر با وارد کردن ویژگی هایی از مرورگر وب پیشرو در جهان، یعنی مرورگر کروم انجام می شود.

chrome-browser-plugin

در آغاز، پروژه مورتار با آوردن کتابخانه PDFium و رابط کاربریPepper  براساس پلاگین فلش به فایرفاکس شروع می شود. PDFium یک نمایشگر منبع باز PDF  و Pepper Flash گوگل است که برای اجرای آن، از مکانیزم های جداسازی اجرای برنامه ها استفاده می شود. دلیل انجام این کار، افزایش امنیت می باشد.

این تغییر مهم به مرورگر وب فایرفاکس اجازه می دهد که فلش پلیر و نمایشگر PDF کروم را اجرا کند.

موزیلا این مرحله را یک تجربه برای کاهش بار کاری توسعه دهندگان موزیلا خواند. بنابراین توسعه دهندگان می توانند کدهایی را برای آوردن فناوری های بیشتر به مرورگر وب فایرفاکس تولید کنند.

به بیان دیگر، تجربه جدید مرورگر فایرفاکس برای استفاده از رابط های کاربری است که استانداردهای وب برای آن ها در نظر گرفته نشده است.

4 پسندیده شده
آذر کاظمی
از این نویسنده

۲ دیدگاه

توسط: محمد

موزیلا برابر کروم زانو زد؟ چه ربطی داشت به متن خبر
خواهش میکنم تو امتخاب عنوان بیشتر دقت کنید!

    توسط: محمدرضا مرتضایی

    ربطش اینه که وقتی از پلاگینها و ایده های کروم میخواد استفاده کنه عملا پرچم رو بالا برده … میتونست که خودش انجام میداد و کپی نمیکرد از کروم

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.