تصویر جالبی از فضا در صورت دیدن امواج رادیویی

به تازگی یک گروه استرالیایی به نام GLEAM با استفاده از داده های یک تلسکوپ رادیویی، موفق به گرفتن عکس هایی از فضا شده است که فضا را همان طور نشان می داند که اگر می توانستیم امواج رادیویی را ببینیم، دیده می شد.

به گزارش کلیک، GLEAM یا همان Galactic and Extragalactic All-sky MWA، یک برنامه در مقیاس بزرگ برای عکس برداری از امواج رادیویی در تمام فضای جهان اطراف ماست. مدت ها پیش، GLEAM تعداد ۳۰۰۰۰۰ از کهکشان های مشاهده شده توسط MWA (Murchinson Widefield Array) را چارت بندی کرد. MWA یک تلسکوپ رادیویی با قیمت ۵۰ میلیون دلار است که در شمال شرقی استرالیا قرار گرفته است.

این تلسکوپ نه تنها می تواند فواصلی دورتر از توانایی چشم ما را ببیند، که حتی قادر است گستره ای بسیار وسیع تر از تشعشع الکترومغناطیسی را نیز مشاهده کند!

دکتر ناتاشا هارلی واکر، مولف ارشد این کاتالوگ عکس از دانشگاه کورتین و مرکز بین المللی تحقیقات نجومی رادیو، در مورد این برنامه گفته است: چشم انسان قادر به مقایسه روشنایی در سه رنگ اولیه یعنی قرمز، سبز و آبی است. GLEAM می تواند حتی بهتر از این عمل کرده و آسمان را در ۲۰ رنگ اولیه نشان دهد که به وضوح بسیار بهتر از توانایی ما در دیدن است. این تلسکوپ حتی از سلطان بینایی حیوانات، یعنی اسکوییلا هم جلو می زند. اسکوییلا (squilla) می تواند ۱۲ رنگ اصلی را تشخیص دهد.

gleam_still_2-496x400

تصاویری که در این جا می بینید، به شکلی ترجمه شده اند تا چشم انسان توانایی دیدن آن را داشته باشد؛ رنگ قرمز برای نور با فرکانس پایین، رنگ سبز برای نور با فرکانس متوسط و رنگ آبی برای نور با بالاترین فرکانس. GLEAM می تواند امواج الکترومغناطیس را (با همان طول موجی که ما به عنوان نور می بینیم) بین فرکانس های ۷۰ تا ۲۳۰ مگاهرتز ببیند. عکس های گرفته شده بی نظیر هستند؛ توده هایی از کهشکان های در حال تصادم، انعکاس انفجار ستاره های باستانی و اولین و آخرین فواصل سیاه چاله های عظیم.

راندال ویتث، مدیر MWA در این باره گفته است: محدوده مورد بررسی بسیار وسیع است. بررسی های در مقیاس بزرگ مانند این مورد، بسیار برای دانشمندان حائز اهمیت هستند و در زمینه های زیادی از فیزیک نجومی، و اغلب در روش هایی که محققان حتی تصورش را هم نمی کنند، به کار می روند.

دکتر ویث در ادامه افزود: این دستاورد، موفقیتی چشمگیر برای تلسکوپ MWA و گروه پژوهشگرانی است که بر روی این پروژه کار می کردند.

وی در پایان گفت: این بررسی توانسته است امکانی را فراهم کند که در آن بتوانیم از بخشی از دنیایی را که تلسکوپ رادیویی Square Kilomete Array با فرکانس پایین (SKA-low) می تواند مشاهده کند، ببینیم که شاید در آینده و با ساخته شدن کاوشگر مربوطه بتوانیم بررسی های بیشتری را در این زمینه ترتیب دهیم.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *