آیا تخمین درصد باقیمانده از باتری در گجت های هوشمند دقیق است؟

آیا می دانستید که تمام کاری که لپتاپ ها و سایر گجت ها انجام می دهند تخمین حدودی مدت زمان باقیمانده تا تخلیه کامل باتری است و این  مدت زمان واقعی باقیمانده از باتری این گجت ها نیست.

به گزارش کلیک، برخی برآوردها نشان داده است که سیستم تخمین میزان شارژ باقیمانده ی لپتاپ ها، تبلت ها و تلفن های هوشمند درست نیست و این دستگا ه ها نمی دانند که دقیقاً چه میزان از قدرت باتری این دستگاه ها کاسته شده است و به شما فقط  تخمین حدودی مدت زمان باقیمانده تا تخلیه کامل باتری را نشان می دهند. در حقیقت گجت شما تنها با توجه به استفاده ی فعلی  که از گجت خود می کنید میزان قدرت باتری را تخمین می زند و آن را به شما نشان می دهد

نحوه ی کار بدین صورت است که اگر میزان شارژ باتری شما ۱۰۰ درصد باشد، بسته به نوع کارتان تخمین های مختلفی را خواهید دید.

با یک مثال به خوبی این موضوع را متوجه خواهید شد تصور کنید اگر در یک لپتاپ نور صفحه ی نمایش را کاهش داده و تنها به گشت و گذار در اینترنت بپردازید، به طور متوسط باتری دستگاه به میزان ۱۰ ساعت دوام خواهد آورد. این در حالی است که اگر روی همان سیستم نور صفحه را به حداکثر افزایش داده و یک بازی را اجرا کنید، این میزان به ۲ ساعت کاهش می یابد.

time balanced in gadgets 1

 

ولی باید به این موضوع نیز آگاه باشید که همه ی این موارد صرفا یک پیش بینی هستند. اگر می بینید که زمان کمی به اتمام باتری دستگاه باقی مانده، می توانید میزان شارژدهی آن را با کاهش فشارهای موجود روی سیستم بیشتر کنید. در مقابل اگر عکس این موضوع برای شما صادق بود، خیال تان از وضعیت شارژ باتری راحت باشد.

این تخمین و برآورد می تواند نسبت به کاری که رایانه در پس زمینه انجام می دهد، نوسان داشته باشد. به عنوان مثال هنگامی که ویندوز در حال نصب آپدیت است، از بیشتر منابع پردازنده استفاده کرده و بالطبع سرعت تخلیه ی شارژ باتری را افزایش می دهد. به این ترتیب زمان تخمین ها هم کاهش می یابد.

حتی اگر هنگام وب گردی نیز به وب سایت هایی که دارای تبلیغات ویدیویی هستند مراجعه کنید، این موضوع خودش را به روشنی نشان خواهد داد. به عبارت دیگر، دستگاه شما تنها با بررسی نرخ فعلی تخلیه ی باتری زمان باقیمانده تا خاموش شدن را تخمین می زند. ساده تر بگوییم، این سیستم نمی تواند آینده را پیش بینی کند و تنها بر اساس شرایط و میزان استفاده فعلی شما زمان باقیمانده تا اتمام باتری را اطلاع رسانی می کند.

اما اگر باتری دستگاه تان بدون هیچ هشداری تخلیه شد، این بدان معناست که سیستم قادر به حدس زدن میزان شارژ باقیمانده نیست. نوع نگهداری شما از باتری دستگاه بسیار مهم است. در صورتی که در نگهداری آن کوتاهی کنید، این قطعات نمی توانند قدرت زیادی را در خود ذخیره کنند و همچنین سخت افزار ناظر بر میزان تخلیه شارژ باتری هم ممکن است تخمین خود را به اشتباه ثبت نماید.

time balanced in gadgets 2

این همان دلیلی است که سبب می شود باتری پیش از هشدار ۱۰ درصد و یا حتی ۲۰ درصد شارژ باقی مانده، به طور کامل تخلیه شود. در مقابل برخی دستگاه ها قادر هستند میزان قدرت موجود در باتری ها را بهتر درک کنند. مداری که روی باتری قرار دارد، قادر است ظرفیت باتری و سلامت آن را به طور کامل به سیستم عامل گزارش دهد.

اما اگر پیش از هشدار ۱۰ درصد و یا ۲۰ درصد شارژ باقی مانده، باتری به صورت کامل تخلیه شد، پس احتمالاً نیاز دارید باتری لپتاپ خود را مجدداً تنظیم  کنید. این عمل را می توانید با خالی کردن کامل باتری لپتاپ و سپس شارژ مجدد آن به صورت کامل انجام دهید.

این کار سبب افزایش مدت زمان نگهداری شارژ نمی شود، اما به سخت افزار کمک می کند تا از میزان تخلیه شدن باتری درک بهتری به دست آورد و بتواند تخمین دقیق تری بزند. همچنین می توانید سلامت و ظرفیت باتری را تقریباً روی هر دستگاهی چک کنید. در ویندوز، می توانید برای باتری لپتاپ خود یک گزارش سلامت تهیه کنید.

این کار به شما این اجازه را می دهد که ظرفیت پیش فرضی که کارخانه سازنده باتری برایش در نظر گرفته را با ظرفیت شارژ کامل فعلی آن مقایسه کنید. مطمئناً ظرفیت شارژ فعلی باتری به دلیل رو به زوال رفتن این قطعه، از نمونه ی اصلی آن که در کارخانه طراحی شده است، کمتر خواهد بود.

شما می توانید در سیستم عامل مک، کلید Option را فشار داده و در نوار منو روی آیکن باتری کلیک کنید. در این قسمت، بخش Condition را مشاهده می کنید که وضعیت باتری را به اطلاع شما می رساند. اگر وضعیت این بخش Normal باشد، بدان معناست که سیستم به درستی و بدون هیچ مشکلی کار می کند.

در صورتی که وضعیت آن روی Replace Soon یا Replace Now قرار داشته باشد، باید بگوییم که باتری شما خراب شده و باید هرچه سریعتر یک جایگزین مناسب برای آن پیدا کنید.

time balanced in gadgets 3

در مجموع باید گفت که تخمین میزان شارژ باقیمانده از باتری گجت ها هرگز دقیق نخواهد بود. با این وجود اما فرم درصدی آن از مدل تخمین زمان دقیق تر است.

اگر حس  می کنید که سیستم شما در نمایش میزان باتری باقیمانده عملکرد صحیحی ندارد، بهترین راه تنظیم کردن مجدد باتری است. در این صورت بهتر می توانید به تخمین سیستم از میزان باتری باقیمانده اعتماد کنید.

 

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *