آیا استفاده از شارژر فندکی به باتری آسیب می رساند؟

|
۵ دیدگاه
شارژر فندکی یو اس بی و باتری گوشی

اینکه آیا شارژ کردن گوشی با یک شارژر فندکی می تواند به باتری گوشی و یا ماشین آسیب برساند یا نه موضوعی است که این روز ها ذهن خیلی از کاربران این شارژر را به خود مشغول کرده است. اگر شما هم در استفاده از این شارژر نگران باتری گوشی و یا باتری ماشین خود هستید این مطلب می تواند پاسخی برای این سوال شما باشد.

کلیک- ابتدا تاثیر شارژر فندکی را روی باتری اتومبیل بررسی می کنیم و در نهایت نکاتی را در استفاده از آن برای باتری گوشی می گوییم. استفاده از شارژر های یو اس بی که روی درگاه ۱۲ ولتی برق ماشین یا به اصطلاح جا فندکی وصل می شوند این روز ها رواج زیادی پیدا کرده است. در خیلی از خودرو ها، این درگاه ۱۲ ولتی، انتقال برق را هیچ وقت متوقف نمی کند. این یعنی حتی زمانی که خودرو خاموش است هم باتری آن در حال تخلیه شدن است. اما باتری تا چه حد خالی می شود؟

ما با استفاده از یک انبر سوسماری و مولتی متر میزان توان مصرفی شارژر یو اس بی را در حالت آماده به کار اندازه گرفته ایم، و  تاثیر آن را روی باتری ماشین مورد بررسی قرار داده ایم. آیا جریان ۱۴٫۲ میلی آمپری دائمی مصرفی این شارژر ها آن قدر هست که رانندگان را نگران تخلیه باتری خودروی خود کند؟ احتمالا خیر.

یک باتری معمولی خودرو حدود ۴۰ آمپر بر ساعت ظرفیت دارد. در نرخ ۱۴٫۲ میلی آمپر، حدود ۲۸۱۷ ساعت یا ۱۱۷ روز طول می کشد تا باتری خودرو به صورت کامل تخلیه شود.

اگر به فرض هر روز از ماشین خود هم استفاده کنید، این مساله اصلا نگران کننده نیست. حتی اگر بخواهید یک یا دو هفته هم ماشین تان را در پارکینگ پارک کنید هم نیاز نیست مواظب باتری باشید. اما در صورتی که بخواهید زمان بیشتری را رانندگی کنید دیگر این ۱۴٫۲ میلی آمپر مشکل ساز می شود.

البته خود خودرو هم جریانی برای تامین توان مورد نیاز دزدگیر و دیگر سیستم ها در حالت آماده به کار مصرف می کند، بنابراین شارژر یو اس بی در مقایسه با آنها چیز خاصی نیست. برای یک راننده معمولی، به نظر می رسد که جریان آماده به کار مورد نیاز برای شارژر یو اس بی آنقدر نیست که نیاز باشد حتما هر روز آن را از جایش بیرون بیاورد و روز بعد سرجایش برگرداند.

در رابطه با اینکه آیا استفاده از از شارژر فندکی می تواند به باتری گوشی آسیب بزند یا نه مطالعه دقیقی هنوز صورت نگرفته است اما دو نکته ای که بهتر است در رابطه با استفاده از شارژر فندکی مورد توجه قرار دهید این است که :

  1. حتما حواستان باشد زمانی که ماشین را استارت می زنید گوشی خود را از شارژر فندکی جدا کنید. چون نوسان برق می تواند به شارژر فندکی یا به گوشی شما آسیب وارد کند. البته احتمال وقوع این اتفاق خیلی کم است اما بهتر است این کار را انجام دهید.
  1. نکته بعدی اینکه هر چند تا به حال گزارشی مبنی بر آسیب جدی گوشی از شارژر فندکی به گوش نرسیده است اما شارژ کردن گوشی با شارژری غیر از شارژر اصلی خودش کار معقولی نیست. بنابراین فقط زمانی که مجبور هستید  و به بن بست رسیدید از شارژر فندکی استفاده کنید. چون شارژر اصلی شما مخصوص گوشی شما طراحی شده اما شارژر فندکی هر چند که استاندارد باشد برای همه گوشی ها تعبیه شده است.
16 پسندیده شده
نفیسه فصیحی
نفیسه فصیحی کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم هستم. علاقمند به حوزه نویسندگی، محتوا و بازاریابی. حدود سه سالی هست که در زمینه تولید، بازنویسی، تدوین، سئو و بهینه سازی محتوا فعالیت دارم. در حال حاضر مدیریت محتوای فارسی دو سایت رزرو آنلاین هتل ( egardesh.com ، samita.com) را بر عهده دارم و همزمان با مجله اینترنتی کلیک همکاری می کنم.
از این نویسنده

۵ دیدگاه

توسط: سعيد

با سلام و خسته نباشید
متن خبر با تیتر آن متفاوت است لطفا اصلاح بفرمایید؛ دغدغه مردم در مورد استفاده از شارژر فندکی و احتمال صدمه آن به باتری گوشی درست است اما متن نوشته شده مربوط به باتری خودرو است.
با تشکر

توسط: مهران اف

عنوان خبر تاثیر استفاده از شارژر فندکی بر باطری گوشی است ولی متن خبر روی تاثیر آن بر باطری اتومبیل می پردازد.

توسط: عباس

با سلام
لطفاً متن خبر و عنوان خبر را هماهنگ کنید

توسط: مصطفی

پنج ولت برابر با پنج ولت است شارژر فندکی برق ماشین را به پنج ولت تبدیل می کند شارژر برق ۲۲۰ ولت خانه را به پنج ولت تبدیل می کند الان شارژ پنج ولت استاندارد اغلب گوشی هاست در ضمن شارژر ای سی رگلاتور برای تبدیل دقیق به پنج ولت هست پس از شارژر یو اس بی و گوشیهای دیگر می توان استفاده کرد این مطلب برای ده های پیش بود که نمی شد چون هر گوشی با ولتاژ مخصوص خود شارژ می شد ولی امروزه گوشی های هوشمند مشکلی ندارند فقط تفاوت ممکن است در شکل کانکتور کابل شارژر باشد که نتوان استفاده کرد این ترجمه برای گوشی های قدیمی یک ده پیش است مانند ۱۱۰۰ نوکیا

توسط: محمد

سلام، شارژر فندکی های موجود در بازار مدارهای داخلی متفاوتی دارن، بعضی ها فقط از طریق یک مقاومت و دیود زنر ولتاژ ۱۲ رو به ۵ میرسونن که خطرناک و بی کیفیت هستن، بعضی از یک رگولاتور خطی استفاده میکنن که عمر پایینی دارند، اون سری از شارژرها که از رگولاتور سوئیچینگ و دیودهای محافظ برای ورودی و خروجی استفاده کردن ایمن ترین مدار رو دارن. این شارژر در مقایسه با دو گذینه قبل راندمان تبدیل انرژی بالاتری دارد.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.