نشست هم اندیشی با شتابدهنده ها و سرمایه گذاران خطر پذیر

نشست هم اندیشی با شتابدهنده ها و سرمایه گذاران خطر پذیر توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای با هدف ایجاد فضای تعاملی در سالن استارتاپ های بیست و دومین نمایشگاه الکامپ، برگزار شد.

به گزارش کلیک، این نشست که با حضور ناصرعلی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، باقر بحری سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست و دوم و شاهین طبری رئیس کمیسون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، صائبه سلوکی عضو کمیته اجرایی و سرپرست دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و با مشارکت جمعی از شتابدهنده ها و سرمایه گذاران خطرپذیر برگزار شد.
سعادت در ابتدا ضمن قدردانی از حاضران در نشست، به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت برگزاری نمایشگاه الکامپ بیست و دوم پرداخت و افزود:«امسال تلاش می کنیم تا در نمایشگاه الکامپ اقدامات ویژه ای را آن چنان که شایسته این صنف است انجام دهیم در این راه نیز از ایده ها و نظرات فعالان صنعت فاوا استفاده خواهیم کرد چون معتقدیم این نمایشگاه به صنف تعلق دارد و باید مطابق با خواسته های آنها برگزار شود.»
سعادت حمایت از کسب و کارهای نوپا را به عنوان فعالان آینده این صنعت ضروری دانست و افزود:«در سازمان نظام صنفی رایانه ای معتقدیم کسب و کارهای نوپا و استارتاپ های فعلی، فعالان بزرگ آینده این صنعت هستند و مهم ترین نقش را در این  زنجیره ایفا میکنند. در همین راستا این نشست را به منظور هم اندیشی با شرکت های شتابدهنده و سرمایه گذاران خطرپذیر برگزار کردیم تا زمینه برای حمایت این گروه از فعالان را هموار سازیم.»

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با یادآوری این نکته که  سال گذشته از ۸۰ استارتاپ با حمایت سازمان در سالن ۱۸ در الکامپ حضور داشتند، گفت:«امسال زمینه مشارکت ۱۵۰ کسب و کار نوپا فراهم شده است. تا به این لحظه بیش از ۲۰۰ استارتاپ ثبت نام کردند که آمار تا پایان مهلت ثبت نام بدون تردید افزایش خواهد داشت. با توجه به اینکه نسبت به سال گذشته زمان و فرصت بیشتری برای برنامه ریزی و ایده پردازی داریم این بخش از نمایشگاه متفاوت از گذشته برگزار خواهد شد.»
او با اشاره به حضور پررنگ دولت الکترونیکی در الکامپ این دوره، گفت:«سازمان فناوری اطلاعات مسئول سالن دولت است. نمایشگاه الکامپ یکی از معدود فرصت های دولت برای ارائه دستاوردهای دولت الکترونیکی است و امسال با رایزنی های انجام شده به صورت ویژه و با تمام قوا حضور خواهند یافت.»
سعادت با بیان اینکه سال جاری محدودیت در فضای نمایشگاهی داریم، گفت:«سال گذشته ۴۷۰ شرکت در الکامپ شرکت کردند امسال این عدد از ۷۰۰ شرکت گذر کرده است که ۵۰ هزار متر تقاضای فضای نمایشگاهی داشتند. مساحتی که به الکامپ اختصاص یافته ۲۳ هزارمترمربع است. علاوه بر آن سه هزار و ۴۰۰ متر به دولت الکترونیکی اختصاص یافته است، سالن استارتاپ ها، بازی های رایانه ای و بخش بین المللی نمایشگاه شامل پاویون کشورهای خارجی و شرکت هایی که به صورت مستقیم علاقه مند به حضور هستند را هم باید به میزان تقاضای موجود اضافه کنیم. در پی مدیریت فضای موجود هستیم. چون مشارکت همگانی برایمان اهمیت دارد. به همین دلیل با شرکتهایی که درخواست متراژهای بالا داشتند وارد مذاکره شدیم تا از تقاضای خود کم کنند تا فرصت برابر برای همه شرکتها فراهم شود.»
او با اشاره به اینکه برای اولین بار قصد داریم شرکت ها را به حضور موضوعی در نمایشگاه تشویق کنیم افزود:«با این روش شرکت های فعال در یک حوزه کنار یکدیگر خواهند بود و بازدیدکننده تخصصی نیز به صورت هدفمند می تواند در کمترین زمان از نمایشگاه بهره مند شود و از بخش های مورد نظر خود را بازدید کند.

ایده استارتاپها از الکامپ به جیتکس
باقربحری سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ، با اشاره به اینکه صنعت گیم و استارتاپ ها آینده صنعت فاوا را می سازند، گفت:«باید امروز بذری را بکاریم تا در آینده از آن بهره برداری کنیم. ایده اختصاص یک سالن به استارتاپ ها و اجرای موفقیت آمیز آن حتی نمایشگاهی مانند جیتکس را هم ترغیب کرد تا در این دوره کسب و کارهای نوپا را در سالن بزرگی جمع کند. در داخل کشور هم پس از الکامپ پارسال تمامی نمایشگاه ها و همایش ها بخشی را با این عنوان داشتند این دستاورد بزرگی برای الکامپ و سازمان به شمار میرود.»
سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست و دوم با اعلام اینکه یک سالن کامل به استارتاپها اختصاص یافته است، گفت:«در کنار کسب و کارهای نوپا هر مجموعه ای که به نوعی با این کسب و کارهای جوان در ارتباط است و به آنها سرویس دهی می کند نیز در این سالن امکان حضور خواهد یافت. با توجه به این که سالنی برای سازندگان بازی های رایانه ای در نزدیکی سالن استارتاپ ها در نظر گرفته شده است، استارتاپ های حوزه گیم هم در سالن کسب و کارهای نوپا جانمایی می شوند.»
بحری امکاناتی که برای این دوره از نمایشگاه ها در نظر گرفته شده است را برشمرد و گفت:«امسال فضایی برای برگزاری سخنرانی و ارائه ایده ها در نظر گرفته شده است که هر استارتاپ فرصت کوتاهی برای معرفی خود خواهد داشت. همین طور کافه IT خواهیم داشت تا فضایی ایجاد شود تا استارتاپ ها در آن بتوانند با سرمایه گذاران و حامیان احتمالی خود به گفتگو بپردازند.»
او با بیان این که از رئیس جمهور نیز برای حضور در نمایشگاه الکامپ دعوت شده است، افزود:«تمام تلاش مان را به کار میگریم تا خواسته های جوانان را به گوش مسئولان برسانیم. سال گذشته نیز تمام مسئولانی که برای بازدید از نمایشگاه آمده بودند ابتدا به این سالن هدایت می شدند تا صحبت های جوانان را گوش داده و با دغدغه های آن ها آشنا شوند.»
بحری افزود:«باوجودیکه پارسال زمان اندکی داشتیم برای برنامه ریزی سالن استارتاپ ها داشت پرشور و نشاط ترین بخش نمایشگاه بود امسال قصد داریم با برنامه ریزی های انجام شده قصدداریم این هیجان را بیشتر کنیم و در این راه از تمام نظرات و پیشنهادات استقبال می کنیم.»

اکوسیستم استارتاپ ها را در یک سالن به دور هم جمع می کنیم
طبری با بیان اینکه قصد داریم دو برند الکام استارز و الکام گیمز را به نمایشگاه الکامپ امسال معرفی کنیم افزود:«سال گذشته کاری را شروع کردیم و تعدادی استارتاپ به دور یکدیگر جمع شدند. به عنوان مخاطب بازدیدکننده کمتری داشتیم اغلب فعالان این حوزه در این سالن دیده می شدند. اما امسال میخواهیم اکوسیستم را به عنوان یک محیط استارتاپی فراهم کنیم. حضور استارتاپ ها در کنار شتابدهنده و سرمایه گذاران خطر پذیر از جمله بخش های این اکوسیستم به شمار می رود.»
او ضمن قدردانی از سازمان برای ایجاد فضای حمایتی از کسب و کارهای نوپا چه در سال گذشته و چه نمایشگاه امسال گفت:«این اقدامی قابل تقدیر از سوی صنف است که فقط از صنف می توان این رویکرد حمایتی را انتظار داشت و دید. سالن هایی که به راحتی امکان درآمدزایی دارند به صورت رایگان و با استفاده از اعتبار سازمان در قالب طرح های حمایتی در اختیار جوانان و کسب و کارهای نوپا قرار می گیرد. امیدواریم این دو برند به عنوان یک دارایی ارزشمند برای دوره های آینده نمایشگاه الکامپ باقی بمانند.»بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *