چطور مشکل اسکنر را در ویندوز ۱۰ حل کنیم؟

بر اساس برخی از گزارش های رسیده، کاربرانی که ویندوز خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده اند با مشکل عدم کارکرد اسکنر روبرو شدند که در ادامه این مطلب برای حل این مشکل راه حل هایی ارائه شده است.

کلیک – برخی از کاربران پس از اتقا سیستم عامل خود از ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ به ویندوز ۱۰ دچار مشکل می شوند. این اتفاق گاهی مواقع زمانی که آن ها ویندوز خود را به روز رسانی می کنند نیز رخ می دهد. علت این موضوع می تواند یک درایور اشتباه، فایل سیستمی صدمه دیده یا پیکربندی اشتباه سرویس های ویندوزی باشد. به همین منظور راه حل هایی در نظر گرفته شده است که چنانچه آن ها را انجام دهید به احتمال بسیار زیاد مشکل شما در این زمینه حل خواهد شد.

راه حل اول: اصلاح فایل های سیستمی صدمه دیده

مشکل به وجود آمده می تواند ناشی از فایل های سیستمی صدمه دیده باشد. به منظور بررسی و اصلاح فایل های صدمه دیده مراحل زیر را انجام دهید:

۱ – دکمه لوگوی ویندوز را نگه داشته سپس و دکمه R را بفشارید. با انجام این کار پنجره Run ظاهر خواهد شد.

۲ – در پنجره Run دستور cmd را تایپ کرده و بر روی ok کلیک کنید.

Run

۳ – پس از این که پنجره Command Prompt باز شد دستور sfc / scannow را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.

cmd

توجه داشته باشید که شما باید این دستور را به عنوان یک مدیر (administrator) اجرا کنید. در غیر این صورت پس از اجرای دستور بالا با پیغام خطای زیر روبرو می شوید. برای جلوگیری از این خطا در این حالت Command Prompt را در حالت as an administrator Run باز کنید و دوباره دستور بالا را وارد نمایید. (برای اجرای command prompt در حالت administrator ،کلمه cmd را در منوی استارت تایپ کرده و پس از مشاهده cmd بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه Run as an administrator  را انتخاب نمایید.)

cmd

راه حل دوم: پیکربندی سرویس های مرتبط به هم

اگر برخی از سرویس های ویندوزی که با یکدیگر در ارتباط هستند، اجرا نشوند، در نتیجه اسکنر نمی تواند به درستی کار کند.

در زیر نام سرویس های مرتبط به هم لیست شده است:

Remote Procedure Call RPC

DCOM Server Process Launcher

RPC Endpoint Mapper

Shell Hardware Detection

Windows Image Acquisition (WIA)

برای این که بدانید چطور وضعیت یک سرویس را مورد بررسی قرار دهید ما سرویس Shell Hardware Detection را به عنوان یک مثال در نظر گرفته ایم و  قدم به قدم آن را بررسی می کنیم. شما می توانید تمام این مراحل را عینا برای سایر سرویس های مذکور انجام دهید.

۱ – کلید لوگوی ویندوز را از صفحه کلید نگه داشته و سپس کلید R را بفشارید. پس از انجام این کار طبق معمول پنجره Run ظاهر خواهد شد.

۲ – عبارت services.msc را در پنجره Run تایپ کرده و گزینه ok را انتخاب کنید.

Run

۳ – از میان لیستی که مشاهده می کنید عبارت Shell Hardware Detection را پیدا کنید. بر روی آن کلیک راست کرده و سپس گزینه Properties را از این منو انتخاب نمایید.

services.msc

۴ – اگر مقدار Service status برابر با Stopped بود بر روی گزینه Start کلیک کنید و سپس پنجره را با انتخاب گزینه ok ببندید. با انجام این کار سرویس مربوطه دوباره شروع به کار کردن می کند.

services.msc

مراحل گفته شده را برای تمام سرویس هایی که نام آن ها در قسمت بالا ذکر شده است، انجام دهید.

راه حل سوم: به روز رسانی درایور اسکنر

اگر درایور اسکنر دچار مشکل باشد، مطمئنا اسکنر نمی تواند به درستی عمل اسکن را انجام دهد. بنابراین به روز رسانی درایور می تواند برای رفع این مشکل چاه ساز باشد. به منظور آپدیت درایور اسکنر می توانید به سایت تولیدکننده اسکنر خود رفته و آخرین نسخه از درایور مربوط به ویندوز ۱۰ را دانلود کنید.  برخی از مدل ها، ممکن است درایور ویندوز ۱۰ نداشته باشند. در چنین شرایطی درایور مربوط به ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ را که همیشه با ویندوز ۱۰ سازگاری دارند، امتحان کنید.

چنانچه در به روز رسانی دستی درایور مشکل دارید می توانید از نرم افزار Driver Easy استفاده کنید. این نرم افزار تمام کامپیوتر شما را اسکن می کند و تمام مشکلات مربوط به درایورهای سیستم شما را پیدا خواهد کرد. پس از این که اسکن سیستم به پایان رسید، درایورهای جدید را به شما پیشنهاد می دهد. تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که مراحل آسانی که نرم افزار پیش روی شما قرار می دهد دنبال کنید تا درایور مورد نظر شما آپدیت گردد. با استفاده از نسخه professional این نرم افزار شما قادر خواهید بود تنها با یک کلیک تمام درایوها را به روز رسانی نمایید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *