بزرگ ترین ابرماه قرن را از دست ندهید

مطمئنا شنیده اید که روز ۱۴ نوامبر شاهد یک ابر ماه فوق العاده خواهیم بود که رکورد می شکند. آیا با پدیده ابرماه آشنا هستید؟

به گزارش کلیک، این ابر ماه نه تنها نزدیک ترین ماه کامل در قرن ۲۱ خواهد بود بلکه دیگر تا سال ۲۰۳۴ شاهد چنین ابرماهی نخواهید بود. پس قطعا می خواهید بدانید این رویداد در چه نقاطی بهتر مشاهده خواهد شد.

در واقع، رویدادهای فیس‌بوک نقاط خاصی را برای تماشای ابرماه علامت زده است و ظاهرا بیش از ۳۰،۰۰۰ نفر برنامه رفتن به سیدنی و تماشای این رویداد تاریخی را دارند.

اما از نقطه نظر علمی مکان های خاصی هستند که تعیین می کنند شما ابرماه را با تمام شکوه آن خواهید دید و یا تنها در هوای سرد نشسته و به چیزی خیره می شوید که شبیه یک ماه معمولی است. علت این امر این است که ابرماه در واقع چندان هم از ماه معمولی بزرگ تر دیده نمی‌شود، زیرا ماه رشد نمی کند؛ اما به دلیل مدار بیضوی آن حدود ۴۸،۲۸۰ کیلومتر از حد معمول به زمین نزدیک تر خواهد بود. نزدیک ترین نقطه در مدار، حضیض نامیده می شود.

زمانی که این تقارن ـ حضیض روی می دهد، ماه بزرگ تر از حد معمول دیده شده و در آسمان درخشان تر خواهد بود که به آن ابرماه و یا در حالت رسمی تر آن، حضیض ماه نامیده می شود.

ابرماه ها غیرمعمول نیستند و در ماه اکتبر یک ابرماه رخ داد و پیش از پایان سال نیز در دسامبر یک ابرماه دیگر خواهیم داشت؛ اما آنچه ابرماه ۱۴ نوامبر را ویژه می کند این است که در حدود ۲ ساعت به حضیض کامل می رسد.

به این ترتیب ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشان تر از ماه کامل استاندارد است و نزدیک ترین ماهی خواهی بود که ما از ژانویه ۱۹۴۸ تاکنون داشته ایم. طبق گفته ناسا ما تا ۲۵ نوامبر سال ۲۰۳۴ دیگر چنین رویدادی نخواهیم داشت.

حال ببینیم برای داشتن دید بهتر کدام مناطق مناسب هستند. اگر شما بدون هیچ شاخص و یا ساختمانی برای مقایسه آن به ماه بالای سرتان نگاه کنید، چیز خاصی نخواهید دید؛ اما اگر بتوانید ماه را نزدیک به افق مشاهده کنید و یا در حال طلوع از پشت یک ساختمان یا کوه، حتما آن‌قدر خوش شانس خواهید بود که آن را به خوبی ببینید.

ناسا می گوید “زمانی که ماه به افق نزدیک است یا از بین درختان، ساختمان ها، و سایر اشیا طلوع می کند به طرز غیر طبیعی بزرگ تر دیده می شود. این یک توهم نوری است اما واقعیت نیز چندان فاصله ای با توهم ندارد.”

چند مکان مناسب برای تماشای رویداد:

یک ساحل رو به شرق

اگر می خواهید یک نمای باز از ماه بر فراز افق داشته باشید، بهترین شانس شما رفتن به یک ساحل رو به شرق است. شاید نمای ساختمان ها را نداشته باشید اما مزیت تماشای آن در حین تکمیل روند را دارید.

مکانی با نمای شهر

الزاما نیازی نیست در نور درخشان شهرهای بزرگ باشید بلکه دیدن طلوع ماه بر فراز آسمان خراش ها، آن را بزرگ تر نشان می دهد.

نزدیک کوهستان

هیچ چیز مانند یک رشته کوه بزرگ، مقیاس خوبی برای ابر ماه نیست.

مکانی تاریک

هرکجا که می روید، مطمئن شوید از نور مصنوعی تا حد امکان دور هستید (می توانید نقشه آلودگی نوری را چک کنید) و حداقل بیست دقیقه به چشمان خود فرصت دهید تا به تاریک عادت کند.

برای بهترین نتایج از عکاسی با نور زیاد تلفن همراهتان اجتناب کنید و صبر کنید تا آن را با چشمان خود ببینید.

چه زمانی مشاهده کنیم؟

برای اروپا و آمریکا ماه در صبح ۱۴ نوامبر ساعت ۸٫۵۲ دقیقه EST (13.52 وقت جهانی) به بالاترین حد خود می رسد.

در استرالیا باید تا ۱۵ نوامبر صبر کنید. ماه در ساعت ۱۲٫۵۲ دقیقه صبح به بالاترین حد خود می‌رسد.۲ دیدگاه

حسن

شما این خبر را برای کجا نوشته اید که هیچ حرفی در باره ایران نزده اید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  مهرنوش چمنی

  متاسفانه داخل خبر اصلی هم حرفی از آسیا زده نشده بود.

دیدگاه ها:

 1. حسن گفت:

  شما این خبر را برای کجا نوشته اید که هیچ حرفی در باره ایران نزده اید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. مهرنوش چمنی گفت:

   متاسفانه داخل خبر اصلی هم حرفی از آسیا زده نشده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *