خبر جنجالی تسلا درباره آینده خودروهای خودران

آقای ایلان ماسک مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا به دادن وعده های جنجالی و داغ مشهور است،بار ها و بارها شاهد رونمایی از شگفت انگیز ترین دستاورد های تسلا توسط وی بوده ایم،آقای الن ماسک این بار از انتشار خبری در آینده نزدیک یاد می کند که به گفته وی هیچ کسی انتظار آن را نخواهد داشت.

به گزارش کلیک،آقای ماسک اخیرا و در نشستی که روز چهارشنبه در شهر سانفرانسیسکو رخ داد به همگان قول داد که شرکت تحت مدیریتش در آینده نزدیک از دستاوردی رونمایی خواهدد کرد که شگفتی همه مردم را به دنبال خواهد داشت.

هر کسی که اخبار دنیای خودروهای الکتریکی و به خصوص اخبار مربوط به شرکت خودروسازی تسلا را دنبال کند با روش جنجالی انتشار اخبار این شرکت به وسیله مدیر عامل مشهورش آشناست پس باید خود را برای رونمایی از یک پیشرفت نامعلوم در خودروهای الکتریکی خودران آماده کنیم.

همانطور که از سابقه شرکت تسلا و نیز شناختی که از شخصیت آقای ماسک داریم بر می آید این نوع جوسازی های رسانه ای نهایتا منجر به انتشار اخباری در مورد یک ویژگی جدید و البته نه چندان مهم در مورد خودروهای خودران این شرکت می شوند همانند ویژگی مضحک اخیری که این شرکت اخیرا بر روی خودروهای خود قرار داد تا بتواند نظر کاربران مبتلا به”جنون سرعت”را به محصولات خود جلب کند و یا ویژگی جدید دیگری که گوش دادن به موسیقی را برای “دیوانگان موزیک” آسان تر می نمود.

اما این بار باید خود را برای شنیدن چه خبری آماده نگه داریم؟آنطور که کارشناسان صنعت خودرو می گویند این خبر جدید به احتمال زیاد مربوط به ارتقاء فناوری ویژگی”خودران”محصولات این شرکت می شود و یکی از محتمل ترین حدس های کارشناسان در مورد موضوع این خبر مرموز پروژه Tesla Vision است که با استفاده از آن خودرو می تواند با استفاده از داده های مداوم دوربین ها و نیز سنسور ها و رادار های خود محیط اطراف را در هر لحظه آنالیز کند.

اگر در نهایت این خبر جدید مربوط به فناوری Tesla Vision باشد ممکن است مدیران شرکت تسلا بتواند پس از ماه ها فشار رسانه ای و نیز فشار هایی که سازمان های دولتی آمریکا به خاطر تصادفات صورت گرفته در اثر نقص فنی نرم افزار خودران محصولات این شرکت به آنها وارد می کنند نفسی راحت بکشند.

البته هنوز هیچ کسی نمی تواند با اطمینان راجع به موضوع این خبر جنجالی اظهار نظر کند و باید منتظر رسیدن روز موعود بمانیم.

در نشست اخیری که آقای الن ماسک با سرمایه گذاران و سهام داران شرکت تسلا داشت در مورد خودروهای خودران گفت:نسل بعدی خودروهای خودران همه را شگفت زده می کند و باید بگویم که در واقع نسل آینده این خودرو ها خود من را نیز شگفت زده می کند و همه باید بدانید که نسل بعدی خودرو های خودران بسیار زودتر از آنچه که فکرش را می کنید پا به خیابان ها خواهد گذاشت.

البته در شرایطی که تقریبا همه فعالان صنعت خودروسازی و شرکت های دانش بنیان به طور سرسختانه بر روی حوزه خودرو های خودران فعالیت می کنند شاید بر آورده کردن انتظاراتی که در کاربران به واسطه جوسازی های رسانه ای پیش می آید برای تسلا سخت باشد بزرگانی چون Google،Uber،Volvo،Ford،Audi و Mercedes Benz تنها تعدادی از مجموعه هایی هستند که بودجه های کلانی را به پیشرفت و توسعه فناوری خودران اختصاص می دهند.

فردریک لمبرت سردبیر سایت خبری Electrek که در حوزه بررسی خودروهای الکتریکی فعالیت می کند در این باره می گوید:آقای ماسک استاد جوسازی رسانه ای هستند کما که بارها دیده ایم که ایشان چگونه قبل از انتشار یک خبر آن را به سر تیتر روزنامه ها تبدیل می کند.

فردریک لمبرت نظرسنجی ای را بر روی سایت Electrek قرار داده و حدس مخاطبان خود را درباره خبر جنجالی تسلا جویا شده است و طبق آن ۴۰ درصد از مخاطبان گفته بودند که خبر جنجالی ای که آقای ماسک قول آن را داده مربوط به ارتقاء فناوری خودران در محصولات شرکت تسلا می باشد،۱۸ درصد معتقدند که خبر مربوط به پروژه Tesla Glass(که نوعی هدآپ دیسپلی طراحی شده توسط تسلا است)می باشد،۱۶ درصد از کسانی که در نظر سنجی شرکت کرده بودند می گویند خبر مربوط به رونمایی از مدل Y(محصول جدید تسلا از کلاس خودروهای کراس اور)خواهد بود،۱۵ درصد حدس می زنند که موضوع این خبر پیرامون خودرو Model 3 ساخت این شرکت خواهد بود و ۴ درصد از مخاطبان هم موضوع خبر را تولید کامیون های خودروان عنوان کرده اند که آقای ماسک در گذشته آنها را از محصولات آینده شرکت تسلا عنوان کرده بود،برخی معتقدند که تولید کامیون های سنگین خودران یکی از اهداف نهایی فناوری خودران فعلی است و به همین دلیل شرکت Uber تا به این لحظه ۶۷۰ میلیون دلار بودجه را به منظور تحقیق و توسعه این نوع کامیون ها صرف کرده است.

کارل براور آنالیزور موسسه Kelley Blue Book که یکی از فعلان حال حاضر در صنعت خودرو به شمار می رود معتقد است که آقای ماسک به منظور نگه داشتن ارزش ۲۰۰ دلاری فعلی سهام شرکت تسلا نیاز دارد تا خبر های بزرگی را درباره پیشرفت های حاصل شده توسط شرکتش منتشر کند ارزش سهام شرکت های بزرگی چون تسلا می تواند به یکباره و تحت تاثیر مسائل رسانه ای تغییر کند،سهام این شرکت به سقف ۲۸۰ دلار در ماه جولای سال گذشته میلادی رسید و کمترین مقدار آن نیز در ماه فوریه گذشته و با ارزش ۱۵۰ دلار به ازای هر سهم رقم خورده است.

مثال دیگری برای تاثیر رسانه ها بر ارزش سهام شرکت تسلا عکس العمل مثبتی است که بازار سهام به ادعای افزایش تیراژ تولید خودروی Model 3 نشان داد،آقای ماسک گفته است که تسلا موتورز می تواند تیراژ تولید خودروی Model 3 را از ۵۰۰۰۰ دستگاه در سال به ۵۰۰۰۰۰ دستگاه برساند که خیلی از کارشناسان از این ادعا به عنوان یک توهم رسانه ای یاد کرده اند.

یکی از مشکلات اصلی ای که تسلا برای رسیدن به تیراژ ۵۰۰۰۰۰ عددی باید از آن عبور کند مشکل باتری های خودروی Model 3 می باشد،این شرکت در حال حاضر باتری های مورد نیاز برای ساخت این خودرو را از همکاران خود تامین می کند که هزینه زیادی را برای شرکت به جای گذاشته است،و شاید خبر آینده شرکت تسلا که آقای ماسک از آن به عنوان شگفت انگیز یاد می کند به نتیجه رسیدن پروژه در حال اجرای Gigafactory واقع در بیابان های ایالت نوادا باشد که سعی در خودکفایی در تامین باتری های مورد نیاز محصولات این شرکت دارد.

آقای براور معتقد است که یکه تازی تسلا در عرصه ساخت خودروهای خودران به زودی به پایان می رسد و به زودی شرکت های دیگر هم وارد عرصه تولید خودروهای خودران خواهند شد وی پورشه مدل Mission E Sedan را رقیبی سرسخت برای خودرو های گران قیمت تسلا همچون Model S و Model X می داند و معتقد است که خودروی Chevy Bolt شرکت جنرال موتورز می تواند نظر کاربران را به خود جلب نموده و باعت اخلال در محبوبیت Model 3 ساخت تسلا گردد،وی در پایان می گوید:با ورود شرکت های بیشتری به حوزه تولید خودروهای خودران عرصه بر شرکت تسلا تنگ تر خواهد شد و شروع این روند سال آینده میلادی خواهد بود.

البته خبر های تسلا تنها به همین یک مژده آقای ماسک محدود نمی شود،شرکت تسلا قرار است تا در روز ۲۶ ام ماه اکتبر ترازنامه مالی مربوط به دوره ۳ ماهه سوم سال جاری میلادی را برای همگان منتشر نماید و تنها ۲ روز بعد از آن و در تاریخ ۲۸ ام اکتبر تسلا قصد دارد تا با شرکت در رویدادی با موضوع سقف های مجهز به سلول های خورشیدی مذاکرات کاری ای را با شرکت SolarCity داشته باشد.

آقای الن ماسک فروشگاه های شرکت تسلا را محلی برای خرید خودرو های الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی صنعتی می داند و اضافه شدن موضوع خرید شرکت SolarCity به مشکلات حال حاضر شرکت تسلا،سرمایه گذاران را با مقداری شک رو به رو کرده است.

آقای کولین راش آنالیزور ارشد موسسه مالی و اعتباری Oppenheimer در این باره می گوید:جاه طلبی شرکت تسلا واقعا تحسین بر انگیز است اما تسلا باید در کنار ادعا های بزرگ خود اقداماتی بزرگ متناسب را نیز نشان دهد تا خوش قولی خود را در میان کاربران حفظ نماید،آقای راش هیچوقت رابطه خوبی با تسلا نداشته و همیشه شاهد انتقادات وی از این شرکت خودروسازی بوده ایم.

به هر حال انتظار داریم تا این خبر به گفته آقای ماسک شگفت انگیز در یک رویداد بزرگ زنده منتشر شود و این در حالی است که هیچ خبر گزاری ای در حال حاضر نمی داند که این رویداد در چه تاریخی و در چه محلی برگزار خواهد شد،آقای راش معتقد است که این خبر مربوط به پیشرفت هایی در فناوری خودران و یا امکانات جدیدی است که قرار است به خودروی Model 3 این شرکت اضافه گردند.

یکی از مسئله هایی که آقای راش در مورد آنها شک دارد نحوه تامین بودجه برای ادعاهایی است که مدیر عامل شرکت تسلا این روزها آنها را با آب و تاب مطرح می کند،همین ادعاهایی که بیشتر آنان تا به این لحظه نتیجه مشهودی را نشان ندادند باعث شده اند تا ارزش کلی سهام شرکت تسلا به ۲۹ میلیارد دلار برسد و این رقم یعنی ۶۷ درصد ارزش کلی سهام شرکت بزرگ و پر آوازه ای همچون فورد موتورز.

با وجود اینکه رساندن رقم ۵۰۰۰۰ عددی به ۵۰۰۰۰۰ در تیراژ سالیانه خودرو Model 3 نیازمند صرف هزینه های کلان و افزایش بودجه است آقای الن ماسک اخیرا در حساب توییتر خود اعلام کرده که شرکت تحت مدیریتش به دلیل بدهکاری و نیز مشکلات مالی عدیده حداقل تا ۹ ماه آینده قصد ندارد تا بودجه تخصیص یافته به بخش های مختلف خود را افزایش دهد.

آقای راش معتقد است که شرکت تسلا برای عمل کردن به ادعای افزایش تیراژ خودروی Model 3 حداکثر تا پایان سال ۲۰۱۸ نیاز به افزایش چند میلیارد دلاری در بودجه خود دارد.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *