چگونه سایت خود را در گوگل وبمستر ثبت کنیم؟

اگر صاحب سایتی هستید یا قصد دارید سایتی را راه اندازی کنید حتما می دانید که باید بعد از طراحی و راه اندازی ، سایت خود را به گوگل معرفی و ثبت کنید.  مراحل انجام این کار در این مطلب آورده شده است که می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

کلیک- برای جذب بازدیدکننده از گوگل قبل از هر چیز باید صفحات شما در گوگل ایندکس شوند. برای یک سایت که به تازگی راه اندازی شده است جلب توجه گوگل و روبات های آن می تواند نیاز به زمان زیادی داشته باشد. برای انجام این کار مراحلی که در ادامه می آید را انجام دهید.

ثبت آدرس دامنه در گوگل

اصلی ترین روش برای اینکه سایت را در گوگل ثبت کنید صفحه ای است که گوگل مخصوص این کار در نظر گرفته است و شما بدون اتلاف وقت یا هرگونه اطلاعات جانبی می توانید آدرس سایت خود را به گوگل معرفی کرده  کنید و درخواست ارسال روبات های خزنده و ایندکس آن را به گوگل بدهید.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

معرفی آدرس سایت تازه تاسیس به گوگل

این روش معمولا برای سایت های تازه تاسیس پیشنهاد می شود و به تنهایی نمی تواند تاثیر بالایی بر سئو سایت شما داشته باشد. اگر مدتی از راه اندازی سایت شما می گذرد و صفحات ایندکس شده ای در گوگل دارید، دیگر نیازمند به انجام این کار نیستید و بهتر است مستقیما به مرحله بعدی ثبت سایت در گوگل بروید.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

روش دوم که بسیار مهم و کاربردی نیز هست ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز است. استفاده از این ابزار رایگان امکانات و اطلاعات زیادی را در اختیار شما می گذارد که در حال حاضر برای سئو هر سایتی از ضروریات است.

گوگل وبمستر تولز چیست؟

گوگل وبمستر تولز مجموعه ای از ابزارهای رایگان سئو است که به وسیله سایت گوگل و برای استفاده وبمستران طراحی شده است. اطلاعاتی مانند میزان سلامت سایت، تعداد صفحات ایندکس شده، کلمات کلیدی ورودی به سایت، ثبت سایت در گوگل، معرفی نقشه سایت و … همه از طریق پنل مدیریت وبمستر گوگل در دسترس شما قرار می گیرد. اما مهمترین کاربردی که این ابزار دارد این است که در شرایط ویژه و سخت می تواند به میزان زیادی به شما کمک کند. برای نمونه در صورت جریمه شدن سایت شما، گوگل از همین طریق به شما اطلاع می دهد  و یا متخصص سئو شما امکان بررسی وضعیت را با این ابزار دارد.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

نحوه معرفی سایت به گوگل از طریق وبمستر

برای شروع کار در ابتدا به صفحه اصلی وبمستر گوگل بروید و با یک اکانت Gmail به آن وارد شوید. در اینجا با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبرو می شوید.  در نوار پایین صفحه آدرس سایت خود را وارد کنید.  بر روی دکمه “ADD A SITE” کلیک نمایید.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

در این مرحله شما باید هویت خود را به عنوان صاحب اصلی سایت تایید کنید. ثبت سایت در گوگل و تایید هویت از چند روش انجام می شود. مهمترین آن ها دانلود فایل از وبمستر گوگل است. طبق تصویر زیر شما باید فایل مورد نظر را از وبمستر دانلود کنید و بر روی هاست خود و در ریشه اصلی آپلود کنید. با مراجعه به آدرسی که برای تایید هویت در اختیار شما قرار می گیرد می توانید مطمئن شوید که این مرحله را درست انجام داده اید.

در آخر بر روی گزینه Verify کلیک کنید. اگر مراحل را درست انجام داده باشید پیامی با عنوان ثبت سایت در گوگل می بینید و از این به بعد به کلیه امکانات وبمستر دسترسی پیدا می کنید. مراقب باشید حتی بعد از تایید هویت این فایل را از روی سایت خود پاک نکنید.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

استفاده از HTML Tag

اگر به هردلیلی دسترسی به سرور یا هاست خود ندارید یا امکان آپلود فایل برای شما ممکن نیست از دو راه دیگر می توانید سایت خود را در گوگل ثبت کنید.

بر روی تب “Alternate methods” کلیک کنید و دایره کنار گزینه HTML tag را انتخاب نمایید. در این بخش یک خط کد HTML به شما داده می شود که باید آن را در هدر سایت خود و قبل از بسته شدن دستور قرار دهید. بعد از قرار گرفتن این کد در فایل هدر سایت خود و فشردن دکمه Verify کار ثبت سایت در گوگل تمام می شود و به امکانات دسترسی خواهید داشت.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

استفاده از  Google Analytics

روش دیگری که بسیار ساده نیز است استفاده از اکانت گوگل آنالینیکز برای ثبت سایت در گوگل و تایید هویت شماست. اگر از آمارگیر گوگل آنالیتیکز برای سایت خود استفاده می کنید و کد مربوط به آن در سایت شما قرار دارد می توانید با انتخاب گزینه Google Analytics و انتخاب گزینه Verify خیلی سریع هویت خود را تایید کنید. البته فقط در صورتی ثبت سایت در گوگل وبمستر انجام می شود که اکانت آنالیتیکز خود را نیز با همین آدرس Gmail ساخته باشید.

در این مرحله شما کار ثبت سایت در گوگل و تایید هویت را به خوبی انجام داده اید، مهمترین مراحل بعد از این کار تعیین دامنه اصلی سایت و معرفی نقشه سایت به گوگل است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *