راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

اگر نگاهی به آمار تصادفات ناشی از خرابی تایر بیندازیم به اهمیت انتخاب تایر و لاستیک مناسب بیشتر پی می بریم. آن وقت دیگر دل کندن از لاستیک هایی که به تازگی عوض کردیم اما متناسب با فصل نبوده و یا در کل مناسب نیستند برایمان سخت نخواهد بود. این مطلب به شما کمک می کند تا بین انواع لاستیک ها سردرگم نشوید و مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید.

کلیک- در ادامه از انواع لاستیک ها و ویژگی های آن ها صحبت می کنیم.

چهارفصل

تایرهای مسافرتی

این نوع از لاستیک ‌ها، لاستیک ‌های اصلی چهار فصل است که دوام زیادی دارند و احساس راحتی را در حین رانندگی به شما می رسانند. لاستیک‌ های چهار فصل تورینگ و گرند تورینگ هندلینگ بهتری دارند و سر و صدای کمتری ایجاد می ‌کنند. لاستیک های چهار فصل با علامت M+S مشخص می ‌شود که این علامت خلاصه شده کلمه‌ های  گل و برف است.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تایرهای با عملکرد بالا

کسانی که کشش بیشتر را در هر نوع آب و هوایی از لاستیک خود انتظار دارند بهتر است مدل ‌هایی را انتخاب کنند که عملکرد بالایی را نسبت به لاستیک‌ های مسافرتی چهار فصل دارند. ترکیبات ویژه لاستیک‌ های با عملکرد بالا، انعطاف‌ پذیری لاستیک را در آب ‌و هوای سرد حفظ می ‌کند و در سخت ‌ترین شرایط لاستیک را چسبنده نگه می دارد.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تایر هایی با عملکرد فوق ‌العاده

این لاستیک ‌ها مثل لاستیک ‌های با کارایی بالا هستند. تفاوتش با آن ها در این است که برای سرعت ‌های بالاتر طراحی ‌شده ‌اند. این لاستیک ‌ها رطوبت را منتقل می ‌کنند تا با کشش بهتری که دارند در شرایط  برف و یخبندان عملکرد بهتری داشته باشند.

تایر های مناسب برای تمام شرایط آب ‌و هوایی

بهترین لاستیک ‌های چهار فصل این لاستیک ‌ها هستند و به هر نوع لاستیک چهار فصل دیگر برتری دارند. این لاستیک ها به دلیل داشتن نماد دانه برف و کوه، صلاحیت خود را در شرایط برف شدید نشان می‌ دهند. البته اگر به دنبال کارایی بهتری در برف هستید گزینه بهتر برای خودرو شما لاستیک ‌های زمستانی است. در شرایط آب ‌و هوای گرم نیز این لاستیک ‌ها الگویی مناسب دارند اما بی ‌نقص نیستند. اما در صورتی که لاستیکی با دوام  با سر و صدای کمتری را می خواهید این لاستیک ‌ها مناسب شما نیستند و بهتر است گزینه های دیگر را بررسی کنید.

تابستانی

تایر های گرندتورینگ

تایرهای تورینگ و گرند تورینگ تابستانی به هیچ عنوان مناسب رانندگی در شرایط  برف و یخ نیستند اما در شرایط جاده ای خشک هندلینگ بهتری ایجاد می‌ کند و از لاستیک ‌های تابستانی دیگر سر و صدایی کمتری دارند.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تایرهای با عملکرد بالا

 این لاستیک‌ ها از لاستیک‌ های تورینگ تابستانی معروف هندلینگ بهتری ایجاد می‌ کنند و فرمان پذیرترند. اما نسبت به دیگر لاستیک‌ ها این نوع زودتر فرسوده می ‌شوند و می ‌توانند سخت‌ تر و پرسر و صداتر باشند و راحتی کمتری داشته باشند.

تایر های با عملکرد فوق‌العاده

این نوع تایر ها بهترین عملکرد را در بین هم ‌رده‌ های خود دارند و در آب و هوای گرم، چسبندگی و فرمان پذیری فوق ‌العاده ‌ای دارند. اما بسیار سخت و پر سر و صدا هستند و زودتر از لاستیک ‌های تابستانی دیگر فرسوده می‌ شوند. ماشین‌ های اسپرت معمولاً از این لاستیک ‌ها استفاده می ‌کنند. حتی فراتر از این تایرها، خریداران می ‌توانند از میان تایر های تابستانی، تایر های مکس و اکس ‌تریم را انتخاب کنند که چسبندگی و پاسخ دلخواه هر راننده ای را ایجاد می کنند.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

زمستانی

تایر های بدون میخ

این لاستیک‌ ها، رایج ترین لاستیک‌ های زمستانی هستند و در جاده‌ های لغزنده چسبندگی خود را نشان می ‌دهند. آج این تایرها الگوی خاصی دارد که باعث خرد شدن تکه‌ های یخ و برف و ریختن لجن و برف آر لاستیک می ‌شود که در نهایت با سطح بیشتری که در اختیار لاستیک قرار می‌ دهد کشش بیشتری در آب‌ و هوای سرد ایجاد می ‌کند. این لاستیک‌ ها در آب هوای گرم و مرطوب نسبت به دیگر لاستیک‌ های زمستانی هندلینگ پایین ‌تری دارد.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تایر های میخ دار

این نوع از لاستیک ‌های زمستانی از ترکیب مشابه لاستیک‌ های بدون میخ استفاده می ‌کند اما این نوع می ‌تواند با میخ‌ های فلزی همراه باشد. استفاده از این نوع لاستیک در بعضی از مناطق به دلیل خراب بودن جاده غیر قانونی است. رانندگی با این لاستیک‌ ها در شرایط  تگرگ، یخ مرطوب، انجماد و زمستان شدید بسیار مطلوب است.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تایر های با عملکرد بالا

این لاستیک‌ های بدون میخ زمستانی در شرایط خشک و مرطوب نسبت به لاستیک ‌های زمستانی معمولی هندلینگ بهتری دارد و برای بزرگراه‌ هایی که با برف پوشیده شده و ثبات نهایت سرعت مهم است طراحی‌ شده است. اگر برای شما رانندگی با سرعت بیشتر نسبت به کشش در برف اولویت بیشتری دارد این تایر ها با عملکرد بالا مناسب خودروی شما است.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تایر با قابلیت حرکت در حالت پنچر

این تایرها بعد از پنچر شدن می توانند مسافتی ۸۰ کیلومتری را طی کنند. معمولاً این تایر ها از تایر های معمولی گران ‌تر و سخت ‌تر هستند که سخت بودن آنها باعث می‌ شود تا رانندگی با آنها حس راحتی کمتری داشته باشد و به همین دلیل بین مشتریان طرفدار زیادی ندارد. در ضمن این تایر ها زودتر از تایر های معمولی فرسوده می ‌شوند.

راهنمای انتخاب لاستیک مناسب خودرویک دیدگاه

رضا

خسته نباشید با این همه راهنمایی.الان همه فهمیدند چه لاستیکی بخرن.خیلی زحمت کشیدین ترجمه کردین اینا رو!!!!!

دیدگاه ها:

  1. رضا گفت:

    خسته نباشید با این همه راهنمایی.الان همه فهمیدند چه لاستیکی بخرن.خیلی زحمت کشیدین ترجمه کردین اینا رو!!!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *