کل پهنای باند اپراتورهای موبایل کشور ۱۸۵ مگاهرتز است

|
۰ دیدگاه
نیاز چند برابری پهنای باند فرکانسی اپراتورها برای توسعه نسل‌های بالاتر

کل پهنای باند فرکانسی در اختیار اپراتورهای موبایل کشور ۱۸۰MHz است در حالی‌که طی دو سال آینده باید به چندین برابر برای توسعه نسل‌های بالاتر ارتباطی برسد.

به گزارش کلیک، حمیدرضا نیکوفر، قائم مقام اپراتور اول گفت: دو سه سال بعد از رونق GSM در دنیا، ایران فعالیتش را در حوزه این استانداردها شروع کرد و جزو اولین کشورهایی بودیم که موبایل را به کشور آوردیم.
قائم مقام اپراتور اول افزود: بعد از ۲۲ سال از عرضه موبایل تقریبا دو سال است که به سمت UMTS رفته‌ایم، علی‌رغم اینکه سریعا نسل دوم موبایل را توسعه دادیم اما ۲۰ سال روی آن ماندیم در حالی‌که مدت زمان سرمایه‌گذاری در نسل‌های ارتباطی معمولا ۱۰ سال است.
نیکوفر اضافه کرد: متأسفانه در زمینه دیتا سیاست کشور مناسب نبود و بعد از سال‌ها انتظار به سمت CDMA رفتیم و تکنولوژی وایمکس را انتخاب کردیم در حالی‌که الان کل شبکه وایمکس باید ارتقا یابد و حتی دیوایس‌های سمت کاربران جمع آوری شود.
وی اظهار داشت: اعضای هیات مدیره کنگره جهانی GSMA از میان ۲۵ اپراتور اول دنیا انتخاب می‌شود، اپراتور اول در میان اپراتورهای بین‌المللی و ملی رتبه ۲۲ را دارد و از این حیث می‌تواند یکی از اعضای هیات مدیره آن باشد.
قائم مقام اپراتور اول بیان کرد: فرکانس، چالش اصلی ما در توسعه تکنولوژی LTE است. جالب است بدانید کل پهنای باند فرکانسی در اختیار اپراتورهای موبایل کشور ۱۸۰MHz است در حالی‌که طی دو سال آینده باید به چندین برابر برای توسعه نسل‌های بالاتر ارتباطی برسد.
او همچنین گفت: در فرکانس‌های کنونی که برای توسعه نسل چهارم ارتباطی دریافت کردیم، توسعه را به سختی خواهیم داشت در حالی‌که از الان باید برای اختصاصی فرکانس ۶GHz نقشه راه توسعه داشته باشیم.
نیکوفر تصریح کرد: برای تعیین نقشه راه در این زمینه شاید اروپا بهترین انتخاب برای اقتباس در زمینه قوانین و استانداردها نباشد زیرا در حال حاضر شاهد پیشرفت چین در حوزه نسل‌های ارتباطی هستیم و اپراتورهای آن جزو بزرگترین‌های دنیا هستند.
وی گفت: چین در حال حاضر سه اپراتور بزرگ دارد در حالی‌که اگر می‌خواست از سیاست‌های اروپا اقتباس کند باید الان ۴۰ یا ۵۰ اپراتور می‌داشت.
نیکوفر تصریح کرد: ایران طی سال‌های آینده حداقل به ۵۰۰MHz فرکانس فقط برای موبایل نیاز دارد.

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.