پاسخ تسلا به انتقادات مطرح شده در مورد فناوری Autopilot

به تازگی انتقاداتی در مورد فناوری هدایت نیمه خودکار “autopilot” شرکت خودروسازی تسلا مطرح شده است؛ اما این شرکت با انتشار بیانیه ای و شفاف سازی کامل در مورد این فناوری، به تمام انتقادات پاسخ داد.

به گزارش کلیک، شرکت خودروسازی تسلا به تازگی به موفقیت بزرگی دست یافته است. خودروهایی که مجهز به فناوری هدایت نیمه خودکار autopilot این شرکت هستند، توانسته اند با استفاده از این فناوری مسافتی در حدود ۳۵۵ کیلومتر را با موفقیت طی کنند؛ اما هنوز انتقادات زیادی در مورد این فناوری بحث برانگیز وجود دارد و وزارت حمل و نقل آلمان این فناوری را یک خطر آشکار برای سایر افراد و خودروها می داند.

مدتی پیش یکی از نشریات آلمانی گزیده ای از گزارش ارائه شده توسط یکی از مسئولان موسسه تحقیقاتی آزادراه فدرال (Federal Highway Research Institute) (این موسسه متعلق به وزارت حمل و نقل آلمان است) را منتشر کرد. در این گزارش انتقاداتی از فناوری autopilot تسلا به صورت رسمی بیان شده بود. البته برخی از افراد معتقدند که این انتقادات واقعاً منصفانه نیست؛ زیرا آن ها معتقدند که وزارت حمل و نقل آلمان این فناوری را به عنوان یک فناوری کاملا خودکار مورد و بررسی قرار داده است که کار کاملا اشتباهی است؛ زیرا این فناوری به صورت نیمه خودکار طراحی شده است.

شرکت تسلا که متلق به الون ماسک است، در واکنش به این انتقادات، با انتشار بیانیه ای تلاش کرد با ارائه توضیحاتی عموم مردم را در مورد چگونگی طراحی این فناوری و نحوه استفاده درست از آن، آگاه کند.

مسئولان این شرکت خودروسازی اذعان کردند: “این فناوری قطعا به کمک بشر نیاز دارد و به این منظور طراحی شده است که راننده خودرو را با امنیت بیشتر و اضطراب کمتری خودرو را براند و به همین دلیل برای نام گذاری این فناوری از اصطلاح autopilot که در صنعت هوایی نیز کاربرد دارد، استفاده شده است”. اصطلاح autopilot در صنعت هوایی به معنای یک سیستم پشتیبان است که تحت کنترل و نظارت مستقیم خلبان هواپیما عمل می کند.

مسئولان این شرکت خودروسازی در ادامه گفته های خود افزودند: “تسلا از زمان ایجاد این فناوری همیشه این مطلب را به وضوح بیان کرده است که فناوری مورد نظر برای استفاده در آزاد راه ها و همچنین در ترافیک های روان برای مدت کوتاهی طراحی شده است و قطعا این احتمال وجود دارد که خودرویی به صورت نادرست از این فناوری استفاده کند. در ضمن تسلا تاکید کرد که همیشه افرادی در مکان هایی که این فناوری مورد استفاده قرار می گیرد، مستقر می شوند تا مطمئن شوند که رانندگان از هوشیاری کامل برخوردار هستند.

tesla-autopilot

مطالبی هم در بیانیه منتشر شده توسط تسلا ذکر شده است؛ برای مثال در این بیانیه قید شده است که راننده قبل از فعال کردن حالت autopilot در تمام طول مدت رانندگی باید دست های خود را کاملا بر روی فرمان ماشین قرار دهد و در تمام طول مدت رانندگی، کنترل خودرو را با هوشیاری کامل در دست داشته باشد.

در ضمن زمانی که راننده این حالت را فعال می کند، یک پیام متنی برای او نمایش داده می شود که به وی تذکر می دهد که در طول مدت رانندگی به هیچ وجه نباید دست های خود را از روی فرمان بردارد و هر لحظه باید برای  به دست گرفتن کنترل کامل خودرو آماده باشد.

در ضمن شرکت تسلا دستور داده است کلمه “autopilot” از تبلیغات این فناوری حذف شود که می تواند پیامدهای بدی برای این شرکت به همراه داشته باشد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *