چگونه در ویندوز ۱۰ تنظیمات update delivery optimization را غیر فعال کنیم؟

 قابلیت های منحصر به فرد نسخه جدید سیستم عامل ویندوز که همان ویندوز ۱۰ است بر کاربران سیستم عامل ویندوز پوشیده نیست اما برخی کاربران سیستم عامل ویندوز ۱۰ برای اتصال به اینترنت و همچنین به روز رسانی ها مشکلاتی دارند. در این مطلب و مطلب آینده قصد داریم تا برخی موارد را در این زمینه آموزش دهیم.

کلیک- سیستم عامل ویندوز ۱۰ که جدیدترین نسخه این سیستم عامل است با قابلیت های زیاد و کاربردی از طرف شرکت مایکروسافت به بازار عرضه شده است. با استفاده از این سیستم عامل دسترسی کاربران به اطلاعات نا محدودی که در دنیای اینترنت قرار داده شده است بسیار ساده و هیجان انگیز است. اما کاربران کشورهایی که محدودیت هایی برای دسترسی کاربران به اینترنت در آن ها وجود دارد ممکن است برای دسترسی به اطلاعات دنیای اینترنت با استفاده از این سیستم عامل به مشکلاتی برخورد کنند.

یکی از قابلیت های جدیدی سیستم عامل ویندوز که در نسخه ۱۰ آن در اختیار کاربران قرار گرفته است قابلیت windows update delivery optimization است. این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند اپلکیشن های روی سیستم عامل ویندوز خود را از منابعی به غیر از سایت مایکروسافت به روز رسانی کنند. مایکروسافت در این خصوص ادعا کرده است که این قابلیت می تواند به کاربرانی که دسترسی به اینترنت پر سرعت و بدون محدودیت ندارند برای به روز رسانی سریع اپلیکیشن های ویندوز کمک کند. از طرفی در صورتی که کاربری بیش از یک پی سی داشته باشد کاربران می تواند پهنای باند لازم را برای به روزرسانی و به روز نگه داشتن اپلکیشن های تمام پی سی ها، کاهش دهد. قابلیت Delivery optimization به کاربران این امکان را می دهد تا به روزرسانی ها را از طریق شبکه محلی و یا اینترنت برای سایر سیستم هایی که به آن شبکه محلی یا به اینترنت متصل هستند، ارسال کنند. از طرفی این قابلیت به مایکروسافت اجازه می دهد تا ترافیک پهنای باند مایکروسافت کمتر شده و از این طریق مایکروسافت با کاربران و مشتریان بیشتری در تعامل باشد.

اما در این جا دو نکته وجود دارد:

  • قابلیت Windows delivery optimization به صورت پیش فرض فعال باشد. این مورد زمانی رخ می دهد که کاربر در زمان نصب سیستم عامل ویندوز ۱۰ از حالت Express Settings استفاده کرده باشد. در واقع با این کار کاربر موافقت خود برای فعال بودن این گزینه را قبلاً اعلام کرده است.
  • پی سی های متصل به اینترنت. هرچند این قابلیت را می توان با کامپیوترهایی که روی شبکه متصل هستند به اشتراک گذاشت اما می توان از طریق اینترنت نیز بعضی از این به روز رسانی ها را با کامپیوترهایی که به اینترنت متصل هستند به اشتراک گذاشت. باید به این نکته توجه داشت که کل به روز رسانی یا سرویس از طریق اینترنت به اشتراک گذاشته نمی شود بلکه تنها بخشی از داده ها با سایر کامپیوترها به اشتراک گذاشته می شود.

کاربران برای اطلاع از چند و چون این قابلیت ها و همچنین مسایل امنیتی مربوط به آن ها می توانند FAQ مایکروسافت که هنگام نصب سیستم عامل ویندوز برای کاربران نمایش داده می شود  با خبر شوند. برای بسیاری از کاربرانی که به عنوان کاربر خانگی به اینترنت متصل می شوند مسلما هنگام استفاده از این قابلیت دچار مشکلات امنیتی نخواهند شد.

اما اگر کاربری بخواهد این قابلیت را در سیستم عامل ویندوز ۱۰ غیر فعال کند باید مسیر زیر را طی کند

  • ورود به All setting

متن داخل متن 1

  • ورود به بخش Update & Security

تصویر داخل متن 2

  • انتخاب گزینه Windows up date
  • ورود به بخش Advanced option

تصویر داخل متن 3

  • انتخاب گزینه Choose how updates are delivered

تصویر داخل متن 4

  • انتخاب گزینه modify

همان طور که گفته شد با طی کردن قدم های بالا کاربر می تواند  قابلیت Windows update delivery optimization را فعال و غیر و فعال کند. همچنین کاربر می تواند با استفاده از دو گزینه PCs on my network و PCs on my network and PCs on the internet سیستم خود را هم بر روی اینترنت و هم بر روی شبکه محلی با سایر سیستم ها به اشتراک بگذارد.

تصویر داخل متن 5

مانند بسیاری از ابزارهای جدیدی، قابلیت Windows delivery optimization برای برخی از کاربران می تواند بحث بر انگیز خواهد بود. اما به نظر بسیاری از کارشناسان استفاده از این قابلیت مزایای زیادی برای کاربران خواهد داشت و به همین دلیل بهتر است این گزینه فعال باشد.

در مطلب بعدی در خصوص انجام تنظیمات برای Metered Network مطالبی را بیان خواهیم کرد. Metered Network برای کاربرانی مفید است که برای دسترسی به اطلاعات بر روی اینترنت دچار محدودیت هایی هستند. در واقع این کاربران برای دسترسی به اطلاعات در اینترنت مجبور به پرداخت هزینه هستند و یا محدودیت های دیگری در اتصال به اینترنت برای آن ها اعمال می شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *