دستگاه خود را از دست هکر ها در امان نگه دارید

|
۰ دیدگاه

اگر شما دستگاه های دیجیتال فراوانی دارید که به اینترنت متصل است و از بابت امنیت و حریم شخصی خود نگران هستید، نکات امنیتی زیر می تواند رهگشای شما باشد.

کلیک – امروزه میلیارد ها دستگاه نظارت بر سلامتی، ایمپلنت های پزشکی، دوربین های مدار بسته، لوازم خانگی، ترموستات، دستگاه های مراقبت از نوزاد و رایانه های به کار رفته در خودرو ها به جامعه بزرگ و در حال گسترش اینترنت اشیا پیوسته اند.

ولی اکثر این دستگاه ها بدون در نظر گرفتن موارد امنیتی ساخته شده و توسعه یافته اند. به همین جهت این دستگاه ها جزو اهداف اصلی هکر ها محسوب می شود.

در اینجا به شما نکاتی را گوش زد خواهیم کرد که با رعایت آن ها از چنگ هکر ها در امان خواهید بود:

چگونه بفهمیم که ما یک دستگاه مجهز به اینترنت اشیا داریم؟

اگر شما دستگاهی دارید که قادر به اتصال به اینترنت است یا می تواند اطلاعاتی را در یک شبکه بی سیم در خانه شما به اشتراک بگذارد، این دستگاه به صورت بالقوه نا ایمن بوده و در معرض حملات سایبری است.

ماه گذشته هکر ها موفق شدند ۱۰۰ هزار دستگاه متصل به اینترنت را در سراسر جهان هک کنند -که شامل دستگاه های DVR و دوربین های امنیتی نیز می شد- و از آن ها برای حمله به شرکت Dyn استفاده کنند. هکر ها ترافیک این دستگاه ها را در اختیار گرفته و آن را به سوی هدف مورد حمله خود روانه کردند. این اتفاق اختلال بزرگی در اینترنت به وجود آورد و سایت هایی مثل توییتر، پی پال، پینترست، ردیت و اسپاتیفای به طور موقت از دسترس خارج شدند.

چرا باید مراقب باشیم؟

هکر ها می توانند به دستگاه های مختلف نفوذ کرده و به صورت مستقیم به فردی آسیب وارد کنند و یا زیر ساخت های حیاتی را از کار بیندازند.

آن ها قادرند از راه دور یک خودرو را از کار انداخته، درجه ترموستات یک یخچال را بالا برده و یا دستگاه های پزشکی مجهز به اینترنت را به بازی بگیرند.

در حمله انجام شده به شرکت Dyn، هکر ها از دستگاه های هک شده برای روانه کردن سیل اطلاعات و ترافیک به این شرکت خدمات دهنده زیر ساخت های اینترنتی استفاده کرده و موفق شدند آن را از کار بیندازند.

چنین تکنیک هایی را می توان بر علیه سیستم های آب و برق نیز به کار گرفت؛ سیستم هایی که روز به روز به سمت آنلاین شدن پیش می روند تا امکان کنترل آن ها از راه دور فراهم شود.

چه کار کنیم؟

ابتدا اطمینان حاصل کنید که چه چیزی را به اینترنت وصل می کنید و در مورد ضرورت آن نیز فکر کنید.

شاید دما سنج جدید حمام خانه شما قادر است با گوشی هوشمند ارتباط برقرار کند و این قابلیت جالبی به نظر برسد، ولی آیا می توان از آن با رمز گذاری محافظت کرد تا به دست هکر ها نیفتد؟

به یاد داشته باشید: هر دستگاهی که قادر به ارسال اطلاعات از راه دور به جای دیگری است به صورت بالقوه آسیب پذیر است. بنابر این، نرم افزار نصب شده روی آن دستگاه و شبکه ای که به آن متصل است باید ایمن سازی شود.

اگر دستگاهی دارای یک رمز عبور پیش فرض است، حتما آن را تغییر دهید. همچنین شما باید رمز عبور شبکه بی سیم خانه خود را نیز عوض کنید. از رمز های عبور پیچیده و قوی برای دستگاه های خود استفاده کنید تا به راحتی هک نشود.

حمله هکری شرکت Dyn به کمک دستگاه هایی که از رمز عبور پیش فرض استفاده می کردند و هرگز عوض نشده بودند انجام شد.

2 پسندیده شده
حمید عابدینی
حمید عابدینی دانشجوی رشته زبان انگلیسی است. طراحی گرافیکی و کار با نرم افزار های رایانه ای مرتبط با این رشته از جمله علایق اوست. وی در زمینه مدیریت سایت های اینترنتی تجربه داشته و در حال حاضر به ترجمه مقالات و مطالب انگلیسی می پردازد.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.