ایران هم انسان به فضا می فرستد

|
۴۵ دیدگاه
اعزام انسان به فضا توسط ایران

رییس پژوهشگاه هوافضا با تاکید بر اینکه اعزام انسان به فضا در اولویت‌های تحقیقاتی این پژوهشگاه قرار دارد، گفت: برای اعزام انسان به فضا تا سال ۱۴۰۴ اجرای ۵۳ پروژه در دستور کار قرار دارد.

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، دکتر فتح‌الله امی در نشست خبری امروز، ۱۸ مهرماه با اشاره به آغاز هفته فضا از ۱۳ مهرماه افزود: این هفته به مناسبت اولین پرتاب ماهواره توسط بشر به فضا در اکتبر سال ۱۹۵۷ توسط شوروی نام‌گذاری شد.

وی با بیان اینکه اولین ماهواره با عنوان «اسپوتنیک» به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: در آوریل سال ۱۹۶۳ اولین انسان به فضا پرتاب شد که این امر موجب شد تا شگفتی‌های فضا برای انسان باز شود.

امی با اشاره به آغاز فعالیت‌های فضایی ایران از سال ۱۳۶۵ یادآور شد: از سال ۱۳۶۵ تاکنون گام‌های بلندی در زمینه توسعه فناوری‌های فضایی برداشته شده است؛ به‌گونه‌ای که امروزه ایران جزء ۱۰ کشور صاحب فناوری‌های فضایی شده است.

رییس پژوهشگاه هوافضا پرتاب ۴ ماهواره به مدار لئو را از موفقیت‌های ایران در حوزه فناوری‌های فضایی دانست و یادآور شد: موفقیت در پرتاب این چهار ماهواره موجب شد که نام ایران در میان ۱۰ کشور صاحب فناوری قرار گیرد.

برنامه تحقیقاتی پژوهشگاه هوافضا

امی با اشاره به فعالیت‌های این پژوهشگاه اظهار کرد: این پژوهشگاه از سال ۱۳۹۴ با مصوبه هیات دولت به جایگاه اولیه خود در وزارت علوم بازگشت و بر این اساس برنامه‌های تحقیقاتی زیادی را در دستور کار دارد.

وی تعداد مقالات ارائه شده از سوی محققان این پژوهشگاه در سال ۹۴ را ۵۴ مقاله ذکر کرد و ادامه داد: هم‌اکنون ۵۳ پروژه جاری شامل پروژه‌های صنعتی و کلان در دستور کار قرار دارد.

رییس پژوهشگاه هوافضا به برنامه‌های آینده این پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: این برنامه‌ها بر اساس سند جامع توسعه هوافضا تعریف شده است.

امی با تاکید بر اینکه این سند در سال ۹۱ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، یادآور شد: در سطر پنجم این سند پروژه‌های فضایی نام برده شده است که از میان آنها دو پروژه جزء وظایف این پژوهشگاه قرار دارد.

سرنوشت پروژه پرتاب انسان به فضا

وی پرتاب انسان به فضا را از جمله پروژه‌های مطرح شده در سند توسعه هوافضای کشور نام برد و گفت: در این بند از سند، انجام ماموریت‌های فضایی سرنشین‌دار و قرار دادن انسان در مدار با اولویت علوم، فناوری و صنعت داخل با مشارکت جهان اسلام و همکاری‌های بین‌المللی تعیین شده است و اجرای این پروژه نیز در قالب طرح کلان ملی در دستور کار پژوهشگاه قرار گرفته است.

رییس پژوهشگاه هوافضا پرتاب هشت محموله را از جمله اقدامات انجام شده در زمینه اجرایی کردن پروژه اعزام انسان به فضا دانست و خاطرنشان کرد: این پرتاب‌ها از سلول موجود زنده آغاز شده و تا پرتاب دو میمون ادامه یافته است؛ ساختار فیزیکی میمون شبیه ساختار فیزیکی انسان است.

امی به اسناد بالادستی این حوزه اشاره کرد و توضیح داد: طبق بند ۳ فصل پنجم سند توسعه هوافضا باید تا سال ۱۴۰۴ انسان به فضا اعزام شود که ما پس از برداشتن گام‌های اولیه در حال بررسی و ایجاد ساز و کار برای پرتاب انسان به صورت زیرمداری هستیم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با انجام کارهای قانونی و تامین اعتبارات بتوان این پروژه را در برنامه ششم توسعه محقق کرد، یادآور شد: در این راستا با کشورهای چین و روسیه همکاری‌های بین‌المللی را برای اجرای این پروژه آغاز کردیم و این کشورها نیز قول مساعد برای همکاری با ایران را ارائه داده‌اند.

رییس پژوهشگاه هوافضا تاکید کرد: ما امیدواریم تا پنج سال آینده پروژه اعزام انسان به فضا به صورت زیرمداری انجام شود، به‌گونه‌ای که تا قبل از سال ۱۴۰۴ تحقیقات آن انجام و در سال ۱۴۰۴ این پروژه به طور کامل اجرایی شود.

تاکید جدی پژوهشگاه هوافضا به اعزام انسان

امی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه اعزام انسان به فضا در اولویت تحقیقاتی این پژوهشگاه قرار دارد، اضافه کرد: پروژه اعزام انسان به فضا هرچند که در اولویت کاری سازمان فضایی وابسته به وزارت ارتباطات قرار ندارد، ولی این طرح در اولویت‌های این پژوهشگاه قرار دارد، به‌گونه‌ای که در چهار جلسه دبیرخانه شورای فرهنگی که با حضور نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شده، بر اجرای این پروژه تاکید شده است.

وی اضافه کرد: اعتبارات این پروژه به صورت مرحله‌ای به این طرح اختصاص داده شده است و قرار است در سال ۹۵ نیز بر اساس جدول ۱۴ بودجه که مربوط به اختصاص یک درصد بودجه دستگاه‌ها به امر پژوهش است، اعتبارات این پروژه تامین شود.

به گفته وی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قول‌هایی در زمینه اختصاص اعتبارات به طرح اعزام انسان به فضا داده است.

رییس پژوهشگاه هوافضا اعتبارات مربوط به پرتاب انسان به زیر مدار را ۳۰ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: در حال حاضر ۵۳ پروژه در زمینه پرتاب موجود زنده در این پژوهشگاه تعریف شده است.

وی تاکید کرد: پروژه‌های مربوط به اعزام انسان به فضا از پرتاب سلول موجود زنده آغاز شده و با پرتاب دو میمون ادامه یافت. این دو میمون در حال حاضر زنده هستند و در پژوهشگاه رویان نگهداری می‌شوند.

رییس پژوهشگاه هوافضا دومین پروژه در دستور کار این پژوهشگاه را دستیابی به جایگاه اول منطقه در تسخیر فضا و تسلط بر فضا از طریق علوم و با استفاده از توانمندی‌های داخلی ذکر کرد و گفت: تحقق این هدف مستلزم ساخت راکت‌های کاوش است که در بند یک فصل ۵ سند توسعه هوافضا بر آن تاکید شده است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون چندین راکت کاوش ساخته و پرتاب شده است، ادامه داد: در حال حاضر دو راکت «تیر» و «مهر» در پژوهشگاه ساخته شده است که آن‌ها را در دست پرتاب داریم.

امی اضافه کرد: با ساخت این راکت‌ها ما آمادگی داریم تا آزمایشات فضایی و انجام پرتاب را برای مراکز تحقیقاتی انجام دهیم.

تولید استانداردها و کیفیت خدمات پروازی

وی دستیابی به استانداردها در حوزه فضایی را از دیگر فعالیت‌های علمی این پژوهشگاه نام برد و یادآور شد: دستیابی به استانداردها و کیفیت خدمات پروازی در سطح میانگین جهانی، بندی از سند جامع هوافضا است.

رییس پژوهشگاه هوافضا، دستیابی به این استانداردها را از دیگر پروژه‌های این پژوهشگاه نام برد.

9 پسندیده شده
محمدرضا مرتضایی
از این نویسنده

۴۵ دیدگاه

توسط: Peace

سلام …
من تصمیم به نگارش و ارسال نظر نداشتم چون ابراز نظر در هر موردی از خصایص سنتی ایرانیان گرامی است و در همه امور از سیاست و ورزش گرفته تا فیزیک نظری و کوآنتوم! نظراتی ایراد می‌فرمایند و اصرار دارند که الا و لابد درست است و غیر از این نیست و ای کاش مطالعاتی داشتند و نظری می‌فرمودند (که میانگین مطالعه جامعه ما غیر از این را نشان می‌دهد) …
و بعد …
نگاه سرکار خانم “سپیده” در منظر من، صحیح است و اینجانب با اصلاحاتی، قریب به اتفاق نظر ایشان را دُرست می‌دانم؛ البته نه از باب تخصصی، که شامل مطالعات من نیست بلکه از جهت اخبار روزآمد و دغدغه‌های یک شهروند …
فقط دو سوال دارم …
– سوال اول و اصلی‌ترین سوال…
همه وقایع قبیح هستند و کشور در ظلمات جهل و تاریکی فرو رفته!! اما، تو چه کرده‌ای؟ … جز اینکه بار و بندیل مبارکت! را جمع بفرمایی و به فرنگ مهاجرت کنی، دیگر چه خدمتی به مردم کشورت کرده‌ای؟ … جز ناله کردن و از صبح تا شب به در و دیوار و کلیه موجودات عالم فحاشی کردن، دیگر چه کرده‌ای؟ … آیا قرار بوده ما در تمامی سطوح و عرصه‌ها انقلاب کنیم تا عده‌ای لقمه آماده بر دهن مبارک‌شان بگذارند و بگویند: همه چی آروم است و من چقدر خوشحالم؟! … آیا با هزار انقلاب، نوع نگاه و روش رفتاری مردمان شریف مملکت‌مان تغییر خواهد کرد و یا قرار است از کشوری دگر، انسانی نو وارد کنیم؟ … آیا نمی‌توانستیم با پیشه و حرفه کوچک خود و رفتار نوآورانه و متعهدمان (مدلی که در تاریخ پیشرفت اکثر کشورهای پیشرفته امروز طی شد) دیگر شاغلان حوزه تخصصی‌مان را وادار به گزینش رفتار و انتخاب بهتر و دقیق‌تری کنیم؟ …
سوال دوم … دانشگاه شریف و امثالهم، جز مکتبی برای تربیت نیروهای زبده جهت کشورهای غربی، برای مملکت خود چه کرده‌اند؟ … ما که هم‌چنان پراید می‌سازیم و بر دور آن مستانه می‌رقصیم … دانشگاه ما و از آن مهم‌تر، عناصر تشکیل‌دهنده آن، دانشجویان دیروز و اساتید امروز، جز نمره و دریافت ماهیانه حقوق چه دغدغه‌ای دارند؟ اساتید دیروز بد هستند!! ولی من دانشجویانی می‌شناسم که استاد گردیدند و از اساتید دیروز بدترند!! … آیا آن دانشجو نمی‌توانست صرفا در حوزه کلاس خود، اتفاق متفاوتی را رقم بزند و انتقادات به استاد خود را، مبدل به شیوه‌ای صحیح و احسن سازد؟ …
بگذریم … که زبان سوزد و نیز، مغز استخوان سوزد …
صدها توهین خفته اکنون و با دیدن این نوشته ساده و محقر، بر زبان‌ها جاری می‌گردند که این نیز رسم ما ایرانیان است …

ما از خودمان آغاز کرده‌ایم …
شما نیز آنی را کنید که خود نیک می‌دانید …

پانوشت: با احترام به کلیه دوستان و رفقا، نوشته‌های در پاسخ به این نگاشته را پاسخ نخواهم داد …
عزیزید و عزیز خواهید ماند …

  توسط: حامد

  BIG LIKE

  توسط: سپیده

  جناب ممنون از پاسختون و اینکه جوابی نمیخواید به پاسخ ها بدید؟
  ولی من نمیدونم از کجای نوشته ی من برداشت شد که من الان خارج از ایران هستم
  یا خارج از ایران و در حال تحصیل هستم ولی قصد بازگشت به وطنم را ندارم؟
  یا اصلا دوست ندارم تفاوتی ایجاد کنم؟
  اتفاقا به نظر خودم اینکه وقت گذاشتم و اینها رو نوشتم به این امید بود که شاید کسی بخونه و حداقل در نگاهش اندکی تفاوت ایجاد بشه
  شما چرا از خودتون نمیپرسی که چرا اکثر دانشجوهای دانشگاه شریف و …. تبدیل میشند به متخصصان زبده ای برای کشورهای غربی و نه کشور خودشون؟
  شما از کجا میدونی که بنده دوست ندارم در حد توان خودم تغییر ایجاد کنم؟
  من رو از نزدیک دیدی؟ نحوه ی معاشرتم و نوع صحبتم با اطرافیانم رو دیدی؟
  من که در خلال صحبت هام گفته بودم چرا دانشجویان هندی – مالزیایی و …. بعد از پایان تحصیلات برمیگردند ولی ایرانی ها نه؟
  من همه ی حرفم این بود که به جای رقابت توخالی که هیچ افتخاری رو هم نصیب کشور نخواهد کرد بهتر هست وقت متخصصان رو اختصاص بدیم به مسایلی که معضل کنونی جهان هستند و نوع نگاهمون رو به اشتراک ایده ها تغییر بدیم و به مانند کشوری مثل هند با جهان در تعامل دوسویه باشیم. نه اینکه دوباره انقلاب و روز از نو و روزی از نو ….
  مسئله ی دوم اینکه از نظر شما توان یک فرد در مقایسه با توان یک جامعه چقدر هست؟ من نوعی با طول عمر متوسط چقدر میتونم تغییر ایجاد کنم؟
  شما به اعصابی که از من نوعی در خلال مبارزه با عقاید اطرافیان زایل خواهد شد هم توجه کردین؟
  شما چرا همه ی فارغ التحصیلان شریف و ….. رو نمونه ی وطن فروش میبینی؟ چرا یک درصد فکر نمیکنی آیا به نخبگانی از این مملکت که رفتند و برگشتند اجازه ایجاد تغییر داده شد؟
  به عنوان مثال دکتر فرجی دانا که هرکس ایشون رو از نزدیک میشناسه به وطن دوستی و دلسوزی و اخلاق مداری ایشون گواهی میده (این رو میتونید از تک تک کارمندان دانشگاه تهران بپرسید)و شما برای اطلاع از جایگاه علمی ایشون میتونید فقط بین دانشجویان و اساتید برق تهران – شریف یا امیرکبیر پرس و جو کنید و همه ی ما شاهدیم که چطور این مرد فرزانه رو از وزارت علوم برکنار کردند و فرصت ایجاد تغییر رو ازش گرفتند
  البته من هرگز خودم رو با ایشون مقایسه نمیکنم و در این جایگاه نیستم ولی اگر بین دانشجویان کنونی شریف و ….. ده نفر باشند که بتونند در آینده ای نه چندان دور از نظر علمی هم سطح با ایشون قرار بگیرند شما نمیتونید از همه ی این ده نفر انتظار داشته باشید که صبر و اعتقادات ایشون رو داشته باشند
  غریضه حب ذات بسیار قوی هست و اکثر افراد راحتی خودشون رو به راحتی جامعه ترجیح میدند
  بهتر هست به جای قضاوت و متهم کردن سایرین کمی در مورد حرف های طرف مقابل اندیشه کنیم

توسط: magenta

فقط امیدوارم که در سطح حرف باقی بماند و واقعا”‌ جان انسانی را به خطر نیاندازند ،
فرستادن انسان توسط ایران غیرممکن است ،
مگر اینکه به همه دستاوردهای فعلی فضایی دنیا پشت کرده و طرحی نو دراندازند ،
یک مثال ساده می زنم ، شما یک موتور هواپیمای بوئینگ را درست کنید ، این را به جای اعزام فضانورد قبول می کنیم ، جالبتر اینکه چنین رجز خوانی هایی توسط افراد غیر مطلع انجا می شود ، یک جاده روی زمین ۴ دهه است معطل مانده چون نمی توانند کوه را سوراخ کنند ، آنوقط برای فضا ۱رب العجل تعیین می کنند ،‌
کپسول اکسیژن و سوزن ته گرد و گیربکس پراید و پارچه چادری و کفگیر پالاستیکی از خارج وارد می کنند ، هنوز به چالش مجروح شدن راننده هنگام بازشئن ایربگ پراید غلبه نکرده اند به فکر غلبه بر جاذبه زمینند

  توسط: مرتضی

  آقا قبل از اینکه شما به مساله گیربکس و اینطور چیزا توجه کنی املای خودت رو درس کن نصف کلمه ها اونور اینور نوشتی

  توسط: مرتضی

  آقا قبل از اینکه شما به مساله گیربکس و اینطور چیزا توجه کنی املای خودت رو درس کن نصف کلمه ها اونور اینور نوشتی

توسط: دانشمند

میبایست سر مسئول این بخش را برای ارسال و بازگشت به فضا انتخاب کنند اگر چنین باشد تمام امکانات و فناوری ها را از زیر سنگ هم که شده در بالاترین کیفیت حتی غیر ممکن از نظر ما ، پیدا کرده و بر روی پروژه سوار میکنند .
اما اگر یک فردساده را را انتخاب کنیم قضیه یک مقدار مانند پراید و روآ و … میشود و فرد عادی بی ارزش قلمداد میشود از این رو پروژه نصف کاره و ضعیف پرتاب میشود و چون نمیتواند از جو بیرون برود سفینه و پرتابگر بازمیگردند و منفجر میشوند ، به عنوان مثال افراد روی زمین میبینند که نارنگی های داخل فضا پیما به بیرون پرتاب میشوند . پیشنهاد میکنم از تمام علوم موجود برای تحقق این هدف استفاده کنید .

توسط: مموشی

ایران ۳۸ ساله که داره آدم به فضا می فرسته !!!

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.