هیچ انسانی نمی تواند بیشتر از ۱۱۵ سال عمر کند

|
۱۲ دیدگاه
old people

تصور عمر جاودان در حد یک رویاپردازی خواهد ماند و انسان ها نمی توانند بیشتر از ۱۱۵ سال عمر داشته باشند.

به گزارش کلیک، دانشمندان دانشکده پزشکی کالج آلبرت انیشتین نیویورک با بررسی نرخ مرگ و میر و الگوهای طول عمر در سرتاسر دنیا به این نتیجه رسیده اند که عمر انسان سقف محدودی دارد. قریب به اتفاق مردم تصور می کنند که اگر به درستی زندگی کنند و الگوهای سلامت و تندرستی را رعایت کنیم می توانند عمر بیشتری داشته باشند، اما این محققین معتقدند که انسان در هیچ شرایطی روی سیاره زمین بیشتر از ۱۱۵ سال عمر نخواهد کرد.

بعد از انتشار این تحقیقات برخورد جامعه علمی با این یافته های جدید متفاوت بود در حالی که عده ای آن را پایانی بر باور قدیمی امکان جاودانگی می دانند، برخی دیگر در صحت نتایج آن مشکوک هستند. مخالفین اعتقاد دارند نتیجه به دست آمده نه حاصل یک تحقیق بیولوژیک روی جسم انسان، بلکه حاصل بررسی های آماری روی الگوهای مرگ و میر در سرتاسر جهان است، که احتمال اشتباه نیز در آنها بالاست و نمی تواند قطعی باشد.

لازم به یادآوری است که پژوهش دانشمندان کالج انیشتین توضیحی در خصوص یافته های جدید درباره ارتباط میان طول عمر و DNA افراد ارائه نمی دهند. براساس این یافته ها می توان گفت که مدت عمر انسان در DNA او ثبت شده است ولی این موضوع را نمی توان در قالب یک عدد مشخص یافت، بلکه به واسطه وجود فاکتورهایی که می توان به کمک آنها تعداد دفعاتی که یک سلول توان تقسیم شدن دارد را  دارد می توان تخمین زد.

با وجود همه ی این موارد، پیشرفت های هر روزه در علم ژنتیک باعث می شود که تمام دانشمندان از هدف نهایی جاودانگی ناامید نشوند. به خصوص این که هنوز از لحاظ تئوری، امکان برداشتن محدودیت در تعداد تقسیم سلولی وجود دارد.

در خصوص پیشرفت های علم ژنتیک می توان گفت که همین حالا نیز می توان با چنین دستکاری هایی نوع ژنتیکی سرطان خون و بیماری هموفیلی را در نوزادان متولد نشده درمان کرد. و در این میان برخی دانشمندان چون جورج چرچ (George Church) باور دارند که می شود یک DNA تکامل یافته برای انسان ها ساخت تا بتوانند در مقابل بیماری ها آسیب های خارجی مقاومت بیشتری داشته باشند.

البته که باید این را نیز اضافه کرد که چنین ایده هایی فعلاً در حد تئوری باقی مانده اند، اما نگاهی به پیشرفت های علم ژنتیک در همین یک دهه اخیر ما را به این باور می رساند که در این قلمرو وجود واژه هایی چون «ناممکن»، تقریباً ناممکن است و کسی نیز از پیشرفت هایی که در آینده می تواند به دست دانشمندان رقم بخورد خبر ندارد.

 

18 پسندیده شده
زینب یزدانبخش
از این نویسنده

۱۲ دیدگاه

توسط: ح

من خودم چند پیرمرد و پیرزن رو میشناسم که بیش از صدوبیست سال عمر کردن… هنوزم زنده هستن

    توسط: محمدرضا مرتضایی

    فک کنم نسل جدیدو میگه

توسط: مسعود محمدی

این حرف حرف بیخودیه
خواهر پدر بزرگم در حال حاضر درست ۱۲۱ سالشه

و پدر پدربزرگم درست ۱۴۹ سال عمر کرد و پدر بزرگ بنده الانم حدود ۱۰۶ سالشه
مرگ بر USA دروغگو

توسط: علیرضا

پدر بزرگ مرحوم اینجانب صد وهفده سال در کمال سلامت زندگی کردند جز دو روز پایانی عمر که زمینگیر شدند مابقی ایام بدون کمک دیگران راه میرفتند و پدر ایشان نیز آنقدر طول عمر داشتند که ناشنوا ونابینا شدند ودر نهایت هم یک دندان شیری درآوردند و با توجه به مقایسه با سن وسال اطرافیانشان احتمالا صدو سی سال در قید حیات بودند

توسط: به تو چه

واقعا با ” بررسی نرخ مرگ و میر و الگوهای طول عمر در سرتاسر دنیا ” چه نتیجه ای جز پی بردن به اینکه “عمر انسان سقف محدودی ” دارد می توان انتظار داشت؟ براستی این مورد تحقیق نیاز داره؟ به عبارت دیگر تحلیل آماری در این مورد جذابیتی نداره و از قبل نتیجه معلومه بلکه باید تحقیقات آزمایشگاهی مبتنی بر یافتن یک راه حل برای افزایش طول عمر در مقایسه با وضعیت فعلی فرا راه قرار بگیره.

توسط: علی تولایی

این آمار بر اساس دانش فعلی و انسانهای کنونی بدست آمده است و علم ژنتیک و تاثیرات آن در نطر گرفته نشده است. یکی از دلایل پیری انسان ژنهایی هستند که از تقریبا از سن ۳۵ سالگی فعال شده بتدریج از ساخت و ساز سلولها جلوگیری میکنند در صورتیکه سلولهای بدن انسان میتوانند با بازسازی سلولهای خود بدن را تا صدها سال سالم نگاه دارند. البته این دانش بسادگی بدست نخواهد آمد.

توسط: حمید

این محقق ها اگه میومدن حال روز ما ایرانی ها رو مطالعه کنند فکر میکنم به یه معجزه می رسیدن و اونم اینکه چطور تو ایران با این همه شرایط مشکل و استرس برا مردم هنوز زنده هستن

توسط: علی محمد بیدارمغز

سلام و درود فراوان
این که مردم دعا می کنند انشاءالله ۱۲۰ سال عمر کنید شاید نشان از این مطلب داشته باشد. البته اگر معیار محاسبه را سال قمری بگیریم بیشتر به این عدد نزدیک می شویم

توسط: میلاد

با سلام
در رد این مقاله لطفا لینک زیر را مطالعه کنید
http://www.fardanews.com/fa/news/575086

توسط: علی کرمانشاه

من الان ۱۲۹ سالمه دارم این کامنتو میفرستم

توسط: محمد رضا

پدر پدر بزرگ من ۱۳۳ عمر کرد تا سال آخر زندگیش کارای باغشو خونشو خرید خودش انجام میداد! آخرین سال پاش شکست به رحمت خدا رفت ! خودشم میگفت تا حالا تو عمرم جاییم نشکسته اینم به خاطر نوشابه های هست که تو جوونیم میخوردم !
همه اجداد منم بیشتر از ۱۲۰ سال عمر کردن !
ایشالا منم بیشتر از ۱۲۰ عمر کنم ادعاشون باطل بشه !

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.