روند تکامل بشر به سبک جدید در حال انجام است

تحقیقات جدید نشان داده است که روند تکامل بشر هنوز ادامه دارد و این روند حتی در آینده نیز ادامه خواهد یافت. تصمیمات انسان ها در مورد نوع سبک زندگی، نوع تغذیه و انتخاب همسر می تواند روند تکامل آن ها را در آینده تحت تاثیر قرار دهد.

کلیک – معمولا گفته می شود انسان ها از طریق نوآوری هایی که در علم، کشاورزی و علم پزشکی به کار گرفته شده است، توانسته اند سرنوشت زیستی خود را تعیین کنند. بشر توانسته است با استفاده از فناوری های پیشرفته ای که به آن ها دست یافته است، بسیاری از عوامل مسبب مرگ و میر و بیماری هایی را که نیاکان ما با آن ها دست و پنجه نرم می کردند، نابود کند.

بشر توانسته است گرسنگی جمعیت فقیر جهان را در سطح وسیعی ریشه کن کند و با قحطی و خشکسالی مبارزه کند و مشکل کمبود غذا را در بخش اعظمی از جهان برطرف کند. ما انسان ها توانسته ایم با کمک گرفتن از فناوری های پیشرفته، کیفیت محصولات کشاورزی را تا حد بالایی افزایش دهیم و غذاهایی را که زمانی استفاده از آن ها تنها در فصول خاصی از سال ممکن بود، در تمام سال تولید کنیم.

انسان توانسته است با بهره گیری از آنتی بیوتیک ها بسیاری از بیماری ها را کنترل کند و یا با ساختن واکسن برخی از بیماری ها، آن ها را به طور کامل ریشه کن کند. امروز فناوری در علم پزشکی به قدری پیشرفت کرده است که انسان ها می توانند اعضای بدن خود را که بر اثر کهولت سن یا بیماری، عملکرد مناسب خود را از دست داده اند و یا کاملا از کار افتاده اند، با اعضای مصنوعی جایگزین کنند.

بشر به جایی رسیده است که می تواند باروری خود را کنترل کند و به راحتی تصمیم بگیرد صاحب فرزند شود یا نه و در عین حال توانایی جنسی خود را نیز حفظ کند.

امروز انسان ها به خاطر شرایط موجود، زودتر به بلوغ جنسی می رسند؛ اما می توانند تا زمانی که یک شغل با ثبات و قابل اعتماد برای خود پیدا کنند و توانایی لازم را برای پرورش کودکان خود به دست بیاورند، زمان بچه دار شدن خود را به تعویق بیاندازند.

بشر می تواند تصمیم بگیرد با چه کسی ازدواج کند و می تواند هر فرد دیگری را از شهر یا کشور خود و یا حتی کشور دیگری انتخاب کند.

عمر بشر در کشورهای توسعه یافته به میزان چشمگیری افزایش یافته است و تعداد افرادی که سن آن ها به صد سال و حتی بیشتر می رسد، در سراسر جهان هر ساله به میزان چشمگیری افزایش پیدا می کند.

به لطف تمام تغییرات مثبتی که در فرهنگ، سلامتی، تغذیه و میزان امید به زندگی بشر صورت گرفته است، جمعیت بشر در طول یک قرن گذشته به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

از زمان پیدایش بشر، صد هزاران سال طول کشید تا جمعیت انسان ها بر روی کره زمین به یک میلیارد نفر برسد؛ اما تا اواسط قرن بیستم جمعیت انسان ها در سراسر جهان به ۲٫۵ میلیارد نفر رسید و طبق پیش بینی های انجام شده جمعیت انسان تا اواسط قرن بیست و یکم  تقریبا ۱۰ میلیارد نفر خواهد شد.

بشر نه تنها توانایی این را دارد که آینده خود را تغییر دهد، بلکه می تواند تکامل میلیون ها گونه جانوری دیگری را نیز سرعت ببخشد.

ما توانسته ایم روند تکامل موجودات بسیار زیادی را تحت تاثیر قرار دهیم؛ از ریز اندامگان بدن خود گرفته تا گونه های جانوری که در محیط اطراف ما زندگی می کنند. بشر توانسته است موجودات ریز بدن خود را با تغییر در رژیم غذایی و همچنین استفاده از داروهای مختلف تحت تاثیر قرار دهد و موجودات محیط افراد خود را نیز با آلوده کردن محیط زیست، از بین بردن جنگل ها و مراتع و همچنین بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی، تحت تاثیر قرار داده است.

تاثیر تمام این تغییرات بر روند تکامل ما در آینده به عنوان یک گونه جانوری چیست؟ آیا روند تکامل ما در آینده دچار تغییراتی می شود؟

دانشمندان علم ژنتیک به شواهد واضحی دست یافته اند که بیانگر این است که انتخاب تعدادی در افراد در آینده می تواند کل جمعیت بشر و در نهایت کل گونه های جانوری سیاره زمین را تغییر دهد؛ به عنوان مثال تعدادی از دانشمندان به این موضوع پی برده اند که در حال حاضر در تعدادی زیادی از جوامع مختلف، زن و مرد برای اینکه در سنین پایین صاحب اولین فرزند خود شوند، به صورت گزینشی انتخاب می شوند

یافته های دیگر نشان داده است که در کشورهای پیش صنعتی، زنان برای اینکه آخرین فرزند خود را در سنین بالاتری به دنیا بیاورند، انتخاب می شوند و در کشورهای پسا صنعتی نیز زنان در سنین یائسگی انتخاب می شوند.

نتیجه این است که به نظر می رسد در برخی از کشورها سنین باروری در زنان و مردان در حال افزایش است.

تحقیقات دیگر نشان داده است که حداقل در یک کشور پیش صنعتی، زنان برای افزایش قد و در سه کشور پسا صنعتی، برای کاهش آن انتخاب می شوند.

این گرایش برای کاهش سن بلوغ جنسی افرادی با جثه کوچکتر، ممکن است از پیامدهای کاهش گسترده مرگ و میر نوجوانان باشد و کاهش گسترده مرگ و میر نوجوانان نیز نتیجه بهبود چشمگیر وضعیت بهداشت، سلامت عمومی و مراقبت های پزشکی است.

محققان دانشگاه استنفورد با بررسی تعدادی از نمونه های DNA ذخیره شده مردم انگلیس، به نتایج جدیدی دست یافتند که حاکی از وجود نشانه هایی از ایجاد روند جدیدی از تکامل در میان مردم انگلستان است.

این تیم تحقیقاتی نشانه های از دوره های مختلف گزینش افراد در ۲۰۰۰ سال گذشته را مورد تحقیق و بررسی قرار دادند و به شواهدی مبنی بر تکامل در سه مجموعه مهم از ژن ها دست یافتند.

اولین مجموعه از این مجموعه ژن ها، ژن های لاکتاژ (ژنی که ساختارها را برای ایجاد آنزیم لاکتاز فراهم می کند. این آنزیم به جذب قند لاکتوز در شیر یا دیگر فرآورده های لبنی دیگر کمک می کند) یا دیگر ژن های مرتبط با توانایی بدن افراد در جذب شیر یا دیگر فرآورده های لبنی هستند که به صورت گزینشی انتخاب شده اند. این گزینش باعث شده است میزان جذب مواد موجود در فرآورده های لبنی حداقل در طول ۲۰۰۰ سال گذشته افزایش یابد و به دنبال آن میزان مصرف شیر نیز افزایش پیدا کند.

دومین مجموعه ژن ها، ژن هایی تحت عنوان HLA هستند که نقش مهمی در سیستم دفاعی بدن انسان ایفا می کنند. دلیل تکامل این مجموعه از ژن ها هنوز کاملا مشخص نیست، اما شاید دلیل این موضوع افزایش میزان بیماری های عفونی در میان مهاجران کشور انگلستان مانند رومی ها که ۲۰۰۰ سال پیش انگلستان را به تصرف خود درآورند و یا سایر افراد مهاجر، بوده باشد.

اما شگفت انگیزترین مجموعه در میان این سه مجموعه، ژن های مرتبط با موی بلوند و چشم آبی است که در ۲۰۰۰ سال گذشته در حال انتخاب بوده اند.

می توان گفت مردان انگلیسی طن مو بلوند را حداقل از ۲۰۰۰ پیش تا کنون ترجیح می دهند.

در این مورد به نظر می رسد که انتخاب جنسیتی به جای انتخاب طبیعی، موجب شده است که افرادی که انتقال دهنده ژن به وجود آورده این ترکیب هستند، افزایش پیدا کنند.

این تحقیقات کاملا تخصصی هستند و تنها افراد خاصی می توانند یافته های این گونه تحقیقات را درک کنند، اما نتایج آن ها نشان می دهد که تصمیم گیری افراد در مورد سبک زندگی، نوع تغذیه و ازدواج با افراد مختلف، می تواند تاثیرات بلند مدتی بر نحوه تکامل ما در آینده داشته باشد.

در حالی که دولت مردان و سیاستگذاران معمولا تنها به اهداف کوتاه مدت توجه می کنند، اما باید این موضوع را نیز در نظر بگیریم که باید به پیامدهای انتخاب سبک زندگی مدرن و مجموعه تغییرات اساسی که توسط ما صورت می گیرد و می تواند روند تکامل ما را در آینده تحت تاثیر قرار دهد، نیز توجه کنیم.

 یک دیدگاه

سعید

عالی بود دمتون گرم

دیدگاه ها:

  1. سعید گفت:

    عالی بود دمتون گرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *