بنای استون هنج یک بنای نجومی است

دایره سنگی باستانی و عجیب بریتانیا مدت طولانی یک رخداد مرموز باقی مانده بود، و هیچ کس نمی دانست این دایره با چه هدفی ساخته شده است.

به گزارش کلیک، استون هنج در دو محل در اسکاتلند ساخته شده است و به مدت دو هزار سال در این منطقه باعث ساخت بناهای نجومی شده است. اکنون دانشمندان استرالیایی به چند سوال مهم پاسخ دادند.

برای اولین بار این تیم یافته های آماری دارد که اثبات می کند اولین سنگ های این بنا ۵۰۰۰ سال پیش گذاشته شده اند تا حرکات خورشید و ماه را پیگیری کنند.  رئیس پروژه گیل هیگین باتم توضیح داد “پیش از این هیچ کس از لحاظ آماری اثبات نکرده بود که این دایره سنگی با اهداف ستاره شناسی ساخته شده است و تمامی آنها فرضیه بوده اند. این تحقیق در نهایت اثبات می‌کند که در دوران باستان این سنگ ها برای این هدف ساخته شده و این روش تا ۲۰۰۰ سال ادامه یافته است.”

خانم هیگین باتم و تیمش قدیمی ترین بنای سنگی بریتانیا را بررسی کرده و تعیین کردند این بنا تقریبا بین ۳۰۰۰ تا ۲۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. این تحقیقت در نشریه علم باستان شناسی منتشر شده است. طبق این تحقیقات این بنا به اهدافت ترکیبی ستاره شناسی و چشم اندازی مشابه سایت های عصر مفرغ ساخته شده است. این تیم متوجه شد الگوی خاصی وجود دارد و هفت ردیف منحصر به فرد تشکیل شده است.

دکتر هیگین باتم می گوید “این نحوه چیدمان تحت تاثیر مشاهده حرکات ماه و خورشید بوده است، مخصوصا زمان بندی طلوع و غروب آن ها در زمان های خاص، مانند زمانی که ماه در بالاترین نقطه افق قرار می گیرد.این وضعیت هر ۱۸٫۶ سال یک بار رخ می  دهد. نیمی از سایت در افق شمالی و در جایی بالاتر از بخش جنوبی به انقلاب تابستانی خورشید در بالاترین نقطه شمال رخ می  دهد. نیمه دیگر این سایت باستانی بالاتر و نزدیک تر به انقلاب زمستانی خورشید است.”یک دیدگاه

رضا

سلام ببخشید ممنون میشم لینک کامل این منبع رو برام بزارید

دیدگاه ها:

  1. رضا گفت:

    سلام ببخشید ممنون میشم لینک کامل این منبع رو برام بزارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *