آیا می دانید بزرگترین فناوری های روز دنیا با چند خط کد نوشته شده اند؟

بزرگترین فناوری های روز، هر کدام بر روی نرم افزار هایی اجرا می شوند که به وسیله برنامه نویسی ایجاد شده اند. برخی از این فناوری ها توسط تعداد بسیار زیادی کد، برنامه نویسی نوشته شده اند. گوگل با ۲ میلیارد خط کد نوشته شده است.

کلیک- اپلیکیشن ها و خدماتی که امروزه به بخش مهمی از زندگی دیجیتال ما تبدیل شده اند، با زبان های برنامه نویسی مختلف نوشته شده اند. به عنوان مثال، برنامه های iOS با استفاده از سویفت نوشته شده است و اندروید توسط جاوا و یا لوا که از کرونا استفاده می کند نوشته شده اند.  مایکروسافت ویندوز با استفاده از زبان برنامه نویسی C و C++  کدنویسی شده اند. کرنل لینوکس که قلب لینوکس توزیع شده است نیز با C نوشته شده است. وب سایت های اینترنت از جاوا اسکریپت، HTML و CSS برای ظاهر صفحات وب و از پایتون، C++، Go و ASP.NET  و غیره برای برنامه نویسی هسته سایت کدنویسی شده اند.

به غیر از ویژگی هایی که این زبان های برنامه نویسی را از هم متمایز می کند، یک چیز دیگر نیز در این بین وجود دارد که باعث تمایز زبان های برنامه نویسی می شود و آن تعداد خط کد است. به عنوان مثال، افرادی که از پایتون استفاده می کنند متوسط تعداد خطوط کد آن ها از دیگر افرادی که جاوا یا C استفاده می کنند به مراتب کمتر است. قبلا نیز مطلبی را با عنوان بهترین زبان برنامه نویسی برای تازه کارها کدام است منتشر کردیم. در آن مطلب پیشنهاد ما استفاده از پایتون برای شروع کار بود.

در تصویر زیر تعداد خطوط کد مورد استفاده برای ایجاد برخی از بزرگترین محصولات در تاریخ فناوری نشان داده شده است. در این تصویر نرم افزار شاتل فضایی، مریخ نورد ناسا، گوگل، سیستم عامل اندروید و بسیاری از فناوری ها دیده می شود.

 

۱۲۷۶_lines_of_code_sep2015_fb-22

 

در تصویر مشاهده می کنید که در مقایسه با دیگر محصولات، گوگل بیشترین تعداد خط کد را دارد که حدود دو میلیارد خط می شود.

اگر چه فیسبوک تنها یک پلت فرم شبکه های اجتماعی است و گوگل خدمات بیشتری را  تحت پوشش خود دارد. برای ایجاد فیسبوک تنها ۶۱ میلیون خط کد استفاده شده است.

lines-of-code-2

جالب است بدانید که شاتل فضایی تعداد ۵۰۰۰ بار خط کد کمتر از گوگل نیاز دارد.

 

 یک دیدگاه

عابد

خیلی جالب بود این مطلب.. ممنون

دیدگاه ها:

  1. عابد گفت:

    خیلی جالب بود این مطلب.. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *