شش گجت جالب برای تولید برق از حرکت های انسان

دستگاه های هوشمندی که قابلیت تولید انرژی از فعالیت های روزمره انسان را دارند، می توانند از راه های مختلفی به طبیعت کمک کنند. در این جا شش مورد از دستگاه هایی را می بینیم که می توانند با فعالیت بدنی انسان شارژ شوند!

 کلیک- تامین شارژ توسط انسان یکی از مهم ترین منابع تامین انرژی است که تا به امروز چندان مورد توجه قرار نگرفته است. دستگاه هایی که قادر هستند تا انرژی حرکتی را به انرژی الکتریکی قابل استفاده تبدیل کنند، باعث کاهش وابستگی ما به سوخت های فسیلی و باتری هایی می شوند که به طبیعت آسیب می رسانند.

علاوه بر این، استفاده از این دستگاه ها می تواند افراد را تشویق کند تا حرکت کنند و در نتیجه زندگی سالم تری داشته باشند. از کف یک سالن که فشار ناشی از قدم برداشتن را جذب کرده و این نیرو را به برق تبدیل می کند، گرفته تا یک چراغ مبدل حرکت به نور که به دوندگان کمک می کند تا هنگام ورزش کردن در شب امنیت داشته باشند. با هم این شش مورد را دنبال می کنیم؛

چراغ Million Mile Light

۲million-mile-light-runner

برای دونده ها و یا هر کس دیگری که در تاریکی فعالیت دارد، اختراع این چراغ می تواند در حد تحقق یک رویا باشد. چراغ هایی که انرژی خود را از باتری تامین می کنند، می توانند به طور ناگهانی و بدون هشدار قبلی خاموش شوند. اما این چراغ جدید که Million Mile Light نام دارد، یک چراغ کوچک LED است که توان خود را از حرکت دونده می گیرد و قدرت نور آن در حدی است که یک موتور سوار بتواند او را از فاصله حدود ۱۸۰ متری تشخیص دهد. این چراغ حدود صد هزار ساعت طول عمر دارد که آن را به منبع تامین نور طولانی مدت تبدیل کرده است.

رقص با LED

تصور کنید که بتوانید تنها با رقصیدن در تولید انرژی پاک به شهرتان کمک کنید. به لطف Energy Floors که تولید کننده پنل مخصوص برای این کار است، این امکان فراهم شده است. این فناوری در واقع یک LED است که نسبت به حرکت حساس است و کوچک ترین حرکتی را به ژنراتورهای کوچکی هدایت می کند تا آن را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. هر ۳۰ اینچ مربع این پنل، می تواند تا ۳۵ وات انرژی تولید کند.

تولید برق از طریق رکاب زدن

۳-bambootec-bike

تولید برق از طریق رکاب زدن موضوع چندان جدیدی نیست، اما دوچرخه هایی که به تازگی از جنس بامبو ساخته شده اند، می توانند به چند روش به داشتن محیط زیست سالم  تر کمک کنند. یک شرکت مکزیکی به نام “بامبوتک” توانسته است دوچرخه ای هوشمند تولید کند که با رکاب زدن شما انرژی حرکتی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و به همین دلیل نوعی منبع انرژی تجدیدپذیر محسوب می شود. دستگاه های کوچک مثل گوشی می توانند از طریق یک آداپتور به سادگی و در حین رکاب زدن شارژ شوند.

این دوچرخه همچنین دارای یک داشبورد ردیابی است که فاصله و زمان را اندازه گیری کرده و نمایش می دهد. بیشتر قسمت های قاب این دوچرخه از بامبو ساخته شده که گیاهی است که از نظر رشد، گیاهی پایدار محسوب می شود.

راه برو و برق تولید کن!

۴instepnanopowershoes

همین عمل ساده راه رفتن هم می تواند انرژی کافی برای شارژ دستگاه های الکتریکی کوچک را فراهم کند و این رویا زودتر از آنچه که فکر می کنید به واقعیت می پیوندد. محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون موفق به تولید یک جفت کفش شده اند که می تواند از هر قدم ۲۰ وات انرژی تولید کند. اختراع این کفش مربوط به شرکت InStep NanoPower  است که یک استارتاپ در زمینه ساخت کفش با قابلیت تولید انرژی است.

فروشگاه تامین انرژی!

شاید آخرین جایی که بتوان انتظار داشت در تولید انرژی نقش داشته باشد، یک فروشگاه بزرگ باشد! اما این ایده چندان هم غیر منطقی نیست چرا که همیشه در فروشگاه های بزرگ، تعداد بسیار زیادی از افراد در حال راه رفتن هستند. شرکت “پیوژن” که در زمینه فناوری پاکیزه فعالیت دارد، سال گذشته در یک فروشگاه در ژوهانسبورگ نوعی پنل برای قرارگیری در کف طبقات طراحی کرده است تا با ساخت یک شبکه برق غیر وابسته به برق شهری، آگاهی عمومی را نسبت به اهمیت استفاده از روش های پایدار تولید انرژی نشان دهد. این پنل ها می توانند ضمن تولید برق لازم برای فروشگاه، داده های حاصل از تعداد قدم های برداشته شده را هم به طور زنده نمایش دهند و در عین حال، برق لازم برای تعدادی مناطق دیگر در آفریقای جنوبی را هم که با مشکل برق مواجه هستند، تامین کند.

در فروشگاه شهر سندتون سیتی هر ماه بیش از دو میلیون قدم برداشته می شود که می تواند در تامین مقدار بسیار زیادی انرژی کمک کند و تاثیر بزرگی در زندگی ساکنان بگذارد تا به سادگی نور، گرما و سایر نیازهای اولیه خود را تامین کنند.

تولید انرژی با لباس

۶georgia-tech-hybrid-energy-fabric

یک گروه از مهندسان Georgia Tech به تازگی موفق به ساخت پارچه ای هیبریدی شده اند که با استفاده از انرژی نور خورشید و انرژی جنبشی، انرژی پاک تولید می کند. این پارچه که جزو فناوری های نسل آینده خواهد بود، می تواند در تولید لباس، پوشش لوازم خانگی و حتی چادرهای کمپینگ به کار رود.

در این سلول های خورشیدی که از فیبرهای پلیمری و نانوژنراتورهای تریبوالکتریک ساخته شده اند، از نخ های پشمی هم استفاده شده است و تمام این مواد جوری به هم بافته شده اند تا پارچه ای انعطاف پذیر، سبک و قابل تنفس به دست آید که می تواند مقادیر زیادی انرژی تولید کند.

مخترعان این ماده در حال حاضر بر روی این امر متمرکز هستند که این ماده را به پارچه ای ضدآب تبدیل کنند تا پایداری آن را بالا ببرند. البته تا آن زمان که بتوانید یک تیشرت بخرید که با پوشیدن آن تلفن همراهتان شارژ شود، هنوز زمان نسبتا زیادی باقی مانده است اما به نظر می رسد در حال نزدیک شدن به چنین روزی هستیم.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *