طراحی الگوریتم جالبی که رقیب بینی انسان محسوب می شود

یادگیری ماشینی از جمله تکنولوژی هایی است که اخیرا دانشمندان در بیشتر حوزه های مختلف علوم از آن استفاده می کنند. این بار دانشمندان از این تکنولوژی الگوریتمی طراحی کرده اند که می تواند  رایحه مواد مختلف را از روی ساختار مولکولی آن ها تشخیص دهد.

به گزارش کلیک، آیا تا به حال شده است که بتوانید با مطالعه ساختار مولکولی ماده ای بوی آن را حدس بزنید؟ حتی اگر شیمیدان کار کشته ای هم باشید و سال ها روی بو و رایحه مواد کار کرده باشید باز هم پاسخ شما به این سوال منفی خواهد بود. به هر حال در حال حاضر محققان دانشگاه راکفلر نیویورک ادعا می کنند که در پروژه ای که با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی و همچنین مجموعه آموزشی باز آن را انجام می دهند توانسته اند الگوریتمی طراحی کنند که می تواند با بررسی و مطالعه مولکول های مواد بو و رایحه آن ها را تشخیص دهد.

نتیجه این تحقیق می تواند تولید اپلیکیشن هایی باشد که به تولید کنندگان عطر و همچنین تولید کنندگان محصولات بهداشتی و آرایشی و از این قبیل برای تولید رایحه های جدید و خاص از انواع و اقسام مولکول های مختلف کمک کند.

محققان دانشگاه راکفلر برای آغاز این پروژه در ابتدا از ۴۹ داوطلب خواستند تا رایحه ۴۷۶ ماده شیمیایی را که بر اساس ۲۱ تعریف جدا گانه بررسی کنند. این ۲۱ تعریف شامل شدت، خوش آیندی رایحه، میوه ای بودن رایحه  و یا ادویه ای بودن آن رایحه بوده است. پس از جمع آوری این داده ها، محققان آن ها را به همراه ۴۰۷ ماده شیمیایی از ۴۷۶ ماده شیمیایی استشمام شده توسط داوطلبان و ۴۸۸۴ متغیر دیگر که بر پایه ساختار شیمیایی مواد طراحی شده بود برای افرادی که می خواستند الگوریتم شناسایی رایحه را طراحی کنند ارسال کردند.

۶۹ ماده شیمیایی باقی مانده از ۴۷۶ ماده شیمیایی به عنوان داده های آزمون برای سنجش میزان عملکرد الگوریتم کنار گذاشته شد. در پایان پروفسور ریچارد گرکین تنها کسی بود که توانست فرمول و الگوریتم موفقی برای تشخیص بو را طراحی و کشف کند. الگوریتم طراحی شده توسط این پروفسور قادر بود تا میزان رتبه ای که داوطلبان به این مواد شیمیایی اختصاص داده بودند را بر اساس ترکیبات شیمیایی به کار رفته در آن ها تخمین بزنند. بقیه افراددقتی که سعی کرده بودند الگوریتم مناسبی برای تشخیص بو طراحی کنند نتوانسته بودند الگوریتمی با این دقت طراحی کنند.

چیزی که در مورد این پروژه اهمیت دارد امکان طراحی الوریتم هایی که بتواند رایحه و حتی مزه ماده ای را تشخیص دهد. به گفته پروفسور گرکین با استفاده از این الگوریتم افراد می توانند برای مثال از میان هزاران ماده شیمیایی که به الگوریتم داده شده است ۱۰۰ ماده با رایحه ای خاص را جدا کنند و سپس تحقیقات مورد نیاز را بر روی آن ها انجام دهند زیرا بررسی ۱۰۰ مولکول بسیار ساده تر از بررسی هزاران مولکول یا حتی بیشتر است.

کارشناسان معتقدند با طراحی این الگوریتم می توان به الگوریتمی دست یافت که بتواند رایحه ای را که از ترکیب چند ماده شیمیایی با رایحه های خاص ایجاد می شود را حدس بزند. تمام این موارد به کمک یادگیری ماشینی می تواند در آینده ای نزدیک به واقعیت بپیوندد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *