ایران میزبان دانشمندان یک درصد برتر جهان

همایش بین‌المللی شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی، یوسرن، با هدف گسترش تبادلات علمی از طریق مشارکت صاحب‌نظران و اندیشمندان برتر جهان، برای اولین بار از تاریخ ۱۸ تا ۲۰ آبان‌ماه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.

به گزارش کلیک، این همایش با محتوای علوم پزشکی، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، فیزیک و شیمی، علوم پایه برگزار می‌شود و قرار است ۵ دانشمند از این حوزه ها معرفی شوند و از آنها تقدیر به عمل آید.

دکتر نیما رضایی رئیس و دبیر علمی همایش بین‌المللی یوسرن (usern)، گفت: این همایش برای اولین بار از تاریخ ۱۸ تا ۲۰ آبان ماه در ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.

به گفته رضایی، معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، معاونت تحقیقات علمی و فناوری ریاست جمهوری و کمیسیون یونسکو از حامیان برگزاری این همایش هستند؛ و بیش از ۵ کشور دنیا در شبکه یوسرن فعالیت می‌کنند.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: با توجه به مذاکرات چند ماه اخیر با دانشمندان یک درصد برتر دنیا، به این نتیجه رسیدیم که تعدادی از آنها در همایش یوسرن سخنرانی داشته باشند.

دبیر علمی همایش بین‌المللی یوسرن توضیح داد: این همایش در سه روز برگزار می‌شود و سخنان مختلفی در زمینه سلول‌های بنیادی، فناوری نانو، برنامه‌نویسی سلول‌ها، ژنتیک، تغییرات جوی، حیات در کرات دیگر، فلسفه علم و تازه‌های ریاضیات، انرژی‌های تجدید پذیر، تازه‌های بین رشته‌ای در خصوص مغز انسان، اندازه‌گیری علمی، شکل‌های مختلف تفکر انسان، نوستالژی در انسان، در این همایش مطرح می‌شود.

وی بیان کرد: بیش از ۱۸۰ دانشمند یک درصد دنیا در این شبکه فعالیت می‌کنند و ۱۱ برنده جایزه نوبل از این مجموعه حمایت می‌کنند، ایجاد ۱۰ دفتر در کشورهایی مانند آلمان، امریکا و تاجیکستان و ۱۴ تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های خارج از کشور و انتشار ۹۶ مقاله را از دستاوردهای این شبکه اعلام کرد.

رضایی خاطرنشان کرد: ۱۴ دانشمند یک درصد دنیا، یک برنده جایزه نوبل به همراه ۲۰ دانشمند یک درصد دنیا از کشورمان در این کنگره شرکت خواهند کرد.

آنطور که رضایی گفته‌است پیش‌بینی شده که دومین دوره برگزاری همایش یوسرن در اوکراین، سومین در وین، چهارمین در فرانسه و پنجمین در کشور ایران برگزار شود.

وی افزود: تاکنون ۱۴ نفر از دانشمندان یک درصد برتر جهان در این همایش شرکت کرده‌اند و ۲۰ نفر آن‌ها از داخل کشور هستند. بیش از ۵۰۰ نفر برای شرکت در این همایش تقاضا داده‌اند که از این تعداد ۲۵ نفر ایرانی هستند. از این تعداد ۲۰ نفر انتخاب شده است و قرار است ۵ نفر از آنها مورد تقدیر قرار بگیرند.

وی در خصوص مبلغ جایزه یوسرن اظهارداشت: مبلغ جایزه متغیر است ولی برابر با ۱۰ هزار دلار است که ۵ هزار دلار آن به صورت نقدی به برگزیدگان اهداء می شود.

رضایی با بیان اینکه ۱۰ ماه است از راه‌اندازی این شبکه علمی می‌گذرد، عنوان کرد: بیش از ۳هزار نفر از دانشمندان برتر جهان، برندگان جایزه نوبل و ابل عضو شبکه یوسرن هستند؛ همچنین می‌توان گفت که بیش از ۶۵ کشور عضو این شبکه شده‌اند. ضمن اینکه اختتامیه این جشنواره از ساعت ۱۸ تا ۲۱ روز آخر در برج آزادی برگزار می‌شود و برندگان جایزه یوسرن اعلام خواهند شد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *