چطور ویندوز ۱۰ و macOS Sierra را با هم در یک سیستم داشته باشیم؟

نرم افزاری که در طول این مطلب آموزشی به شما معرفی خواهیم کرد شما را قادر می سازد تا به طور همزمان این دو سیستم عامل را در کنار یکدیگر ، حتی در یک سیستم قدیمی، داشته باشید.

Parallels

کلیک – هم اکنون که در حال خواندن این مطلب هستید، ما این پاراگراف را در نسخه ویندوزی نرم افزار Word و در ویندوز ۱۰ می نویسیم. این فرایند بدون هنگ کردن سیستم و به راحتی هر چه تمام تر، گویی که در حال استفاده از یک PC ویندوزی هستیم، در حال انجام است. هم چنین تمام قابلیت ها و ویژگی های یک سیستم عامل و نرم افزارWord  نیز مثل همیشه در دسترس است. اما بهتر است بدانید که ما از یک PC که سیستم عامل ویندوز بر روی آن نصب شده باشد، استفاده نمی کنیم. بلکه در حال استفاده از یک MacBook Air هستیم که متعلق به ۳ سال پیش است. البته بهتر است بدانید که ما MacBook Air خود را به طور کامل به ویندوز اختصاص نداده ایم. بلکه ما ویندوز ۱۰ را به همراه تمام نرم افزارهایش به طور همزمان در کنار سیستم عامل جدید MacOS Sierra نصب کردیم. به عنوان مثال، نسخه ویندوزی نرم افزار Word در پنجره مخصوص به خود اجرا می شود در حالی که در کنار آن نرم افزاهای Mac مانند Apple Mail و Safari باز هستند.

ما تمام این کارها را با نسخه جدید نرم افزار Parallels Desktop انجام می دهیم که قدمت ۱۰ ساله دارد. این نرم افزار محصول شرکتی است به همین نام که در محدود سیاتل واقع شده است. نسخه جدید این نرم افزار ماه گذشته به قیمت ۸۰ دلار عرضه شد. این نسخه بسیار سریع تر و روان تر از نسخه های پیشین است و ترفندهای جدیدی نیز در داخل آن گنجانده شده است. این بسته نرم افزاری شامل یک بستهMac utility  است که البته به صورت جداگانه فروخته می شود.

شما نیز با استفاده از Parallels Desktop می توانید بین ویندوز ۱۰ و Sierra جابجا شوید و حتی به راحتی با نرم افزار های موجود در هر دو سیستم عامل کار کنید. ما به راحتی پاراگراف بالا را از سیستم عامل ویندوز در نرم افزار Notes مخصوص به اپل کپی کردیم. دقیقا همانطور که می توانستیم این کار را در یک کامپیوتر مک که فقط سیستم عامل Sierra  داشت انجام دهیم. و دقیقا همین جمله قبلی را در نرم افزار Notes نوشتیم و آن را در نسخه ویندوزی نرم افزار Word کپی کردیم. سپس مجددا تمام متن موجود را از نرم افزار Word مربوط به سیستم عامل ویندوز کپی کردیم و آن را در Google Docs که در مرورگر سافاری که بر روی سیستم عامل مک باز بود، قرار دادیم.

قرار گفتن ویندوز ۱۰ در یک MacBook Air قدیمی

اگر چه سه نرم افزار ویندوزی و ۱۱ نرم افزار مک به همراه دو مرورگر Edge مایکروسافت و سافاری شرکت اپل در حال اجرا بودند.  که در این دو مرورگر نیز در مجموع ۱۵ برگه باز وجود داشت، اما با این وجود، این مک بوک قدیمی هم چنان با سرعت و بسیار روان کار می کرد.

تنها چیزی که نشان دهنده تحت فشار قرار گرفتن سیستم بود، صدای وزوز فن لپ تاپ بود که به گوشی می رسید. اما اگر بخواهیم صادقانه به قضیه نگاه کنیم باید بگوییم که فن MacBook به کار گرفته شده برای این آزمایش این روزها اغلب اوقات دچار این مشکل بود. حتی اگر تنها سیستم عامل MacOS را بر روی آن اجرا کنیم باز هم این مشکل وجود خواهد داشت. (که البته این کار را قبلا انجام دادیم.)

زمانی که نرم افزار Parallels Desktop برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ عرضه شد، به آن لقب “a pleaure to use”  (لذت کار کردن) یا “the best of both worlds” (بهترین های هر دو دنیا) را به آن دادند. پس از آزمایش نسخه جدید این نرم افزار یعنی Parallels 12 می توان به جرات گفت که هنوز هم این نرم افزار بسیار عالی است. اگر شما عاشق مک هستید و از آن استفاده می کنید اما از طرفی نیاز دارید تا به برخی از نرم افزارهای ویندوز نیز دسترسی داشته باشید، استفاده از Parallels بهترین گزینه است.

Parallels

دنیا تغییر کرده است

باید پذیرفت که دنیای فناوری تغییر کرده است و نیاز به نرم افزارهایی مانند Parallels برای کاربران مک کمتر شده است. زمانی که این نرم افزار به بازار عرضه شد، دقیقا مصادف با زمانی بود که شرکت اپل به استفاده از پردازنده های اینتلی روی آورده بود که ویندوز نیز از آن استفاده می کرد. این کار یک تغییر بزرگ به حساب می آمد. زیرا هنوز بسیاری از نرم افزارها مانند آفیس وجود داشتند که تنها در ویندوز اجرا می شدند و از طرفی نیز کار کردن با آن ها در ویندوز بهتر و راحت تر بود.

نرم افزار Parallels راه حل بهتری را نسبت به روش خود اپل برای حل این مشکل ارائه داد: این راه حل در واقع ویژگی بود که Boot Camp نامیده می شد که هنوز هم در مک وجود دارد. Boot Camp  به کاربران اجازه می دهد تا سیستم عامل ویندوز را بر روی مک اجرا کنند. اما برای انجام این کار از شما می خواهد تا یک پارتیشن جداگانه در هارد دیسک خود برای ویندوز اختصاص دهید. هم چنین شما به طور هم زمان تنها می توانستید یک سیستم عامل را اجرا کنید و برای وارد شدن به سیستم عامل دیگر مجبور بودید تا سیستم را ریست کنید.

نرم افزارهای تحت وب و مختص به مک در حال حاضر نسبت به سال ۲۰۰۶ بسیار فراگیرتر شده اند.

در حال حاضر وب سایت ها و  نرم افزارهای تحت وب به طور چشمگیری نیاز کاربران مک را به اجرای کردن نرم افزاری ویندوزی کاهش داده اند. مک ها این روزها بسیار در میان مردم پرکاربردتر شده اند. (اگر چه هنوز در مقابل کامپیوترهای تحت ویندوز در اقلیت هستند.) و برنامه نویسان نرم افزارهای بسیار بیشتر و بهتری که مختص به مک باشند را به نسبت سال ۲۰۰۶ تولید می کنند. حتی مایکروسافت نسخه آفیس مربوط به مک را بسیار مشابه با نسخه ویندوزی آن ارائه داده است.

شاید بتوان گفت که شرکت اپل جایگاه خود را بیشتر از همه در بخش گوشی های هوشمند و تبلت ها به اثبات رسانده است. بسیاری از کارهایی که تا پیش از این کابران توسط کامپیوترهای شخصی خود انجام می دادند هم اکنون می توانند توسط اپلیکیشن های موبایل انجام دهند. در همین راستا می توان گفت که سیستم عامل iOS اپل بهترین نسخه ها از اپلیکیشن ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. هم چنین نسخه iOS این اپلیکیشن ها معمولا زودتر از نسخه اندویدی آن ها عرضه می شود. با حساب می توان نتیجه گرفت که رقابت بین iOS و اندوید جایگزین رقابت بین مک و ویندوز شده است و در این میان کاربران آیفون و آیپد از لحاظ نرم افزاری به هیچ عنوان احساس کمبود نمی کنند.

چرا هنوز Parallels مورد نیاز برخی از کاربران است ؟

به دلیل این که برخی از نرم افزارها و وب سایت ها به خصوص در زمینه مالی و بانکی هنوز متکی به ویندوز هستند یا به عبارتی برای اجرا شدن نیاز به اینترنت اکسپلورر دارند که این مسئله به عنوان یک نقص در کامپیوترهای مک محسوب می شود. برخی از افرادی که برای شرکت های بزرگ کار می کنند هنوز نیاز به نرم افزارهایی دارند که تنها بر روی ویندوز اجرا می شوند. هم چنین بسیاری از کاربران حرفه ای آفیس ترجیح می دهند به جای استفاده از نسخه مک این بسته نرم افزاری، از نسخه ویندوزی آن استفاده کنند. حتی برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزار نیز ویندوز را سیستم عاملی کارآمد و مفید برای کار خود قلمداد می کنند. و در آخر نیز باید گفت که Parallels تنها ویندوز ۱۰ را اجرا نمی کند. بلکه این نرم افزار برای اجرای نسخه های مختلف ویندوز، لینوکس و حتی نسخه قدیمی سیستم عامل مک در ماشین های مجازی (virtual machines) طراحی شده است.

هم چنین باید اضافه کرد که بسیاری از بازی های حجیم و سنگین که قرار است بر روی کامپیوترهای شخصی اجرا شوند تقریبا به طور کلی فقط برای ویندوز نوشته می شوند.

Parallels

با این وجود، نرم افزار Parallels می تواند مجموعه ای از مشکلات و کمبودهایی را که کاربران مک احساس می کنند، حل کند. اما در مورد بازی ها بحث کمی متفاوت است. اگرچه بازی ها در parallels و ویندوز بهتر اجرا می شوند اما این نرم افزار نمی تواند به خوبی بازی ها را مدیریت کند. به عبارت دیگر بازی ها آن قدر خوب توسط این نرم افزار اجرا نمی شوند که بتوان به گیمرها پیشنهاد داد تا با استفاده از parallels بازی کنند. ( البته شرکت تولید کننده این نرم افزار ادعا می کند که کاربران می توانند با انجام دادن یک سری تنظیمات مناسب در Parallels 12، به عنوان مثال بازی Overwatch که محصول شرکت Blizzard است را اجرا کنند. هم چنین این شرکت می گوید که قادر است اپلیکیشن ایکس باکس را بر روی ویندوز ۱۰ اجرا کند، زیرا ایکس باکس در حال انجام این کار است. البته هیچ کدام از این ادعاها هنوز توسط ما مورد آزمایش قرار نگرفته است.)

قابلیت همکاری بین دو سیستم چشمگیر است و چیزی فراتر از کپی کردن یک متن از یک سیستم عامل به درون سیستم عامل دیگر است. به عنوان مثال، ما توانستیم در اولین آزمایش خود با استفاده از Apple’s Siri در مک نرم افزار تقویم ویندوز را اجرا کنیم و با استفاده از Spotlight نرم افزار Groove Music را بر روی ویندوز اجرا کنیم. هم چنین ما توانستیم با استفاده از Cortana که به عنوان دستیار ویندوز شناخته می شود، Keynote را در سیستم عامل مک اجرا کنیم. آیکن های ویندوز ۱۰ و هم چنین نرم افزا های نصب شده بر روی این سیستم عامل در بخش  Dock مک دقیقا مانند نرم افزراهای مک نمایش داده می شوند و در صورتی که شما دوست داشته باشید به طور دائمی می توانید آن ها را در آن جا قرار دهید.

در سیستم عامل ویندوز نیز، آیکون های مربوط به مک و نرم افزارهایش بر روی دسکتاپ ویندوز و بعد از این آیکون های ویندوزی قرار می گیرند. شما می توانید فایل های مک را با استفاده از نرم افزارهای ویندوزی باز کنید و بر روی آن ها کار کنید.. علاوه بر این، یک درایو C: در لیست منابع Finder  مک ظاهر خواهد شد  که به وسیله آن شما خواهید توانست فایل های ویندوزی را انتخاب کنید. زمانی که شما در حال کار با ویندوز هستید کلیدهای Command مک همانند کلیدهای ویندوزی کار می کنند.

Parallels

Parallels همیشه ماشین مجازی خود را در یک فایل بزرگ در پوشه Documents در مک ذخیره می کند که این پوشه هم چنین شامل فایل هایی می شود که شما در PC مجازی خود ذخیره کرده اید. اما این ماشین مجازی از آن چیزی که شما تصورش را می کنید فضای کمتری اشغال می کند. به طوری که شما می توانید این فایل بزرگ را در سیستم عامل Sierra طوری تنظیم نمایید که به طور خودکار به حافظه Cloud منتقل شود. طبق آزمایشات صورت گرفته Parallels 12 تنها ۹ گیگابایت فضا اشغال می کند. اگرچه که ما دو ماشین مجازی Parallels داریم که بر روی یکی از آن ها ویندوز ۱۰ و بر روی دیگری ویندوز ۸ نصب شده است. گفتنی است که بدست آوردن اطلاعات از حافظه Cloud بسیار سریع انجام خواهد شد.

یک ابزار جدید

شرکت تولید کننده Parallels از ابزای جدید، تعریف و تمجدی می کند که Parallels Toolbox نامیده می شود که در بخش نوار ابزار مک قرار دارد که تنها با یک یا دو کلیک به شما اجازه خواهد داد تا کارهای بسیار زیادی توسط آن انجام دهید. این کارها شامل قفل کردن صفحه نمایش، مسکوت کردن میکروفون، آرشیو کردن فایل ها، دانلود کردن فایل های استریم شده در وب و ضبط کردن کلیه کارهای انجام شده توسط کاربر در محیط سیستم عامل است. در حال حاضر چه شما در حال اجرای سیستم عامل ویندوز باشید و چه سیستم عامل مک این ابزار کار خواهد کرد. طبق آزمایش های صورت گرفته، این ابزار به خوبی کار می کند و شرکت ارائه دهنده می گوید که به مرور زمان امکانات و ویژگی های بیشتری به این ابزار اضافه خواهد شد. اما قیمت ۱۰ دلار در سال برای این ابراز گران به نظر می رسد. ( نسخه Basic این ابزار همراه با نسخه استاندارد Parallels Desktop ارائه می شود. نسخه ای که شامل امکانات بیشتری است همراه با نسخه Business و professional نرم افزار Parallels عرضه خواهد شد که مبلغ آن ۱۰۰ دلار در سال است.)

همانطور که در پاراگراف بالا گفته شد نسخه Basic نرم افزار Parallels 12 در سایت Parallels.com به مبلغ ۸۰ دلار به فروش می رسد. در صورتی که شما ویندوز ۱۰ را خریداری کنید می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان دریافت نمایید.

سخن آخر

باید نسبت به نرم افزاری مانند Parallels حتی بعد گذشت سال ها از عرضه آن افتخار کرد .چون در طول این سال ها پیش رفت چشمگیری داشته است. کیفیت و کارایی این محصول همیشه ما را تحت تاثیر خود قرار داده است. ما شدیدا Parallels را به توسعه دهندگان نرم افزار یا حتی کاربران ساده مک که تنها نیار به اجرای برخی از نرم افزار های ویندوزی بر روی کامپیوتر خود دارند، پیشنهاد می کنیم.یک دیدگاه

محمد فخر

سلام
این نرم افزار از کجا میشه تهیه کرد
و اینکه این نرم افزار روی ویندوز نصب میشه
ممنون

دیدگاه ها:

  1. محمد فخر گفت:

    سلام
    این نرم افزار از کجا میشه تهیه کرد
    و اینکه این نرم افزار روی ویندوز نصب میشه
    ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *