بررسی جامع دوربین گوشی های پیکسل، گلکسی S7 Edge و آیفون ۷

گوگل مدعی است که دوربین گوشی پیکسل این شرکت بهترین دوربین در میان دوربین سایر گوشی ها است. در ادامه با بررسی جامع دوربین این گوشی و مقایسه آن با دوربین گوشی های گلکسی اس ۷ اج و آیفون ۷ خواهیم دید که آیا این ادعای گوگل درست است یا نه.

کلیک – گوگل چند هفته پیش از گوشی پیکسل خود رونمایی کرد و در مورد عملکرد عالی دوربین این گوشی اطمینان کامل دارد. برایان راکوسکی معاون مدیر تولید گوگل مدعی است دوربین این گوشی در نوع خود بهترین است و شرکت DxOMark که دوربین گوشی های هوشمند و دوربین های DSLR را رده بندی می کند، با در نظر گرفتن امتیاز ۸۹ برای دوربین گوشی جدید گوگل که بالاترین امتیازی است که این شرکت تاکنون به دوربین گوشی های هوشمند داده است، این ادعا را تصدیق کرد. راکوسکی اذعان کرد: “دوربین گوشی پیکسل نه تنها بهترین دوربین تولید شده توسط گوگل است، بلکه بهترین دوربین گوشی هوشمندی است که تا کنون ساخته شده است.”

با در نظر گرفتن پیشتاز بودن شرکت های سامسونگ و اپل در زمینه دوربین گوشی های هوشمند، باید گفت که ادعای مطرح شده توسط گوگل ادعای بزرگی است. مدتی پیش سایتی دوربین گوشی های گلکسی اس ۷ اج سامسونگ و آیفون ۶ اس را مورد بررسی قرار داد و مشخص شد که دوربین گوشی سامسونگ به صورت تقریبا محسوسی از دوربین گوشی آیفون ۶ اس بهتر است؛ اما تفاوت های تصاویر گرفته شده توسط دوربین سامسونگ و اپل به آسانی قابل تشخیص نبود.

برای ثابت شدن درستی ادعای گوگل در مورد کیفیت فوق العاده دوربین گوشی پیکسل، دوربین این گوشی با دوربین دیگر رقبای خود یعنی گلکسی اس ۷ و آیفون ۷ مقایسه شد. در پایان این آزمایش مشخص شد که دوربین گوشی پیکسل واقعاً از کیفیت خوبی برخوردار است و کیفیت آن در بسیاری از زمینه ها به اندازه دوربین گوشی های رقیب خود بود و حتی در برخی از موارد عملکرد بهتری نسبت به آن ها داشت؛ اما در کل می توان گفت گوشی ها رقابت تنگاتنگی با یکدیگر داشتند و تفاوت های بین دوربین آن ها تقریبا نامحسوس بود.

اختلاف بین روشن ترین و تاریک ترین نقاط عکس 

بررسی خود را ابتدا با بررسی اختلاف بین روشن ترین و تاریک ترین نقاط عکس (محدود دینامیکی) تصاویر گرفته شده که دوربین گوشی پیکسل در آن بهترین عملکرد را دارد، شروع می کنیم. دوربین این گوشی در نمایش نقاط روشن تصویر عملکرد بسیار خوبی دارد. در این قسمت از بررسی از سوژه ای (گلدان گل هایی با برگ های سفید) عکاسی شد که نور محیط آن واقعاً عالی بود و نور آفتاب مستقیم به آن می تابید. دوربین گوشی پیکسل موفق شد جزییات گلبرگ های سفید گل ها را به خوبی ثبت کند؛ اما جزییات تصویر گرفته توسط گلکسی اس ۷ اج کمی رنگ و رو رفته بودند و در تصویر گرفته شده توسط آیفون ۷ کمی نیز تیره بودند.

comparison-4-0

با وجود اینکه دوربین پیکسل نقاط روشن تصویر را به خوبی به تصویر کشید، اما در نمایش نقاط تیره تر و سایه های تصویر عملکرد خوبی نداشت، به نظر می رسد که دوربین آیفون ۷ در ثبت جزییات سایه های تصویر عملکرد خوبی دارد و در کل قادر است در بیشتر تنظیمات تصاویر یک دست تری نسبت به دوربین گوشی پیکسل بگیرد که زیاد هم تعجب برانگیز نیست. تصاویر دوربین گلکسی اس ۷ نسبت به تصاویر دوربین پیکسل از کنتراست بیشتری برخوردار است. می توان به صراحت گفت که تصاویر دوربین گوشی پیکسل و گلکسی اس ۷ نسبت به تصاویر دوربین تصاویر آیفون ۷ چشم نوازتر  هستند و برای به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک به ویرایش کمتری نیاز دارند. تصاویر گرفته شده توسط دوربین آیفون ۷ کمی به ویرایش نیاز دارند؛ اما به یاد داشته باشید با ویرایش کردن می توانید تغییرات مورد نظر خود را در عکس اعمال کنید.

رنگ

رنگ های تصاویر دوربین آیفون ۷ نسبت به تصاویر دوربین گوشی های پیکسل و گلکسی اس ۷ اج کمی گرم تر هستند، اما زمانی که نور محیط زیاد باشد، سایه ای آبی رنگ در تصاویر دوربین این گوشی مشاهده می شود و در تصاویر دوربین گوشی پیکسل نیز سایه ای سبز رنگ مشاهده می شود و دوربین گلکسی اس ۷ اج نیز رنگ های آبی و سیاه عمیق تری در پس زمینه تصاویر ایجاد می کند. در کل باید گفت باز آفرینی رنگ ها در هر سه دوربین واقعاً خوب است. زمانی که رنگ های تصاویر دوربین دو گوشی پیکسل و گلکسی اس ۷ اج بسیار روشن باشند، به نظر می رسد که کمی زیاد از حد اشباع شده اند. در کل باید گفت از نظر رنگ دوربین هیچ یک از این سه گوشی کاملا برنده نیست و کیفیت رنگ در مناظر مختلف متفاوت است.

۳

وضوح و جزییات

به نظر می رسد وضوح تصاویر دوربین گوشی پیکسل از تصاویر دوربین گلکسی اس ۷ بیشتر است و وضوح تصاویر دوربین هر دو گوشی بیشتر از دوربین آیفون ۷ است. شاید دلیل این موضوع این است که دوربین گوشی های پیکسل و گلکسی اس ۷ اج پس از ثبت تصاویر JPEG، آن ها را بیشتر از دوربین آیفون ۷ پردازش می کنند. می توانید تاثیر پردازش بیشتر تصاویر دوربین پیکسل و گلکسی اس ۷ را در تصاویر زیر مشاهده کنید.

aaj6eeo-3

در تصویر بالا تصاویر با زوم ۱۰۰ درصد گرفته شده است. به نظر می رسد تصویر دوربین گوشی پیکسل دارای بیشترین وضوح است. البته باید به این موضوع نیز توجه کرد که تصاویر دوربین این گوشی نسبت به تصاویر دوربین گلکسی اس ۷ بیشتر پردازش شده است. البته پردازش تصاویر JPEG به میزان زیاد، باعث می شود که تصاویر مصنوعی به نظر برسند (مخصوصا در برگ بزرگ سبزی که در بالای تصویر دیده می شود) و از حالت طبیعی خود خارج شوند. وضوح تصاویر دوربین آیفون ۷ نسبت به تصاویر دوربین دو گوشی دیگر کمتر است و نتیجه می گیریم که استفاده از یک فیلتر افزایش وضوح می تواند نتیجه خوبی داشته باشد و می توانید تاثیر آن را در تصاویر بالا به وضوح مشاهده کنید.

دو احتمال در مورد ثبت جزییات توسط دوربین گوشی های پیکسل و آیفون وجود دارد: یا ثبت جزییات تصاویر توسط دوربین گوشی پیکسل کمی بهتر از دوربین آیفون ۷ است و یا میزان ثبت جزییات توسط دوربین هر دو گوشی یکسان است؛ اما به دلیل اینکه تصاویر JPEG در آیفون ۷ کمتر پردازش می شوند، جزییات نیز به میزان کمتری نمایش داده می شوند. با وجود اینکه تفاوت های تصاویر هر سه دوربین واقعاً ناچیز است؛ اما می توان گفت دوربین گوشی پیکسل لبه تیز علف ها و یا خطوط بسیار باریک را در ساختمان هایی که در فاصله نسبتا دوری از کاربر قرار دارند، نسبت به دوربین آیفون ۷ یا حتی گلکسی اس ۷ اج بهتر نمایش می دهد.

عکاسی در نور کم

دوربین پیکسل در این زمینه عملکرد ضعیف تری نسبت به رقبای خود دارد. در نگاه اول این طور تصور می شود که عملکرد گوشی پیکسل در زمینه عکاسی در نور کم به اندازه دوربین آیفون ۷ و گلکسی اس ۷ اج خوب است؛ اما وقتی تصاویر گرفته شده توسط این گوشی در محیط های کم نور را به طور دقیق تر بررسی می کنید، متوجه وجود نویز و لکه هایی در این تصاویر می شوید. با دقت کردن به تصاویر به خوبی متوجه این موضوع می شوید.

comparison1-0-1

عکاسی در نور کم

وقتی موضوع عکاسی با دوربین گوشی های هوشمند مطرح می شود، عوامل مهم دیگری نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند. در ادامه به بررسی برخی از این عوامل در رابطه با دوربین این سه گوشی خواهیم پرداخت.

دوربین سلفی

در سال های اخیر دوربین سلفی برای برخی از کاربران اهمیت زیادی داشته است و حتی برای برخی از کاربران اهمیت آن بیشتر از دوربین اصلی گوشی است. دوربین سلفی گوشی پیکسل در مقایسه با رقبای خود عملکرد خوبی ندارد.

نمایش رنگ ها در دوربین سلفی گوشی سامسونگ کمی بهتر از رقبای خود است (سامسونگ یک اپلیکیشن دوربین نگاتیو بر روی گلکسی اس ۷ اج نصب کرده است که کاربران به وسیله آن می توانند لکه های ناخواسته ایجاد شده در تصاویر را پاک کنند و تصاویر مزاحم اطراف صورت خود را در زاویه وسیعی پاک کنند و یا حتی چشمان خود را درشت تر کنند). رنگ ها در دوربین سلفی آیفون ۷ کمی به زرد و سبز تمایل دارند که باعث می شود رنگ صورت و پوست فرد بسیار بد به نظر برسد. تصاویر سلفی گوشی پیکسل نیز کمی تار به نظر می رسند. دوربین سلفی گوشی آیفون، ۷ مگاپیکسل است؛ اما همانند دوربین سلفی گوشی های پیکسل و گلکسی اس ۷ اج دارای زاویه دید عریض نیست. دوربین سلفی گوشی پیکسل ۸ مگاپیکسل است؛ اما مجهز به فلش نیست؛ البته دوربین سلفی گوشی های گلکسی اس ۷ اج و آیفون ۷ نیز دارای فلش نیستند و نور صفحه نمایش آن ها هنگام عکاسی با دوربین سلفی، در یک لحظه به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا می کند.

۸

سرعت

اپلیکیشن هر سه دوربین سرعت خوب و مناسبی را برای آن ها فراهم کرده است؛ کاربران گوشی آیفون ۷ نمی توانند با زدن دکمه فیزیکی شاتر، سریعا از دوربین گوشی خود استفاده کنند؛ اما کاربران گوشی سامسونگ می توانند با دو بار ضربه زدن بر روی دکمه هوم گوشی، سریعا دوربین آن را راه اندازی کنند و کاربران گوشی پیکسل نیز می توانند از دکمه پاور آن برای انجام این کار استفاده کنند. البته کاربران آیفون ۷ می توانند به روش دیگری سریعا از دوربین گوشی خود استفاده کنند. این افراد می توانند با حرکت رو به بالای دست به صورت مایل، گوشی خود را از حالت استندبای خارج کنند (این ویژگی یکی از ویژگی های iOS 10 است) و سپس با سوایپ کردن به سمت راست در صفحه lock screen گوشی، سریعا از دوربین گوشی خود استفاده کنند. البته در مورد سرعت باز هم برتری با گوشی گلکسی اس ۷ اج سامسونگ است. سامسونگ با ترکیب سه ویژگی استفاده سریع از دوربین با دو بار ضربه زدن روی دکمه هوم، اپلیکیشن دوربین سریع تر و فوکوس خودکار سریع تر باعث می شود سرعت استفاده از دوربین گوشی کمی سریع تر از دوربین گوشی های پیکسل و آیفون ۷ باشد.

نرم افزار

نرم افزار اختصاصی هر سه دوربین مناسب و کارآمد است. نرم افزار هر سه دوربین امکان انجام تنظیمات مختلفی را برای کاربر فراهم کرده است که تمام آن ها کارآمد هستند و به سرعت انجام می شوند.

اپلیکیشن دوربین سامسونگ در ارائه تنظیمات دستی بهترین عملکرد را دارد و کاربران نباید برای انجام تنظیمات از اپلیکیشن خارج شوند. گوگل نیز برخی از تنظیمات دستی را به خوبی ارائه کرده است؛ اما در ارائه برخی از تنظیمات دیگر عملکرد خوبی نداشته است. عیب اپلیکیشن دوربین آیفون ۷ این است که کاربر برای فعال کردن فیلم برداری ۴K و تغییر فریم تصاویر، مجبور است استفاده از دوربین را برای مدت کوتاهی متوقف کند. در دوربین آیفون ۷ هم امکان استفاده از تنظیمات دستی وجود دارد؛ اما کاربران برای استفاده از آن ها باید از اپلیکیشن هایی که توسط توسعه دهندگان مستقل ایجاد شده است، استفاده کنند.

هر یک از دوربین ها، حالت تصویر برداری مختص خود را دارند. حالت هایی همانند burst mode (گرفتن چند عکس پشت سر هم به صورت متوالی و سریع با نگه داشتن دکمه شاتر برای مدت کوتاهی) و حالت time lapse یا زمان گزیر (حالتی از تصویربرداری که به نظر می رسد زمان سریع تر می گذرد، مانند صحنه های رشد گیاهان، حرکت ابرها و یا پیشرفت سازه ها در مستندها) حالت HDR و تصویر برداری پانوراما (گرفتن دورنمای وسیع سراسری از یک فضا) می شود. کاربران می توانند تمام این حالت های تصویربرداری را امتحان کنند و نتیجه را مشاهده کنند. البته زمانی که حالت HDR در دوربین گوشی پیکسل فعال می شود، گسترده دینامیکی بین تاریک ترین و روشن ترین نقاط تصویر کمی زیاد از حد به نظر می رسد. گوگل مدعی است دوربین جدیدترین گوشی خود در زمینه عکس برداری HDR بهترین عملکرد را دارد. عکس برداری HDR دوربین گوشی پیکسل در حالت پیش فرض همیشه در حالت “Auto HDR” قرار دارد که نشان می دهد گوگل در مورد عملکرد عالی دوربین این گوشی در این زمینه اطمینان کامل دارد. تصویر زیر با دوربین گوشی پیکسل و در حالت Auto HDR گرفته شده است.

۱۰

در صورتی که در دوربین گوشی پیکسل امکان کاهش میزان گسترده دینامیکی بین روشن ترین و تاریک ترین نقاط تصویر وجود داشته باشد، ابزارهای خوبی برای تغییر تنظیمات عکس برداری HDR وجود دارد.

فیلم برداری

هر سه گوشی از قابلیت فیلم برداری با وضوح ۴K و همچنین فیلم برداری حرکت آهسته با ۲۴۰ فریم در ثانیه (در وضوح ۷۲۰p) برخوردار هستند. کیفیت فیلم برداری هر سه گوشی عالی است و وضوح، سطح جزییات، رنگ و غیره در فیلم های ضبط شده نیز همانند عکس ها است که قبلا در مورد آن ها توضیح دادیم (برای مثال رنگ ها در دوربین آیفون ۷ کمی به گرمی تمایل دارند). مهم ترین عاملی که دوربین این سه گوشی را در زمینه فیلم برداری از یکدیگر متمایز می کند، قابلیت تثبیت تصاویر در آن ها است.

تثبیت تصاویر

دوربین هر دو گوشی آیفون ۷ و گلکسی اس ۷ اج در هر دو حالت عکس برداری و فیلم برداری از قابلیت تثبیت کننده تصویر اپتیکال استفاده می کنند. قابلیت OIS برای دوربین هر دو گوشی این امکان را فراهم می کند تا در محیط هایی با نور کم تصاویر بهتری ثبت کنند و باعث کاهش لرزش دوربین نیز می شود. قابلیت تثبیت تصویر دیجیتالی گوشی پیکسل تنها در زمان فیلم برداری قابل استفاده است. این قابلیت به جای اینکه لرزش تصویر هنگام فیلم برداری را کاهش دهد، حرکت حسگر ژیروسکوپ گوشی را به ۲۰۰ بار در ثانیه افزایش می دهد و تصاویر را به صورت دیجیتالی با حرکت حسگر ژیروسکوپ هماهنگ می کند. این تکنیک باعث می شود تصاویر دوربین گوشی پیکسل به صورت بهتری تثبیت شوند؛ اما دوربین در برخی از موارد در استفاده از این تکنیک با مشکل مواجه می شود. وقتی که گوشی را از سمتی به سمت دیگر حرکت می دهید و سوژه خود را دنبال می کنید، دوربین گاهی اوقات تلاش می کند لرزش های ناشی از حرکت را کاهش دهد و وقتی تشخیص دهد که کاربر می خواهد گوشی را به سمت دیگری بچرخاند، دوربین گوشی سریعا روی سوژه مورد نظر فوکوس می کند. امیدواریم گوگل پس از عرضه گوشی پیکسل، یک مشکل را حل کند. با صرف نظر از این مشکل می توان گفت که دوربین گوشی پیکسل، در زمینه تثبیت تصویر عملکرد واقعاً خوبی دارد.

فاصله کنونی و عمق میدان

دوربین هر سه گوشی در زمینه عمق میدان (گستردگی محدوده ای  که جلوتر و یا عقب تر از سوژه اصلی فوکوس قرار دارد و همچنین بخشی از میدان دید لنز است که تصاویر در آن به صورت واضح ثبت می شوند) تا جایی که در توان دوربین گوشی های هوشمند است، عملکرد خوبی دارد (توانایی دوربین گوشی های هوشمند در این زمینه محدود است).

گوگل در این مورد توضیح دقیقی ارائه نداده است؛ اما زاویه میدان دید دوربین گوشی پیکسل از دوربین دو گوشی دیگر عریض تر است. این ویژگی این امکان را فراهم می کند که لنز دوربین فضای بیشتری را پوشش دهد؛ اما چنانچه کاربر بخواهد از یک نمای بسته از سوژه مورد نظر خود عکس بگیرد، باید کمی به آن نزدیک تر شود، در حالی که کاربران گوشی آیفون برای گرفتن همین نما باید دو یا سه قدم به سمت عقب حرکت کنند. فاصله کانونی ۲۶ میلی متری لنز دوربین گلکسی اس ۷ اج کمی باریک تر از فاصله کانونی لنز دوربین گوشی پیکسل است.

دریچه دیافراگم دوربین هر سه گوشی به اندازه کافی بزرگ است و نور نیز به اندازه کافی به آن می رسد. دریچه دیافراگم دوربین گلکسی اس ۷ f1.7، آیفون ۷ f1.8 و پیکسل f2.0 است. این موضوع به معنای آن است که نور بیشتری به دریچه دیافراگم گلکسی اس ۷ می رسد و تاری پس زمینه تصاویر دوربین این بیشتر است. بیان تفاوت بین عمق میدان دوربین گلکسی اس ۷ اج با دوربین آیفون ۷ کمی دشوار است؛ اما زمانی که تصاویر دوربین پیکسل را با تصاویر دوربین دو گوشی دیگر مقایسه می کنیم، متوجه می شویم که تاری تصاویر آن به میزان محسوسی کمتر از تصاویر دوربین دو گوشی دیگر است.

دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس

apple_iphone_7_plus_antenna_bands

ما در این مطلب دوربین گوشی آیفون ۷ را مورد بررسی قرار دادیم، اما همانطور که می دانید دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس دارای لنز دوگانه است. به دلیل اینکه لنز دوم این گوشی یک لنز “تله فوتو” است (لنز تله فوتو یک لنز خاص با قابلیت فوکوس در فواصل دور است. هر چه عدد فاصله کانونی لنز بزرگتر باشد، عرض آن کمتر است و در نتیجه به سمت تله سوق پیدا می کند)، نمی توان آن را با دوربین گوشی های گلکسی اس ۷ اج و پیکسل مقایسه کرد. با در نظر نگرفتن لنز دوم گوشی آیفون ۷ پلاس، می توان گفت که تمام موارد ذکر شده در این مطلب در مورد دوربین آیفون ۷ در مورد آیفون ۷ پلاس نیز صدق می کند؛ زیرا ویژگی های لنز عریض هر دو گوشی کاملا یکسان است. استفاده از لنز دوم در گوشی آیفون ۷ پلاس با فاصله کانونی متفاوت تنها به منظور تطبیق پذیری بیشتر در موقعیت های متفاوت است و باعث می شود کاربران این گوشی در موقعیت های مختلف آمادگی بیشتری نسبت به کاربران سه گوشی دیگر داشته باشند. در این بررسی آیفون ۷ نتوانست برنده بی چون و چرا باشد؛ اما شاید آیفون ۷ پلاس با دوربین دوگانه خود بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و مطابق با خواسته کاربر، تصاویر خوبی را ثبت کند.

نتیجه گیری

در پایان باید گفت ادعای گوگل در مورد اینکه دوربین گوشی پیکسل بهترین دوربین گوشی هوشمندی است که تاکنون ساخته شده است، در برخی از موارد کاملا درست است. همانطور که در این بررسی توضیح دادیم، دوربین این گوشی در برخی از موارد کاملا برتر از دوربین آیفون ۷ بود و حتی در برخی از موارد توانست دوربین گلکسی اس ۷ اج را نیز از میدان به در کند. البته می توانیم این گونه استنباط کنیم که دوربین آیفون ۷ می تواند تصاویری یک دست تر و واقعی تری را ثبت کند و یا حداقل تصاویری را ثبت می کند که بهتر می توان آن ها را ویرایش کرد؛ اما از سویی دیگر باید این موضوع را نیز پذیرفت که ممکن است بیشتر کاربران تصاویر دوربین آیفون را نپسندند. اگر بخواهیم به صورت کاملا منطقی به این موضوع نگاه کنیم، به جرات می توان گفت که کیفیت و قدرت دوربین این گوشی در حد سایر مشخصات و ویژگی های آن نیست. به نظر می رسد که تصاویر دوربین آیفون ۷ دلنشین تر از تصاویر دوربین دو گوشی دیگر است، البته این نظر کاملا شخصی است و نظر سایر افراد می تواند متفاوت باشد. حال باید ببینیم اپل برای دوربین گوشی بعدی خود چه تصمیماتی دارد و آیا دوربین گوشی بعدی این شرکت می تواند نظر عکاسان حرفه ای را به خود جلب کند یا نه.

در سال های گذشته بزرگترین انتظار کاربران از یک گوشی هوشمند خوب، دوربین با کیفیت بوده است و این روزها دوربین با کیفیت یک ویژگی لازم و ضروری برای گوشی های رده بالا محسوب می شود. البته این روزها پیدا کردن یک گوشی با دوربین خوب در میان گوشی های رده بالا (و حتی گوشی های میان رده) کار دشواری نیست؛ زیرا دوربین اکثر گوشی های هوشمندی که به بازار عرضه شده اند؛ دارای کیفیت خوبی است. گوشی هایی که در این مطلب مورد بررسی قرار گرفتند، نمونه های بارز گوشی هایی با دوربین با کیفیت هستند. ممکن است در رقابت بین این سه گوشی، گوشی پیکسل گوگل برنده این رقابت شده باشد، اما گوشی های گلکسی اس ۷ اج و آیفون ۷ فاصله بسیار کمی با آن داشتند.یک دیدگاه

اسماعیل

این بررسی خوب بود ولی جاهایی که باید اعلام میکرد s7 بهتر هست هیچ نتیجه اعلام نشد مثل بررسی عکس در نور کم و موردهای دیگه. عکسهای گلکسی s7 خیلی بهتر از دو گوشی دیگه هست، اکثر نقدها و مقایسه ها هم همین نتیجه رو اعلان کردن

دیدگاه ها:

  1. اسماعیل گفت:

    این بررسی خوب بود ولی جاهایی که باید اعلام میکرد s7 بهتر هست هیچ نتیجه اعلام نشد مثل بررسی عکس در نور کم و موردهای دیگه. عکسهای گلکسی s7 خیلی بهتر از دو گوشی دیگه هست، اکثر نقدها و مقایسه ها هم همین نتیجه رو اعلان کردن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *