چطور بدون استفاده از iTunes اطلاعات آیفون را پاک کنیم؟

در بخش اول این مطلب آموزشی آموختید که چطور بدون استفاده از iTunes، آیفون خود را ریستور نمایید و در بخش دوم نیز دو روش ساده را پاک کردن اطلاعات آیفون به شما خواهیم آموخت.

کلیک – چنانچه قصد داشته باشید تا آیفون خود را جهت تعمیر به یکی از فروشگاه های اپل ببرید یا آن را بفروشید یا برای همیشه به شخص دیگری بدهید، احتمالا تصمیم دارید که مانند بسیای از افراد دیگر تمام اطلاعات شخصی خود را برای همیشه از گوشی پاک کنید.

روش چهارم: Reset factory کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از گوشی (FREE)

در واقع باید گفت که شما به سادگی می توانید بدون استفاده از iTunes و تنها توسط خود گوشی اطلاعات گوشی را پاک نمایید.

برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید تا گوشی خود را بدون استفاده از iTunes ریست فکتوری کنید:

۱ – ویژگی Find My iPhone فعال است آن را غیرفعال کنید. برای این کار به مسیر Settings > iCloud رفته و گزینه Find My iPhone را یافته و سپس رمزعبور مربوط به Apple ID خود را وارد نمایید تا این ویژگی غیرفعال شود.

۲ – به مسیر Settings > General > Reset رفته و گزینه Erase all content and Settings را انتخاب نمایید و در صورتی که از شما کدعبور درخواست شد، آن را وارد کنید.

پاک کردن آیفون

برای این که اطمینان پیدا کنیم که عملیات با موفقیت انجام می شود در حین انجام این کار گوشی خود را در حین این فرایند به شارژ متصل کنید تا به علت کم بودن شارژ گوشی عملیات ناتمام باقی نماند.

واقعیتی که وجود دارد این است که ریستور کردن آیفون با استفاده از iTunes اطلاعات شخصی را از گوشی پاک نخواهد کرد و از طرفی نیز شرکت هایی وجود دارند که ادعا می کنند که نرم افزار بازیابی اطلاعات آن ها می تواند تمام اطلاعات گوشی آیفونی را که پیش از آن تمام اطلاعاتش پاک شده بود، بازگرداند. بنابراین پاک کردن آیفون توسط خود گوشی یا iTunes آنقدرها هم امن به نظر نمی رسد. پس اگر قصد دارید تا به طور کامل اطلاعات آیفون خود را پاک نمایید به طوری که دیگر قابل بازیابی نباشد مراحل گفته شده در روش پنجم را انجام دهید.

روش پنجم: factory کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از SafeEraser

شما می توانید این روش را بر روی دستگاه های زیر پیاده سازی کنید:

iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone SE, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4

SafeEraser یکی از نرم افزارهای پیشرفته در زمینه پاک سازی اطلاعات از دستگاه های آیفون، آیپد و آیپاد است. این ابزار قدرتمند به شما این امکان را می دهد تا فایل های بی مصرف (فایل های لاگ، فایل های کش  و غیره) را پاک کنید و  هم چنین اطلاعات شخصی مانند کوکی ها، تاریخچه جستجوها، تاریخچه ای از سایت های دیده شده توسط خود و غیره را حذف نمایید. علاوه بر این توسط این نرم افزار می توانید اطلاعات پاک شده را به طور دائمی و برای همیشه از گوشی خود پاک کنید و همانند عملکرد گزینه Erase all content and Settings که در گوشی شما وجود دارد، تمام تنظیمات و اطلاعات موجود را یکجا از گوشی خود حذف نمایید. گفتنی است که این نرم افزار از فناوری over-writing ارتش ایالات متحده برای تمامی این کارها استفاده می کند. با استفاده از SafeEraser نه تنها قادر خواهید بود تا برای همیشه و به طور کامل اطلاعات یک گوشی آیفون را پاک کنید بلکه می توانید آیفون را بدون استفاده از iTunes به تنظیمات اولیه بازگردانید یا اصطلاحا reset factory نمایید.

 این نرم افزار از طریق لینک های زیر برای سیستم عامل های ویندوز و مک قابل دسترس است

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل مک

پس از دانلود و نصب این نرم افزار مراحل زیر را جهت بازگرداندن گوشی خود به تنظیمات اولیه بدون استفاده از iTunes انجام دهید:

۱ – نرم افزار را اجرا کرده و با استفاده از کابل USB آیفون را به کامپیوتر متصل نمایید. پس از آن که گوشی شما توسط نرم افزار شناسایی شد اطلاعات اولیه درباره دستگاه همانند تصویر زیر ظاهر خواهد شد.

نکته: قبل از این که مراحل زیر را انجام دهید اطمینان حاصل کنید که تمام اپلیکیشن هایی که در پس زمینه در حال اجرا شده هستند، مانند اپلیکیشن موزیک، ایمیل و غیره، بسته شده اند و هیچ به روز رسانی بر روی گوشی در حال انجام نیست. در نظر گرفتن این موارد باعث خواهد شد تا عمل پاک سازی و overwriting با موفقیت و به طور کامل انجام شود.

پاک کردن آیفون

۲ – بر روی آیکن Erase All Data که اولین گزینه از سمت راست است، کلیک کنید.

پاک کردن آیفون

۳ – در صورتی که نیاز است Security Level را تغییر دهید. انتخاب مرحله بالاتر به معنای امنیت اطلاعاتی بیشتر است که البته فرایند انجام آن زمان بیشتری نیز خواهد گرفت.

پاک کردن آیفون

۴ – در بخشی که در تصویر مشخص شده است کلمه Delete را تایپ کنید تا عمل برگرداندان آیفون به تنظیمات اولیه را تایید نمایید.

نکته: پس از انجام مرحله پنجم تمام اطلاعات شخصی و تنظیمات آیفون به طور کامل پاک خواهند شد و بر روی آن اطلاعات، عملیات overwrite نیز صورت می گیرد. علاوه بر این تنظیمات گوشی به تنظمات اولیه باز خواهد گشت و امکان بازیابی اطلاعات به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت. بنابراین، اگر تصمیم قطعی درباره پاک کردن اطلاعات خود نگرفته اید، قبل از این که مرحله بعدی را انجام دهید از اطلاعات آیفون خود با استفاده از iTunes یا نرم افزار iPhone PC Suite بک‌آپ بگیرید.

۵ – بر روی گزینه Erase Now  کلیک کنید. با انجام این کار نرم افزار عملیات پاک سازی گوشی و overwrite کردن را آغاز می کند.

پاک کردن آیفون

پس از این که کار به پایان رسید، آیفون شما به تنظیمات اولیه بازگشته و تمام اطلاعات آن پاک شده است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *