با Facebook Live احساس متفاوتی را در فیسبوک تجربه کنید

مدتی است این غول شبکه اجتماعی ویژگی جدید به نام Facebook Live را به سایر امکانات خود افزوده است. در این مطلب آموزشی قصد داریم با شیوه عملکرد این ویژگی بیشتر آشنا شویم.

کلیک –  دوران سلفی گرفتن به پایان رسیده است. Live streaming شیوه جدیدی است تا به وسیله آن خود را به دیگران معرفی کنید و زندگی روزمزه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. با استفاده از یک گوشی هوشمند یا تبلت، دوستان شما، خانواده شما، همکارانتان یا طرفداران شما می توانند شما را در یک ویدیویی که به صورت زنده پخش می شود در فضای اینترنت ببینند.

Facebook Live سال گذشته با هزاران منتشر کننده و چهره های شناخته شده که اخبار، جشن ها، شوهای تلویزیونی و غیره را به صورت زنده اجرا می کردند، راه اندازی شد. در ماه آوریل، فیسبوک اعلام کرد که این ویژگی جدید را برای ۱٫۷ بیلیون کاربر خود اه اندازی کرده است. اما Live streaming هنوز هم جزء ویژگی های جدید فیسبوک محسوب می شود.

Facbook live راه خلاقانه ای است تا بتوانید به وسیله آن دیگران را با زندگی خود وفق دهید. به عنوان مثال شما می توانید بخش هایی از برنامه رادیویی خود را بر روی فیسبوک به صورت Live Stream قرار دهید. مطمئنا این کار می تواند روش مناسبی برای توسعه برنامه رادیویی شما باشد. به نحوی که طرفداران شما بهتر و سریع تر می توانند به برنامه هایتان دسترسی یابند. این کار توسط یکی از کاربران مورد آزمایش قرار گرفت و این کاربر در کمال تعجب گفت : معمولا به طور روزمره کامنت هایی درباره برخی برنامه های خود دریافت می کند که هرگز فکرش را هم نمی کرد.

شما نیز درباره این که چطور می توانید از این ابزار رایگان فیسبوک بهره ببرید، فکر کنید. از این ابزار استفاده کنید و برنامه های خود را به افرادی که نمی توانند در دورهمی ها شرکت کنند و در نتیجه ممکن است آن ها را از دست دهند، نشان دهید. نظر خود را درباره هر چیزی که دوست دارید بیان کنید.

از کجا شروع کنیم؟

ابتدا اپلیکیشن فیسبوک را در گوشی هوشمند یا تبلت خود باز کنید. به بخش پروفایل رفته و نوار وضعیت (status bar) را باز کنید. پس از این کار با پیغام What’s on my mind روبرو خواهید شد و در زیر آن گزینه Live Video وجود دارد که باید آن را انتخاب کنید.

در صورتی که پیش از این به اپلیکیشن فیسبوک اجازه دسترسی به میکروفون و دوربین خود را نداده اید، پیغامی ظاهر خواهد شد و از شما درخواست خواهد کرد تا به میکروفون و دوربین شما دسترسی داشته باشد. البته نیاز نیست که این کار را هر بار انجام دهید. در واقع اگر یک بار این پیغام را تایید کنید، دیگر آن را مشاهده نخواهید کرد.

پس از تایید این پیغام، یک پیش نمایش زنده از ویدیو شما ظاهر خواهد شد. نگران نباشید. شما هنوز شروع به ضبط و پخش زنده ویدیو خود در فیسبوک نکرده اید.

با کلیک بر روی سوییچی که در بالا و سمت راست صفحه قرار دارد دوربین جلو یا دوربین عقب دستگاه خود را انتخاب کنید. شما می توانید هم به صورت portrait و هم به صورت landscape فیلم برداری کنید. اما در هر دو صورت ویدیوی خروجی به شکل مربعی خواهد بود. البته پیشنهاد می شود کمی بیشتر وقت گذاشته و برای ویدیو خود نیز یک عنوان و هم چنین توضیحاتی وارد کنید.

در این صفحه پیش نمایش، شما می توانید تنظیمات مربوط به حریم خصوصی ویدیویی را که قرار است به صورت زنده پخش شود، انجام دهید. سوالی که از شما پرسیده می شود این است که تا چه میزانی قصد دارید این ویدیو را با سایرین به اشتراک بگذارید؟ شما می توانید ویدیوی خود با انتخاب گزینه Public برای همه به نمایش بگذارید یا این که با انتخاب کردن گزینه Friends این ویدیو را تنها برای دوستان خود محدود کنید. هم چنین در صورتی که تمایل دارید تمام دوستان شما به غیر از افراد خاصی آن را تماشا کند می توانید از گزینه Friends except… استفاده نمایید. در نهایت نیز اگر هنوز احساس می کنید که از پیچ و خم ها و تنظیمات live Streaming مطلع نیستید، می توانید از گزینه Only me استفاده نمایید.

پس از انجام مراحل بالا، حالا شما می توانید به صورت زنده ویدیو خود را پخش کنید. دوربین را در زاویه و موقعیتی که می خواهید قرار دهید و سپس گزینه Go Live را که در گوشه سمت راست قرار دارد، بفشارید. یک شمارنده معکوس به شکل  “۳ ۲ ۱” ظاهر خواهد شد.

تبریک می گوییم! شما در حال پخش زنده ویدیو خود (live-streaming) در فیسبوک هستید و ویدیو شما مانند هر پست دیگری در بخش News Feed نمایش داده خواهد شد.

در همین حین، صفحه شما به دو قسمت تقسیم می شود. نیمی از آن ویدیو شما و هم چنین تعداد افرادی را که در حال مشاهده این ویدیو هستند را نشان می دهد و در نیم دیگری از صفحه نمایش می توانید کامنت ها، لایک ها و دوستانی که مشغول دیدن ویدیوی شما هستند را مشاهده کنید. زمانی که پخش زنده آغاز می شود، فیسبوک با فرستادن نوتیفیکیشن برای دوستانتان آن ها را از این موضوع آگاه می کند. البته مدتی زمان خواهد برد تا بینندگان ویدیوهای زنده شما افزایش یابد. بنابراین چنانچه تنها تعداد اندکی اولین ویدیوی زنده شما را تماشا می کنند، از ادامه دادن این کار ناامید نشوید.

پس از آن که پخش زنده شما به پایان رسید گزینه Finish را انتخاب کنید تا پخش ویدیو متوقف شود. ویدیو شما در بخش Timeline یا صفحه پروفایل شما پست خواهد شد. با این کار دیگران خواهند توانست این ویدیو را در آینده تماشا کنند. گویی که این ویدیو در همان لحظه و به صورت زنده در حال پخش است و به این شکل می توانند کامنت ها و لایک های خود را ثبت کنند. چنانچه قصد ندارید که ویدیو خود را ذخیره کنید و یا به عبارت دیگر نمی خواهید بازپخشی از ویدیو شما وجود داشته باشد ، می توانید از گزینه Delete استفاده نمایید.

نکاتی جهت بهبود پخش زنده ویدیوهای فیسبوک

نورپردازی مناسب : قبل از این که پخش زنده ویدیو خود را آغاز کنید، مطمئن شوید که نور مناسبی در محیط اطراف شما وجود دارد. هیچ کس تاریکی یا ویدیویی را که به سختی قابل دیدن باشد، دوست ندارد.

ثابت نگه داشتن دوربین : از حرکت های ناگهانی اجتناب کنید. در صورت امکان از یک سه پایه یا هر چیزی که بتواند دوربین شما را ثابت نگه دارد استفاده کنید.

میکروفون خود را چک کنید : زمانی که گوشی یا تبلت خود را در دست گرفته اید، مراقب باشید تا دست خود را بر روی میکروفون نگذارید تا صدا به درستی ضبط شود.

به پس زمینه فیلم خود دقت کنید : قبل از این که فیلم برداری را شروع کنید بهتر است تا نگاهی به محیط اطراف خود بیاندازید. مخصوصا زمانی که در خانه هستید. زیرا زمانی که ویدیو شما به صورت زنده پخش می شود، همه چیز در دید بینندگان شما قرار می گیرد. اگرچه بهتر است که به صورت فی البدیهه فیلم برداری کنید اما پیشنهاد می کنیم که جوانب امنیتی را نیز در نظر بگیرید.

پهنای باند : داشتن یک خط وای‌فای پرسرعت بهترین گزینه است. زیرا بسته های اینترنتی (cellular connection) چندان قابل پیش بینی نیستند. اگر در اتصال شما نوسان زیادی از لحاظ کیفیت وجود داشته باشید در نتیجه این امر می تواند منجر به قطع و وصل شدن ویدیو شما شده و در نهایت ممکن است پخش زنده به طور کامل قطع شود.

یکی از گویندگان رادیویی که سابقه ۲۰ ساله در پخش زنده برنامه های رادیویی دارد پیشنهاداتی را در این باره مطرح کرده است که می تواند شما را به یک گوینده خوب و محبوب تبدیل کنید. این شخص می گوید: مهمترین نکته ای که می توانم به شما بگویم این است که خودتان باشید. زمانی که صحبت می کنید لبخند برنید. تصور کنید بینندگان شما ، دوستانتان هستند و همه شما در یک آشپزخانه دور یک میز نشسته اید و با یکدیگر مشغول صحبت هستید. فیسبوک به شما اجازه می دهد که تا ۴ ساعت برنامه زنده اجرا کنید. ۴ ساعت زمانی بسیار زیادی است که می توان با آن کارهای زیادی انجام داد. بنابراین این فرصت را از دست ندهید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *