با محققان متخلف برخورد جدی می‌شود

|
۰ دیدگاه
با محققان متخلف برخورد جدی می‌شود

چندی پیش خبری منتشر کردیم مبنی بر اینکه ۵۸ مقاله نوشته شده توسط ۲۵۸ محقق ایرانی به دلیل جعل علمی و سواستفاده از متون علمی دیگر محققین،  توسط ناشر سایت معتبر علمی نیچر به حال تعلیق در آمدند.

به گزارش کلیک، پس از انتشار این خبر، معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به تخلفات علمی صورت گرفته توسط برخی محققان ایرانی گفت: به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم این موضوع را پیگیری کنند اگر موارد را مشاهده کردند با آن برخورد کنند.

وحید احمدی درباره اخبار برخی از پایگاه های علمی مبنی بر تخلف محققان ایرانی در تحقیقات و مقالاتشان گفت: مواردی که اعلام شده، عمدتا در حوزه‌های پزشکی است. البته این گزارشی است که آن‌ها اعلام  کرده‌اند، بنابراین به مجموع دانشگاه‌ها اعلام کرد‌ایم که این موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: البته هم وزارت بهداشت و هم وزارت علوم هردو بخشی از آموزش عالی کشور هستند، بنابراین برای ما فرقی نمی‌کند که این مساله در حوزه بهداشت یا وزارت علوم باشد.

معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت:  این ناهنجاری علمی هر کجا  که باشد باید با آن برخورد شود، بنابراین ما باید پیگیر این موضوع باشیم که در این بخش آموزش عالی نیز چنین اتفاقی رخ ندهد، به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم این موضوع را پیگیری کنند، اگر موارد مشابه ای را مشاهده کردند و یا موارد جداگانه‌ای به آن‌ها گزارش شده بود، آن را پیگیری کرده و با آن برخورد کنند.

احمدی با بیان اینکه در مورد تخلفاتی علمی، به صورت جدی، به تمام دانشگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم، هیچ مصامحه‌ای صورت نگیرد و برخورد شود، ادامه داد: به معاونان پژوهشی دانشگاه ها، طبق آیین نامه ای که به آنها ابلاغ کرده ایم تاکید شده، هر گونه تخلفی از جمله این تخلفات که در این نشریات اعلام شده، یا موارد دیگر تخلفات که مربوط به پایان نامه و مقاله است، با آن برخورد جدی شود.

وی تاکید کرد: وزارت علوم بر برخورد قانونی با این تخلفات تاکید دارد و با قاطعیت این نکته را تاکید می‌کند که با هرگونه تخلف در هر قالب که صورت گیرد باید برخورد قانونی شود.

وی افزود: علاوه بر آیین‌نامه‌ای که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده، پیگیر این موضوع هستیم تا لایحه‌ای که در رابطه با پایان‌نامه فروشی به مجلس ارایه شده از طریق نمایندگان تاکید شود و در اولویت فوریت قرار گیرد و زودتر ابلاغ شود تا هم دست مجموع قضایی و هم اجرایی در این مساله باز بوده و بتواند برخورد لازم را داشته باشند.

 

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.