تعیین تکلیف گوشی‌های موجود در بازار پس از رجیستری

اجرای طرح شناسه‌دار کردن گوشی را تنها مربوط به گوشی‌هایی است که از این پس وارد بازار ایران می‌شوند، گوشی‌های موجود در بازار نیز تعیین تکلیف می‌شوند.

به گزارش کلیک، قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: طرح رجیستری گوشی‌های موبایل مربوط به گوشی‌هایی است که پس از اجرای موفقیت آمیز این طرح، وارد کشور می‌شوند. در مرحله بعدی طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های وارداتی، موضوع تعیین تکلیف گوشی‌های وارداتی قاچاق را در دستور کار قرار می‌دهیم.

خورشیدی افزود: هنوز در ارتباط با گوشی‌هایی که تا قبل از اجرای طرح رجیستری وارد بازار شده‌اند، تصمیم نهایی گرفته نشده است.

وی ادامه داد: در طرح ثبت و شناسه‌دارکردن گوشی‌های وارداتی، در صورتی که این گوشی‌ها بخواهند وارد شبکه شوند و از شبکه خدمات بگیرند، باید شناسه‌دار شوند، این گوشی‌ها در ابتدای ورود به کشور ثبت می‌شوند و درصورتی که به ثبت نرسند و به صورت قاچاق وارد شوند، در شبکه اپراتورهای موبایل قابل شناسایی نخواهند بود.

خورشیدی با تاکید براینکه این طرح هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است و در مرحله آزمایشی قرار دارد، اضافه کرد: گوشی‌هایی که هم اکنون در بازار وجود دارند و حتی اگر به شکل قاچاق وارد شده‌اند، مشمول این طرح نمی‌شوند و فعلا تصمیم قطعی برای این دسته از گوشی‌ها در کارگروه ساماندهی بازار موبایل و ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی، گرفته نشده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ممکن است سازوکارهایی تعریف شود که در مراحل بعدی رجیستری، متناسب با قابلیت‌های فنی این پروژه، امکان ثبت گوشی‌های قدیمی قاچاق و یا شناسایی آن‌ها،  به این سیستم اضافه شود اما فعلا در این ارتباط تصمیم گیری قطعی نشده است.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *