نه توصیه در مورد استفاده کودکان از اینترنت و وسایل دیجیتالی

در این مطلب به بیان نه توصیه در مورد طرز صحیح استفاده کودکان از فناوری خواهیم پرداخت. والدین با کمک این توصیه ها می توانند کودکان خود را در مسیر درست استفاده از فناوری هدایت کنند و آن ها را از خطرات احتمالی در این زمینه مصون نگه دارند.

کلیک – امروزه استفاده کودکان از فناوری به مهمترین چالش والدین تبدیل شده است. همه والدین به خوبی به این مساله واقف هستند که تصمیم گیری در مورد نحوه استفاده کودکان از فناوری و وسایل دیجیتالی بسیار مهم است و هیچ کس نمی داند بچه های که امروز دائما در حال استفاده از اینترنت و فناوری های مختلف هستند، در آینده چه شخصیتی پیدا خواهند کرد.

پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد و همین موضوع باعث شده است که استفاده روز افزون کودکان از اینترنت و فناوری های مختلف به یک مشکل جدی تبدیل شود. حتی سوالات این چنینی هم نوعی هشدار تلقی می شوند.

همانطور که می دانید کودکان این نسل در حال رشد یافتن در عصر فناوری هستند و نمی توان وابستگی آن ها را به اینترنت و فناوری کاملا قطع کرد؛ اما می توان با راهکارهایی این وابستگی را کنترل کرد و از مشکلات بالقوه آن جلوگیری کرد. در ادامه قصد داریم شما را با نه راهکار و توصیه که می توانند در این زمینه مفید واقع شوند و کودکان را از خطرات بالقوه استفاده افراطی از اینترنت و فناوری مصون نگه دارند، آشنا کنیم. در ضمن برخی از راهکارهای معرفی شده در این مطلب می توانند به والدین کمک کنند که فرصتی فراهم کنند تا کودکان آن ها از فناوری های مختلف به شیوه ای مثبت استفاده کنند.

خودداری از منع کامل کودکان از استفاده از وسایل دیجیتالی

امروزه وسایل دیجیتالی همه جا دیده می شوند و کودکان باید در آینده طرز استفاده از این وسایل را بدانند. در حال حاضر درصد زیادی از کودکان از سنین پایین طرز استفاده از این وسایل را می دانند که این موضوع خود یک مزیت محسوب می شود. ما نباید کودکان خود را به طور کامل از استفاده از تبلت ها و گوشی ها منع کنیم؛ بلکه می توانیم این وسایل را در اختیار آن ها قرار دهیم و استفاده صحیح و به اندازه از این وسایل را به آن ها یاد دهیم تا آن ها بتوانند حداکثر استفاده مفید از این وسایل را داشته باشند.

رعایت تعادل در استفاده کودکان از وسایل دیجیتالی

ممکن است اطلاعات ما در مورد خطرات آینده استفاده افراطی کودکان از وسایل دیجیتالی و فناوری بسیار کم باشد؛ اما حداقل می توان گفت در حال حاضر تحقیقات زیادی در مورد خطر استفاده افراطی کودکان از رسانه های دیجیتالی مانند بازی های کامپیوتری و اینترنت انجام شده است و یافته های این تحقیقات نشان می دهد که استفاده زیاد کودکان از این وسایل می تواند باعث بروز مشکلاتی در زمینه تمرکز حواس و یادگیری در مدرسه شود و اختلالاتی نیز در خواب و تغذیه آن ها ایجاد می کند. آکادمی پزشکی اطفال آمریکا، استفاده اطفال و کودکان زیر ۲ سال از اینترنت را کاملا منع می کند و در مورد کودکان بالای دو سال نیز توصیه کرده است که استفاده آن ها از وسایل و رسانه های دیجیتالی مختلف کاملا کنترل شده باشد و والدین نیز باید در مورد محتوای رسانه های مورد استفاده و مدت زمان استفاده از آن ها نظارت کامل داشته باشند.

child-using-ipad

یکی از راهکارهایی که در این زمینه می تواند مفید واقع شود این است که والدین از کودکان خود بخواهند زمانی که در حال استفاده از لپ تاپ یا تبلت هستند، کاملا در دسترس آن ها قرار بگیرند و همچنین قسمت history اپلیکیشن های پیام رسان مورد استفاده آن ها را دائما بررسی کنند و از ویژگی های کنترل والدین یا parental control وسایل مورد استفاده کودکان نیز استفاده کنند. در ضمن باید فعالیت آن ها در فضای مجازی را نیز کاملا کنترل کنند.

توجه کامل به محدودیت سنی کودکان در مورد استفاده از شبکه اجتماعی

حداقل سن استفاده از فیس بوک و اینستاگرام ۱۳ سال است و نباید اجازه داد کودکان زیر ۱۳ سال از این شبکه های اجتماعی استفاده کنند و در آن ها حساب کاربری ایجاد کنند. با وجود اینکه برخی از کودکان زیر ۱۳ سال هم برای استفاده از شبکه های اجتماعی به بلوغ کامل فکری رسیده اند، اما با این حال باز هم توصیه می شود کودکان کمتر از ۱۳ سال عضو این شبکه ها نشوند. چنانچه والدین این فرصت را برای کودکان خود فراهم کنند تا آن ها تنها برای استفاده از شبکه های اجتماعی وانمود کنند که به بلوغ فکری رسیده اند و در پس یک شخصیت ساختگی پنهان شوند، آن ها را در معرض خطر قرار داده اند.

توجه به ارتباط رو در رو و دوری از ارتباط مجازی تا حد ممکن

اگر چه فناوری های جدید ارتباط بین انسان ها را متحول کرده اند، اما باید بدانیم که ارتباط رو در رو در عصر حاضر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید اجازه دهیم روش های ارتباطی مجازی، کودکان را از ارتباط های رو در رو و صمیمی دور کند و می توان گفت روش های ارتباطی قدیمی، حتی در آینده نیز از اهمیت زیادی برخوردار خواهند بود. تردیدی نیست که فناوری روش های ارتباطی ما را کاملا تغییر داده است و افراد با نگرش های مختلفی به این موضوع نگاه می کنند. افراد نسل پیشین معتقدند که فناوری های امروزی روش های ارتباطی مناسب را کاملا از بین برده اند. از سویی دیگر افراد نسل حاضر معتقدند که فناوری باعث تقویت روش های ارتباطی شده است. با گذشت زمان این موضوع بهتر مشخص خواهد شد؛ اما کودکان ما همیشه در دنیایی زندگی خواهند کرد که والدین آن ها همیشه به ارتباط صمیمی و رو در رو اهمیت می دهند و از فرزندان خود نیز انتظار دارند آن ها هم همین روش ارتباطی را انتخاب کنند. البته ممکن است والدین آینده اهمیت کمتری به این موضوع بدهند؛ اما باید به این موضوع هم توجه کرد که افراد نسل آینده برای موفقیت در برقراری ارتباط با نسل قبل از خود، باید از توانایی برقراری ارتباط رو در رو نیز برخوردار باشند و ما باید فرصت کسب مهارت برای برقراری این نوع ارتباط را برای نسل آینده فراهم کنیم.

جلوگیری از استفاده افراطی کودکان از وسایل دیجیتالی

استفاده افراطی کودکان از فناوری می تواند مانع تمرکز حواس آن ها شود و باعث می شود کارهای خود را دائما به تأخیر بیندازند و حتی توانایی بیان افکار و نگرش های خود را از دست بدهند. وسایل دیجیتالی همیشه افراد را وسوسه می کنند تا خود را با آن ها سرگرم کنند و به این صورت از مشکلات و موقعیت های دشوار خود دور بمانند. کودکانی در آینده در زندگی خود موفق خواهند شد که بتوانند بر این وسوسه غلبه کنند.

child-identity-theft

استفاده از فناوری برای ایجاد خلاقیت و نه فقط برای سرگرم شدن

استفاده از فناوری هم می تواند موجب ایجاد خلاقیت شود و هم می تواند تنها برای سرگرمی باشد. استفاده از فناوری برای ایجاد خلاقیت در کودکان کار دشواری نیست و این موضوع یکی از مهم ترین مسائلی است که والدین در مورد استفاده کودکان از فناوری باید به آن ها توجه داشته باشند؛ به عنوان مثال ما هم می توانیم فقط با بازی های کامپیوتری سرگرم شویم و هم می توانیم آن ها را طراحی کنیم؛ هم می توانیم فقط در فیس بوک وبگردی کنیم و هم می توانیم گردهمایی ها و مکان های خاصی را با اهداف مشخص ایجاد کنیم؛ بنابراین این خود ما هستیم که نوع استفاده از فناوری را مشخص می کنیم؛ اما می توان گفت قطعا خلاقیت بر سرگرمی صرف پیروز خواهد شد و باید به کودکان خود کمک کنیم تا تفاوت های بین این دو مفهوم را درک کنند.

جلوگیری از سنجش ارزش انسانی کودکان بر اساس لایک کردن و به اشتراک گذاشتن مطالب آن ها توسط دیگران

باید به کودکان خود بیاموزید که لایک کردن و به اشتراک گذاشتن مطالب آن ها توسط دیگران، ارزش انسانی آن ها را زیاد نمی کند. سنجش ارزش یک انسان بر مبنای تحسین و تمجید دیگران یک کار احمقانه است؛ زیرا تحسین دیگران یک معیار بی ثبات است و دائما تغییر می کند. گاهی اوقات استفاده یک فرد از این معیار می تواند تصمیم گیری او را تحت تاثیر منفی قرار دهد و حتی گاهی اوقات باعث می شود اصلا از خود رضایت قلبی نداشته باشد. باید به کودکان خود بیاموزیم میزان لایک کردن مطلب آن ها توسط دیگران در شبکه های اجتماعی اصلا مبنای سنجش ارزش انسانی آن ها نیست و موارد دیگری این ارزش را مشخص می کنند و حتی خود والدین نیز باید به این موضوع توجه کنند.

جلوگیری از مقایسه زندگی خود با زندگی دوستان مجازی خود

اینترنت می تواند در بسیاری از موارد منابع و اطلاعات خوبی را در اختیار افراد قرار دهد؛ اما نباید هر چیزی را که در فضای مجازی دیدیم، به راحتی بپذیریم. همه ما به خوبی به این موضوع واقف هستیم که کاربران تنها تصاویر و مطالب مربوط به لحظات خوش زندگی خود را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک می گذارند و هیچگاه دوست ندارند ناراحتی های خود را در فضای مجازی نشان دهند. این افراد خود را واقعاً آن گونه که هستند، به دوستان مجازی خود نشان نمی دهند. برخی از کاربران تنها می خواهند موفق و خوشحال به نظر برسند و اجازه نمی دهند افراد از واقعیت های تلخ زندگی آن ها با خبر شوند. قطعا کودکان نیز نباید فریب پروفایل های پر از تصاویر شاد و لحظه های خوش زندگی افراد را بخورند و نباید زندگی خود را با زندگی افرادی که این تصاویر را به اشتراک می گذارند، مقایسه کنند.

 آشنا شدن با قابلیت های مختلف وسایل دیجیتالی

فناوری با هدفی خاص و به منظور حل مشکلات ایجاد شده است و خرید وسایل دیجیتالی تنها به خاطر اینکه آن ها را داشته باشیم، یک کار احمقانه است و فقط باعث صرف هزینه بیهوده می شود. ما باید به فرزندان خود یاد دهیم که این وسایل با هدف خاصی ساخته شده اند و می توانند مشکلات زیادی را حل کنند. باید به آن ها یاد دهیم که فناوری های مختلف برای بهتر و آسان تر کردن زندگی ایجاد شده اند.

۱بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *