دستگاه پرینتر خود را با ۱۰ روش عیب یابی کنید

امور اداری و گاهی روال روزمره زندگی بسیاری از ما با پرینترها و یا چاپگرها گره خورده است. پرینترها فارغ از سایز و یا حرفه ای و نیمه حرفه ای بودن مشکلاتی دارند که گاها روال روزمره ما را با اختلال مواجه می کنند. در این گزارش به مشکلات عمومی قابل حل در این گجت های حساس می پردازیم.

 

به گزارش کلیک – برای بسیاری از ما پیش آمده که در استفاده از پرینتر به مشکلاتی بر خورده ایم که ساعت ها وقت ما را به خود مشغول کرده اند. تمام شدن جوهر چاپ، پرینت صفحات به صورت ناخوانا و یا گیر کردن کاغذ در مجاری پرینت و در نتیجه تاخیر در چاپ مشکلات عمده ایست که همه روزه کاربران را به خود درگیر می کند.

اولین واکنش ما نسبت به چنین مشکلاتی عصبی شدن و تماس با خدمات و تعمیرات پرینترهاست. نکته قابل توجه این است که تمامی موارد گفته شده مشکلات قابل تشخیص و قابل حلی هستند که نیاز شما را به کارشناس تعمیرات به حداقل می رساند. کافیست آرامش خود را حفظ کنید و به نکات ذکر شده در این گزارش عمل کنید.

۱- پرینتر هیچ پرینتی نمی گیرد

در این مورد کافیست نوع اتصال سیستم کامپیوتری و پرینتر را مشخص و چک کنید. USB و یا کابل های اتصل و همچنین اتصالات از طریق امواج WIFI ابتدایی ترین مواردیست که باید در نظر بگیرید. قطع شدن ارتباط هریک از موارد یاد شده امکان چاپ را غیر ممکن می کند.

گاهی ممکن است درایور دستگاه نیاز به نصب مجدد داشته باشد. چرا که در بسیاری از موارد با گذشت زمان سیستم با اختلال مواجه می شود. پس در این مورد نیز اطمینان کامل کسب کنید. در صورت مرور تمامی موارد همچنان دستگاه پرینتر شما قادر به چاپ نبود گزینه عیب یابی سیستم (troubleshooting) را انتخاب کنید و اگر بازهم جوابی از سیستم دریافت نکردید از کارشناس تعمیرات کمک بخواهید.

۲- با اخطار کارتریج خالی مواجه می شوید

گاهی پیش می آید در هنگام کار با دستگاه های پرینتر، سیستم با وجود تعویض کارتریج جوهر و ارائه چاپ های با کیفیت باز هم اخطار کارتریج خالی را نمایش می دهد. مشکل از کجاست ؟

در بسیاری از موارد لازم نیست با دیدن این اخطار کارتریج را تعویض کنید و یا به فکر شارژ آن باشید. سیستم های پرینت به گونه ای تعریف شده اند که وقتی میزان جوهر در دستگاه به حدی خاص می رسد هشدار را بر روی نمایشگر ظاهر می کنند. این بدان معنا نیست که سیستم شما خالی از جوهر است چرا که با وجود این خطا همچنان شما قادر به چاپ با کیفیت عالی هستید.

فارغ از نوع دستگاه پرینت، این هشدار تا جایی که سیستم شما به طور کلی خاموش شود و یا پرینت هایی با کیفیت بسیار پایین را ارائه دهد قابل اعتنا نخواهد بود. تا میزان دلخواه به چاپ و استفاده بپردازید و توجه داشته باشید تنها اعلام جدی در خالی شدن کارتریج پرینت های بی کیفیت و بی رنگ است.

چنانچه این اخطارها باعث مزاحمت می شوند کافیست از یک کارشناس بخواهید امکان این اخطار را بر روی سیستم شما غیر فعال کند.

۳ – پرینتر دستورات موبایل را برای چاپ اجرا نمی کند

دستگاه های پرینتر چه قدیمی باشد و یا مدرن همگی مجهز به سیستم هماهنگی با دستگاه موبایل و گجت ها هستند. کافیست تنطیمات مورد نظر بر روی گوشی موبایل را انجام دهید و پس از شناسایی دستگاه شما از طریق وای فای توسط پرینتر، موارد مورد نیاز شما پرینت گرفته می شود. اما این اتفاق ممکن است با تاخیر انجام شود و در برخی موارد اصلا انجام نپذیرد. در این مورد ابتدا باید از اتصال موبایل و دستگاه پرینتر به سیستم وای فای مطمئن شوید. در بسیاری از گوشی ها نظیر آیفون و iPad و یا حتی iPod امکان “AirPrint ” برای کاربر در نظر گرفته شده است. کافیست موارد مورد نظر برای چاپ را انتخاب کنید و پس از شناسایی پرینتر به آسانی عملیات چاپ را انجام دهید.

نرم افزارها و اپلیکیشن هایی نیز وجود دارند که بدون توجه به نوع گوشی امکان برقراری ارتباط با پرینتر و چاپ را مقدور می کنند. برای عیب یابی مشکل عدم پرینت دهی دستگاه از موبایل کافیست نوع کانکشن و ارتباط میان سیستم و موبایل را چک کنید.

۴ – پرینت با تاخیر از طریق وای فای

گاهی ممکن است شما پس از ارسال دستور پرینت، به صورت اورژانسی به مطالب چاپ شده نیاز داشته باشید و زمان از اهمیت ویژه ای برای شما برخوردار باشد. پس در نتیجه تاخیر در چاپ برای شما غیر قابل تحمل و عذاب آور است.

در این صورت لازم است دستگاه پرینتر را به مودم وای فای نزدیک کنید و یا از مودم هایی با قدرت بالا برای سرعت دهی به امور چاپی خود استفاده کنید.

۵- پرینترهایی با سرعت لاک پشت

کاربران بسیاری از میزان سرعت پایین دستگاه در هنگام چاپ شکایت دارند. برخی از دستگاه ها با سرعت یوزپلنگ شروع به کار می کنند کافیست دستور را بدهید تا دستگاه شروع به چاپ کند. اما در برخی سرعت پایین و خسته کننده پرینتر شما را از ادامه کار منصرف می کند.

پیش از آنکه به یک کارشناس تعمیرات مراجعه کنید، کافیست از روش چاپ دو رویه (duplex) جلوگیری کنید و سیستم را بر روی PostScript تنظیم کنید تا هم درایور با سرعت بیشتری شروع به کار کند و هم در پرینت عکس ها با کیفیتی فوق العاده رو به رو شویم.

۶- پرینت هایی با هزینه گزاف

شاید باورش غیر ممکن باشد که گاهی محاسبه میزان کارتریج جوهر استفاده شده و تونر در هر چاپ هزینه های گزافی را گریبان گیر کاربران می کند. با توجه به نوع و مدل دستگاه شما و یا حتی نوع پرینت درخواستی هزینه ها متغیر خواهد بود.

پیش از انجام پرینت ابتدا به این موضوع که آیا واقعا این مطالب ضرورتی برای چاپ دارد خوب فکر کنید. آیا تمام صفحات و مطالب را می خواهید و یا اینکه یکی دو صفحه کفایت می کند؟ استفاده از حالت چاپ دو رویه (duplex) میزان بیشتری از جوهر را به خود اختصاص می دهد پس در صورت عدم ضرورت از حالت ساده در پرینت استفاده کنید.

در بیشتر دستگاه های پرینت حالت (high-capacity) و یا (lower-capacity) به چشم می خورد که نشان دهنده میزان استفاده از کارتریج و جوهر در هنگام پرینت دهیست. این گزینه را از حالت high-capacity به lower-capacity تغییر دهید تا در بسیاری از هزینه های چاپ صرفه جویی کرده باشید.

حتی الامکان برای تکثیر یک مطلب از دستگاه کپی استفاده کنید و از اجرای چندین بار دستور پرینت خودداری کنید.

در صورتی که به دنبال انتخاب یک دستگاه پرینتر هستید و یا به تازه گی دستگاهی را خریداری کرده اید، حتما به اطلاعاتی که در مورد جزئیات میزان مصرف در چاپ ارائه داده است به خوبی توجه کنید و حتی الامکان دستگاهی را انتخاب کنید که هزینه های کمتری را در چاپ به همراه دارد.

۷ – پرینت هایی بی حس و رنگ

اسناد و مدارکی که شما اقدام به چاپ آن می کنید مسلما از ارزش بالایی برایتان برخوردار است پس کیفیت و وضوح آن نیز برای شما اهمیت ویژه ای دارد.

در برخی موارد برای کاربران پیش می آید که با توجه به میزان اهمیت مطالب، پرینت های بی رمق را در مقابل خود می یابند. نکته ابتدایی در مورد رفع این مشکل تعویض و جایگزینی کارتریج با کیفیت بهتر است. کاغذهای مرغوبتر و یا حتی نوع تنظیمات در هنگام پرینت نیز در این کیفیت بی تاثیر نخواهد بود.

۹ – جمع شدن کاغذ در مجاری پرینت

از ابتدایی ترین مشکلات در کاربری پرینترها می توان جمع شدن کاغذ در دستگاه را نام برد. مشکلی که در پرینترهای مدرن تا حدودی رفع شده است اما باز هم کم و بیش این مشکل برای کاربران پیش می آید.

برای پیشگیری از این اتفاق چند نکته را هرگز فراموش نکنید:

هرگز مخزن کاغذ را به طور کامل پر نکنید و به میزانی جای خالی قرار دهید.

از قرار گرفتن کاغذها به صورت مرتب و بدون تا خوردگی در مخزن اطمینان حاصل کنید.

از کاغذهای بی کیفیت و دست دوم تا حدامکان استفاده نکنید.

در صورت روی دادن این اتفاق به آرامی کاغذ را از قسمت گیرافتاده رها کنید و در صورت غیر ممکن بودن کار با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

۱۰ – عدم امکان اسکن و پرینت در دستگاه های چند منظوره

اگر برای پرینت از دستگاه های چند منظوره استفاده می کنید مطمئن شوید که نرم افزار مورد نظر به درستی نصب شده باشد. گاهی گذشت زمان امکان استفاده از برخی نرم افزارها را دشوار می کند. خواه اسکنر باشد و یا دستگاه پرینت.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *