هفت روش برای محافظت از اطلاعات دیجیتالی

در این مطلب قصد داریم به معرفی هفت روش برای محافظت از اطلاعات دیجیتالی که امروزه از اهمیت زیادی برخوردار است، بپردازیم. با ما همراه باشید.

کلیک – امروزه محافظت از اطلاعات شخصی در فضای مجازی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. البته دولت ها ممکن است به وسیله برخی از سازمان ها اقداماتی در جهت حفظ امنیت اطلاعات شخصی ما انجام می دهند؛ اما خود ما هم باید درباره این موضوع حساس باشیم و به دقت از اطلاعات شخصی خود محافظت کنیم.

در ادامه به معرفی روش هایی خواهیم پرداخت که دسترسی هکرها به اطلاعات شخصی را دشوارتر می سازد؛ البته محافظت کامل از اطلاعات شخصی تقریبا غیر ممکن است.

هر کسی را که سعی کند به اطلاعات شخصی شما بدون اطلاع و آگاهی شما دست پیدا کند، می توان یک هکر نامید. هکر می تواند یک فرد، یک سازمان و حتی در برخی از موارد می تواند یک دولت باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

 1. استفاده از اپلیکیشن Signal یا Whatapp برای ارسال پیام های متنی

کدگزاری یکی از روش های کاربردی برای جلوگیری از دسترسی افراد دیگر به اطلاعات شخصی شما است. البته کدگزاری تنها استفاده از چند حرف به عنوان رمز عبور نیست و فرایندی پیچیده است.

به عنوان مثال روش های کدگزاری اپل به صورتی است که برای رمزگشایی تنها یکی از کامپیوترهای آن، باید در حدود یک شبانه روز وقت صرف کرد.

پاک کردن اطلاعات از حافظه کامپیوتر روش خوبی برای از بین بردن اطلاعات نیست؛ زیرا با استفاده از یک سری ابزار بازیابی اطلاعات، به راحتی می توان اطلاعات پاک شده را دوباره بازگرداند. بهترین روش برای محافظت از اطلاعات، کدگزاری آن ها به وسیله یک روش کدگزاری امن است.

اپلیکیشن سیگنال یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های پیام رسان برای افرادی است که می خواهند پیام های متنی خود را به روشی امن انتقال دهند. این اپلیکیشن رایگان است و استفاده از آن فوق العاده آسان است. کد مورد استفاده در این اپلیکیشن، بر خلاف کدهای مورد استفاده برای کدگذاری در اپلیکیشن iMessage، متن باز است. هر فردی که در زمینه امنیت سایبری تخصص داشته باشد، با بررسی کد مورد استفاده در این اپلیکیشن متوجه می شود که سازندگان آن کار خاصی با اطلاعات شما نمی کنند.

به طور کلی می توان گفت هدف از طراحی این اپلیکیشن، حفظ حریم خصوصی و تسهیل ارتباط تا حد ممکن است. این اپلیکیشن از امکاناتی همچون استفاده از شکلک های اموجی، ارسال تصویر و ارسال پیام متنی به صورت گروهی برخوردار است و برای استفاده از این اپلیکیشن طرف مقابل هم باید آن را نصب کند.

در واتس آپ هم که یکی دیگر از اپلیکیشن های محبوب پیام رسان دیگر است، از نرم افزار کدگزاری سیگنال برای کدگذاری استفاده شده است. در اپلیکیشن پیام رسان فیس بوک و اپلیکیشن Allo که متعلق به گوگل است، نیز امکان رمزگذاری پیام ها وجود دارد و کاربران در صورت تمایل می توانند این ویژگی را فعال کنند.

۱

روش فعال کردن قابلیت رمزگذاری سرتاسری یا end to end (روشی از رمزگذاری است که تنها دو طرف ارتباط می توانند پیام ها را مشاهده کنند) در اپلیکیشن پیام رسان فیس بوک به صورت زیر است.

 1. آیکون new conversation را در قسمت راست بالای صفحه انتخاب کنید.
 2. گزینه “Secret” را در قسمت بالای سمت راست صفحه انتخاب کنید.
 3. مخاطب خود را انتخاب کنید و سپس به راحتی می توانید با او چت کنید.

چنانچه در حین مکالمه تصمیم گرفتید، مکالمه خود را رمزگذاری کنید، باید به روش زیر عمل کنید.

 1. پنجره مخاطبی را که با او در حال مکالمه هستید، باز کنید.
 2. نامی را که در بالای پنجره نوشته شده است، انتخاب کنید.
 3. برای فعال کردن قابلیت رمزگذاری مکالمه، گزینه “Secret Conversation” را انتخاب کنید.

در صورتی که چنین گزینه هایی را در اپلیکیشن خود مشاهده نکردید، دلیل این موضوع این است که طرف مقابل شما از همان نسخه ای که شما استفاده می کنید، استفاده نمی کند و باید اپلیکیشن خود را به نسخه ای به روز رسانی کند که از قابلیت رمزگذاری مکالمات برخوردار باشد. لازم به ذکر است که در حالت رمزگذاری شده امکان ارسال فایل های GIF و فایل های ویدیویی وجود ندارد، اما کاربران می توانند تصاویر خود را به اشتراک بگذارند و از استیکرها نیز استفاده کنند. لازم به ذکر است تنها در دستگاهی می توانید از قابلیت رمزگذاری مکالمه یا Secret chat استفاده کنید که این ویژگی بر روی آن دستگاه فعال شده باشد؛ بنابراین در صورتی که این ویژگی را بر روی گوشی خود فعال کرده باشید، تنها به وسیله گوشی خود می توانید از قابلیت رمزگذاری مکالمه استفاده کنید. در اپلیکیشن پیام رسان گوگل یعنی Allo نیز می توانید با انتخاب حالت “incognito mode” قابلیت رمزگذاری سرتاسری را انتخاب کنید.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تعداد کاربران اپلیکیشن سینگال به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

شما می توانید اپلیکیشن سیگنال را از اینجا برای اندروید و از اینجا برای iOS دانلود کنید

 1. محافظت از هارد درایو کامپیوتر با استفاده از قابلیت رمزگذاری FileVault و Bitlocker

ممکن است گوشی شما به دلیل اینکه همیشه همراه شما است، در معرض خطر نفوذ هکرها قرار نداشته باشد؛ اما در مورد کامپیوتر این قضیه فرق می کند و می توان آن را تقریبا یک معدن طلا برای هکرها در نظر گرفت.

حتی اگر کامپیوتر رمز عبور داشته باشد، در صورتی که هکرها به رمز عبور آن دست پیدا کنند، چنانچه اطلاعات رمزگزاری نشده باشد، هکرها به راحتی می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند.

خوشبختانه در هر دو سیستم عامل مک و ویندوز امکان رمزگذاری اطلاعات کامپیوتر وجود دارد و تنها کاری که باید انجام دهید، فعال کردن این قابلیت در هر دو سیستم عامل است. این قابلیت در سیستم عامل مک با نام FileVault و در سیستم عامل ویندوز با نام Bitlocker شناخته می شود.

برای فعال کردن قابلیت FileValt در سیستم عامل مک به روش زیر عمل کنید.

 1. ابتدا منوی اپل را انتخاب کنید و سپس روی گزینه System Preference کلیک کنید و در نهایت گزینه Security & Privacy را انتخاب کنید.
 2. روی سربرگ FileValt کلیک کنید.
 3. روی آیکون قفل کلیک کنید و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
 4. در پایان گزینه FileValt را فعال کنید.

لازم به ذکر است چنانچه که کاربر دیگری نیز از کامپیوتر مک شما استفاده می کند، باید برای فعال کردن قابلیت FileValt رمز عبور خود را وارد کند.

برای فعال کردن ویژگی bitlocker در ویندوز ۱۰، ابتدا باید به قسمت Control Panel ویندوز مراجعه کرده و سپس گزینه System & Security را انتخاب کنید و در پایان در بخش BitLocker Drive Encryption را فعال کنید.

 1. انتخاب رمز عبور به شیوه صحیح

یکی از بهترین رویکردها در مورد رمزهای عبور این است که آن ها را هر چند وقت یک بار تغییر دهید و به این صورت از اطلاعات دیجیتالی خود، در برابر حملات سایبری جلوگیری کنید.

اما ایجاد یک رمز عبور خوب و قوی همیشه برای کاربران یک دغدغه بوده است. توصیه می شود برای مدیریت بهتر رمزهای عبور از نرم افزارهای مدیریت کننده رمز عبور همانند LastPass، KeepPass و ۱Password استفاده کنید. می توان گفت هر سه نرم افزار عملکرد خوبی دارند. البته نمی توان به این نرم افزارهای مدیریت کننده رمز عبور نیز اطمینان کامل داشت؛ زیرا سال گذشته هکرها توانستند نرم افزار LastPass را نیز هک کنند.

شما همچنین می توانید رمزهای عبور خود را روی یک کاغذ یادداشت کنید و آن را در مکانی امن نگه داری کنید و به این صورت رمزهای عبور خود را از دست هکرها دور نگه دارید.

۲

توصیه می شود هر هفته و یا حداقل هر دو هفته یکبار، رمز عبور خود را تغییر دهید و برای رمز عبور از کلمات کاملا تصادفی استفاده کنید؛ مثلا هنگامی که در حال نوشتن رمز عبور خود بر روی یک تکه کاغذ هستید، نام کتابی را که در زیر دست شما قرار دارد، به عنوان رمز عبور انتخاب کنید و یا حتی می توانید از اسامی اشیای اطراف خود و یا ترکیب چند عدد به عنوان رمز عبور استفاده کنید. استفاده از این روش برای انتخاب رمز عبور باعث می شود به راحتی بتوانید رمز عبور خود را به یاد بیاورید.

 1. استفاده از روش تشخیص هویت دو مرحله ای در هنگام ایجاد حساب کاربری

در صورتی که هنگام ایجاد حساب های کاربری خود این روش را فعال کنید، امنیت حساب کاربری شما به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند و باعث می شود فردی که قصد نفوذ به حساب کاربری شما را دارد، علاوه بر رمز عبور به یک کد دیگر یا چیزی مشابه آن، نیز نیاز داشته باشد. در برخی از اپلیکیشن های پیام رسان نیز برای دسترسی به پیام ها، کدی به شماره همراه کاربر ارسال می شود (البته متاسفانه در مورد اپلیکیشن سیگنال این چنین نیست).

با ورود به این صفحه می توانید روش تشخیص دو مرحله ای را در حساب کاربری جیمیل خود فعال کنید. برای فعال کردن روش تشخیص دو مرحله ای حساب یاهوی خود نیز به روش زیر عمل کنید.

 1. ابتدا وارد حساب کاربری یاهو شوید.
 2. روی گزینه “Account security” کلیک کنید.
 3. در زیر گزینه “Two-step verification” روی آیکون فعال و غیر فعال کردن این ویژگی کلیک کنید.
 4. سپس شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و برای فعال کردن تشخیص هویت دو مرحله ای، روی گزینه Send SMS یا Call me کلیک کنید تا کد به وسیله پیام متنی یا تماس تلفنی برای شما ارسال شود. پس از دریافت کد، آن را وارد کنید و سپس روی گزینه Verify کلیک کنید. شما می توانید این روش امنیتی را به راحتی از همان بخشی که فعال کرده اید؛ غیر فعال کنید.

شما می توانید در شبکه های اجتماعی و یا سایت های دیگر نیز از این روش استفاده کنید؛ اما حساب ایمیل شما از هر سایت دیگری مهم تر است؛ زیرا معمولا بسیاری از سایت ها رمزهای عبور جدید را به ایمیل کاربران ارسال می کنند. در ضمن در صورتی که هکرها به ایمیل شما دست پیدا کنند، به راحتی می توانند به اطلاعاتی همچون نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری شبکه های اجتماعی، اطلاعات بانکی، فایل های پشتیبانی تهیه شده از اطلاعات شما و حساب های کاربری کاری شما دست پیدا کنند.

 1. استفاده از پلاگین HTTPS در مرورگر خود

استفاده از این پلاگین در مرورگرها واقعاً توصیه می شود. این پلاگین که توسط شرکت امنیت دیجیتالی Electronic Frontier Foundation ایجاد شده است، باعث می شود کاربران بتوانند به صورت امن به سایت ها دسترسی داشته باشند و استفاده از این پلاگین باعث می شود اتصال کاربران به سایت ها رمزگذاری شود.

شما می توانید این پلاگین را برای گوگل کروم از اینجا و برای فایرفاکس از اینجا دانلود کنید.

لازم به ذکر است که در هنگام استفاده از شبکه های وای فای، باید از امنیت کامل آن ها اطمینان پیدا کنید، زیرا معمولا شبکه های وای فای مورد استفاده در اماکن عمومی و حتی شبکه های شخصی وای فای که فاقد اصول امنیتی هستند، امنیتی ندارند.

 1. استفاده از حالت “incognito mode” همیشه به معنای حفظ حریم خصوصی نیست

در حالت incognito mode یا حالت ناشناس، سایت های باز شده در مرورگرها، در قسمت history آن ها ثبت نمی شوند. این ویژگی در مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس، سافاری و سایر مرورگرها وجود دارد و کاربران برای حفظ حریم خصوصی خود از این ویژگی استفاده می کنند؛ اما اکثر کاربران در هنگام فعال کردن این ویژگی، به توضیحاتی که در مورد آن بیان شده است، توجهی نمی کنند. هنگامی که پنجره مربوط به این حالت باز می شود، پاراگراف دوم توضیحات به بیان این مطلب می پردازد که استفاده از این حالت، سایت های باز شده را غیر قابل مشاهده نمی کند و کارمندان شرکت سازنده مرورگر، شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) و مدیران سایت هایی که از آن ها بازدید می کنید، به راحتی می توانند تمام فعالیت های آنلاین شما را زیر نظر داشته باشند.

چنانچه تمایل دارید حریم خصوصی شما کاملا حفظ شود، می توانید از مرورگر Tor استفاده کنید؛ اما این مرورگر اپلیکیشن سنگینی است و به کندی عمل می کند و حتی اگر بخواهیم صادقانه بگوییم حتی افرادی که این اپلیکیشن را توصیه می کنند، نیز زیاد از آن استفاده نمی کنند.

احتمالا سایر مرورگرها نیز در آینده نزدیک، از روش هایی برای افزایش امنیت خود استفاده می کنند. اپل یکی از شرکت هایی است که به امنیت کاربران اهمیت زیادی می دهد و شاید این شرکت هم از ویژگی های مرورگر Tor در مرورگر سافاری خود استفاده کند.

جستجو کردن اطلاعات حساس در موتور جستجوی DuckDuckGo به جای گوگل

افرادی که به موتور جستجوی گوگل، اطمینان کامل ندارند، می توانند برای جستجوی اطلاعات حساس خود از موتور جستجوی DuckDuckGo به جای آن استفاده کنند. البته در مورد استفاده از موتور جستجوی گوگل هم نگرانی خاصی وجود ندارد؛ زیرا گوگل کاملا به اصول اخلاقی برای دسترسی به اطلاعات کاربران خود پایبند است و رعایت اصول را بر سودآوری مقدم می داند؛ اما همیشه افرادی وجود دارند که حتی در مورد امنیت نرم افزارهای شرکت های بزرگ هم تردید دارند که البته منطقی هم به نظر می رسد.

لازم به ذکر است که عملکرد گوگل در یافتن نتایج مرتبط با جستجو کاربران در مقایسه با عملکرد موتوری جستجو ذکر شده بهتر است؛ زیرا اطلاعات مرتبط با جستجوی کاربران را جمع آوری و تحلیل می کند.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *