آموزش تصویری تنظیمات مربوط به شبکه های Metered در ویندوز ۱۰

در مطلب قبل در خصوص تغییر تنظیمات Update delivery optimization یا همان WUDO صحبت کردیم و نحوه فعال سازی و غیر فعال کردن این خصوصیت را توضیح دادیم. در این مطلب قرار است در خصوص تنظیمات Metered networks صحبت خواهیم کرد.

کلیک- همان طور که در مطلب قبل توضیح داده شد برخی از کاربران اینترنت در برخی از کشورها برای دسترسی به اطلاعات اینترنت با محدودیت هایی مواجه هستند. برای مثال این کاربران باید برای اتصال به اینترنت هزینه هایی پرداخت کنند. مشکلات مربوط به قابلیت update delivery optimization برای این دسته از کاربران نیز به وجود می آید. اما مایکروسافت برای این دسته از افراد تمهیداتی اندیشیده است. در نسخه ۱۰ سیستم عامل ویندوز بر خلاف نسخه ۱/۸ آن به روز رسانی اپلکیشن ها در صورتی که محدودیت برای کاربران در دسترسی به اطلاعات اینترنت وجود داشته باشد، به صورت خودکار انجام نمی شود. و به همین منوال قابلیت delivery optimization نیز به صورت خودکار به روز رسانی ها را دانلود نخواهد کرد و بخشی از آن به روز رسانی را برای کامپیوترهای متصل به اینترنت و جود در شبکه ارسال نمی کند.

همان طور که گفته شد مایکروسافت به صورت پیش فرض از قابلیت DELIVERY OPTIMIZATION برای کاربرانی که محدودیت در دسترسی به داده های اینترنت را دارند استفاده نمی کند.

اما اگر دسترسی کاربری از نوع محدود و یا همان metered بود اما سیستم عامل ویندوز ۱۰ نصب شده بر روی پی سی یا لپ تپ این کاربر نتوانست تشخیص دهد که اتصال این کاربر از نوع metered است، کاربر می تواند به راحتی به صورت دستی تنظیمات نربوط به دسترسی محدود به اطلاعات را فعال یا غیر فعال کند.

برای انجام این تنظیمات کافی است مراحل زیر قدم به قدم طی شود:

  • بررسی اتصال به اینترنت: اطمینان از اینکه سیستم به اینترنت وصل است و اتصال به اینترنت در آن قطع نیست.
  • وورد به بخش All Setting

تصویر داخل متن 1

  • ورود به بخش Network & Internet

تصویر داخل متن 2

  • ورود به بخش Advanced Option

در صورتی که تعداد شبکه هایی که از طریق آن ها کاربر می تواند به اینترنت وصل شود زیاد باشد باید به دنبال شبکه ای برای اتصال بود که کاربر می خواهد بر روی آن تنظیمات مربوط به metered را فعال کند. بعد از انتخاب شبکه مورد نظر گزینه Advanced option انتخاب می شود.

تصویر داخل متن 3

  • فعال کردن گزینه set as metered connection با استفاده از حرکت دادن لغزنده مربوط به آن

تصویر داخل متن 4

بعد از طی مراحل بالا تنظیمات مربوط به وای فای به حالت metered در می آید و سیستم عامل به صورت خودکار و بدون اجازه کاربر به روز رسانی ها را انجام نخواهد داد. محدودیت هایی که بعد از تنظیم وای فای به حالت metered اعمال خواهد شد عبارتند از :

  • به روز رسانی های ویندوز فقط در موارد لازم و ضروری هستند انجام خواهد شد.
  • دانلود اپلیکیشن ها از Windows Store غیر فعال خواهد شد.
  • به روز رسانی های مربوط به غیر فعال خواهد شد.
  • فایل هایی که به صورت Offline ذخیره شده اند به صورت خودکار به روز رسانی نخواهند شد.

همان طور که گفته شد با قرار دادن وای فای بر روی حالت metered قابلیت WUDO یا Windows update delivery optimization غیر فعال خواهد شد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *