چطور بدون استفاده از iTunes اطلاعات آیفون را ریستور نماییم؟

در بخش اول این مطلب آموزشی به شما آموزش خواهیم داد که چطور بدون استفاده از iTunes، آیفون خود را ریستور نمایید و در بخش دوم نیز دو روش ساده را پاک کردن اطلاعات آیفون به شما خواهیم آموخت.

کلیک – این روزها گوشی های هوشمند دیگر مانند تلفن های همراه سابق نیستند، بلکه قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. به عنوان مثال گوشی آیفون را در نظر بگیرید. ما نه تنها از آن برای ارسال پیام های کوتاه و تماس های تلفنی استفاده می کنیم بلکه از آن به عنوان پل ارتباطی بین خود و دیگران، جمع آوری اطلاعات، مسیریابی، دسترسی به اینترنت، اجرای بازی های مختلف و غیره استفاده می نماییم.

از آن جایی که در تمام طول روز آیفون همراه ما است و در اکثر ساعات از آن استفاده می کنیم، بیشتر اطلاعات مهم و اطلاعات شخصی خود را در آن ذخیره می می نماییم. مانند شماره تلفن های مشتریان مهم، iMessage ها  و پیام های عاشقانه، یادداشت هایی که با خواندن هزاران کتاب و صفحات وب سایت در گوشی خود نوشته ایم، موزیک هایی که از سی دی های مورد علاق خود در حافظه گوشی قرار داده ایم و تمام چیزهای با ارزش دیگری که در طول سال ها  و در طی استفاده روزمره از گوشی خود در آن ذخیره کرده ایم. با تمام این اوصاف شرایطی را در نظر بگیرید که به صورت تصادفی تمام اطلاعات مهم خود را از دست بدهیم و این اطلاعات ارزشمند از گوشی پاک شوند یا این که تصمیم داشته باشیم جهت فروش یا تعمیر گوشی خود، اطلاعات آن را از حافظه گوشی به جای دیگری منتقل کنیم. در چنین موقعیتی چه باید کرد؟

پاسخ این است که چنانچه در شرایط اول قرار گرفتیم باید گوشی آیفون خود را ریستور نماییم. ریستور کردن اطلاعات آیفون به وسیله iTunes همیشه به عنوان گزینه ای مناسب برای مدل های قدیمی گوشی های اپل محسوب می شود، اما بسیاری از مردم بر این باورند که دیگر iTunes گزینه مناسبی برای این کار نیست. شاید شما نیز پس از خواندن روش هایی که در ادامه این مطلب به شما آموزش خواهیم داد با قاطعیت پاسخ مثبت داده و iTunes را کنار بگذارید. هم چنین اگر در شرایطی قرار گرفتیم که به دلیل فروش گوشی یا هر مسئله دیگری تصمیم به پاک کردن اطلاعات گرفتیم باید از روش های ۴ و ۵ که در بخش دوم به آن ها خواهیم پرداخت، استفاده نماییم.

در طول این مطلب آموزشی ما سه روش مختلف را به منظور ریستور کردن اطلاعات آیفون بدون iTunes آموزش خواهیم داد و توسط دو روش دیگر گوشی آیفون را بدون iTunes به تنظیمات اولیه باز می گردانیم یا به عبارت دیگر reset factory می کنیم.

۱ – ریستور کردن آیفون بدون iTunes با استفاده از Data Recovery iPhone

۲ – گرفتن بک‌آپ و ریستور کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از iPhone PC Suite

۳ – گرفتن بک‌آپ و ریستور کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از انتقال اطلاعات از یک گوشی به گوشی دیگر به وسیله نرم افزار MobileTrans

۴ – Reset factory کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از گوشی (FREE)

۵ – Reset factory کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از SafeEraser

روش اول: ریستور کردن آیفون بدون iTunes با استفاده از Data Recovery iPhone

این روش بر روی مدل های زیر قابل پیاده سازی است.

iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone SE, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4 and iPhone 3GS

iPhone Data Recovery (Dr.fone برای iOS) یک نرم افزار پیشرفته بازیابی اطلاعات است که برای دستگاه های آیپاد لمسی، آیپاد و آیفون به کار می رود. این نرم افزار این امکان را برای کاربر فراهم می سازد تا پیام های کوتاه، شماره مخاطبین، عکس ها، یادداشت ها و هر چیز دیگری را که از آیفون پاک شده است، بازیابی کند. ضمنا این نرم افزار این توانایی را دارد تا ۱۸ نوع فایل متفاوت را از فایل های بک‌آپ iCloud و iTunes استخراج کند. شما می توانید پیام های کوتاه، MMS، iMessage، شماره مخاطبین و یادداشت های بازیابی شده را به گوشی خود باز گردانید یا آن ها را در کامپیوتر خود ذخیره کنید. اما اطلاعات نوع دیگر فقط در کامپیوتر ذخیره می شوند که بعدا شما می توانید به وسیله iTunes یا iphone PC Suite آن ها را به گوشی خود وارد کنید.

علاوه بر این، با استفاده از این نرم افزار شما می توانید بدون نیاز به iTunes اطلاعات خود را ریستور نمایید. در این روش، ۳ راه برای ریستور کردن اطلاعات آیفون وجود دارد. ریستور کردن اطلاعات آیفون به وسیله اسکن مستقیم دستگاه، ریستور کردن آیفون به وسیله استخراج فایل های بک‌آپ iTunes و ریستور کردن آیفون به وسیله استخراج فایل های بک‌آپ iCloud.

به منظور ریستور کردن آیفون بدون استفاده از iTunes، ابتدا باید نرم افزار iPhone data recovery را دانلود نمایید. برای این منظور می توانید از لینک های زیر جهت دانلود این نرم افزار استفاده کنید.

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل مک

پس از دانلود، نصب و اجرای نرم افزار مراحل زیر را گام به گام انجام دهید تا آیفون خود را بدون استفاده از iTunes ریستور نمایید.

راه حل اول: ریستور کردن اطلاعات آیفون به وسیله اسکن مستقیم دستگاه

۱ – آیفون خود را به کامپیوتر وصل نمایید.

۲ – پس از متصل شدن آیفون به کامپیوتر، بر روی گزینه Start Scan کلیک کنید.

ریستور

۳ – پس از این که عمل اسکن به پایان رسید، فایل های یافته شده به صورت پیش نمایش نشان داده می شوند. در این مرحله شما باید فایل هایی را که تصمیم به بازگردانی آن ها دارید، انتخاب کرده و اگر قصد دارید اطلاعات خود را به کامپیوتر برگردانید گزینه Recover To Computer کنید. هم چنین در صورتی که مایل هستید تا اطلاعات را به گوشی خود منتقل کنید کافی است تا گزینه Recover to Device را انتخاب کنید.

ریستور

راه حل دوم: ریستور کردن آیفون به وسیله استخراج فایل های بک‌آپ iTunes

۱ – برای این منظور از پنل سمت چپ نرم افزار گزینه Recover from iTunes Backup File را انتخاب نمایید.

ریستور

۲ – سپس فایل بک‌آپ iTunes را که ممکن است شامل فایل های از دست رفته شما باشد، انتخاب کنید و در نهایت بر روی Start Scan کلیک کنید.

۳ – پس از این که عمل اسکن به پایان رسید، فایل های یافته شده به صورت پیش نمایش نشان داده می شوند. در این مرحله شما باید فایل هایی را که تصمیم به بازگردانی آن ها دارید، انتخاب کرده و اگر قصد دارید اطلاعات خود را به کامپیوتر برگردانید گزینه Recover To Computer کنید. هم چنین در صورتی که مایل هستید تا اطلاعات را به گوشی خود منتقل کنید کافی است تا گزینه Recover to Device را انتخاب کنید.

ریستور

راه حل سوم: ریستور کردن آیفون به وسیله استخراج فایل های بک‌آپ iCloud

۱ – از پنل سمت چپ نرم افزار گزینه Recover from iCloud Backup File را انتخاب کنید.

ریستور

۲ – Apple ID   و رمزعبور مرتبط با آن را وارد کنید.

۳ – سپس بر روی گزینه Download  کلیک کنید. فایل دانلود شده ممکن است حاوی اطلاعات از دست رفته شما باشد.

ریستور

۴ – پس از این که پیش نمایشی از فایل های استخراج شده، نشان داده ش  سپس می توانید از پنل سمت چپ نوع فایل هایی را که تمایل به دانلود آن ها از iCloud دارید، انتخاب کنید.

۵ – در نهایت نیز بر حسب نیاز خود و مکانی که دوست دارید فایل های شما در آن جا قرار بگیرند بر روی گزینه Recover to Computer یا Recover to Device برای ذخیره فایل ها بر روی کامپیوتر یا گوشی خود کلیک کنید.

ریستور

مشاهده کردید که با انجام تنها چند مرحله ساده اطلاعات آیفون بدون iTunes بازیابی شدند. حتی اگر آیفون شما از کار افتاده یا گم شده باشد باز هم شما می توانید با استفاده از راه حل دوم و سوم اطلاعات از دست رفته را بازیابی نموده و آن ها را به یک آیفون جدید یا هارد دیسک کامپیوتر خود منتقل کنید. از آن جایی که قبل از ریستور کردن اطلاعات با استفاده از iTunes یا iCloud  نیاز است تا تمام محتویات و تنظیمات گوشی خود را پاک کنید، بنابراین اگر فایل بک‌آپ شما به روز نباشد، این امر می تواند در نهایت منجر به از دست رفتن بخش از اطلاعات شما شود. در نتیجه اگر فایل بک‌آپ شما به روز نیست، شدیدا توصیه می شود تا از یکی از راه حل های اول،دوم یا سوم جهت بازگردانی اطلاعات خود استفاده نمایید.

روش دوم: بک‌آپ و ریستور کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از iPhone PC Suite

این روش بر روی دستگاه های زیر قابل اجرا است:

iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone SE, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4 , iPhone 3GS

نرم افزار iPhone PC Suite یک نرم افزار مدیریت فایل کامل است که از آن می توان برای بک‌آپ گرفتن از مخاطبین، پیام ها، لیست موزیک ها (playlists)، عکس ها، موزیک، فایل های ویدیویی، شوهای تلویزیونی، کلیپ ها، پادکست ها، iTunes U،  کتاب های صوتی و چیزهای دیگر استفاده نمود و در نهایت گوشی آیفون را توسط فایل های بک‌آپ، ریستور کرد.

به منظور دانلود iPhone PC Suite می توانید از لینک های زیر استفاده نمایید:

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل مک

همانطور که پیش تر نیز گفته شد شما می توانید به آسانی با استفاده از این نرم افزار از اطلاعات آیفون خود بک‌آپ گرفته یا آن را ریستور نمایید. جهت انجام این کار کافی است مراحل زیر را گام به گام انجام دهید:

۱ – نرم افزار iPhone PC Suite را پس از دانلود نصب و اجرا کنید. سپس گوشی آیفون خود را با استفاده از کابل USB آن به کامپیوتر متصل کنید.

۲ – زمانی که گوشی آیفون توسط کامپیوتر شناسایی شد، اطلاعات اولیه آن بر روی صفحه نمایش مانیتور ظاهر می شود.

ریستور

با استفاده از گزینه To iTunes می توانید بدون هیچ زحمتی تمام فایل های صوتی تصویری از قبیل فایل های موزیک، لیست آهنگ های انتخاب شده (playlists)، فیلم ها، پادکست ها، کتاب های صوتی، شوهای تلویزیوتی، iTunes U و غیره را تنها با یک کلیک به کتابخانه iTunes منتقل کنید.

با استفاده از گزینه های  Backup Contacts، Backup Photos، Backup SMS در بخش Toolkit شما قادر خواهید بود تا از مخاطبین، عکس ها، ویدیوها و پیام های خود در کامپیوتر تنها با یک کلیک بک‌آپ تهیه کنید.

چنانچه قصد دارید به صورت گزینشی از فایل های موجود خود در آیفون بک‌آپ تهیه کنید، ابتدا از پنلی که در سمت چپ قرار دارد نوع فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از این کار لیست فایل های مرتبط با آن نوع انتخاب شده در پنل سمت راست ظاهر می شود . در این مرحله کافی است تا با انتخاب کردن فایل های دلخواه و سپس با کلیک بر روی گزینه Export to از فایل های خود در کامپیوتر یا کتابخانه iTunes بک‌آپ تهیه کنید.

ریستور

۳ – زمانی که تصمیم دارید تا اطلاعات خود را بدون استفاده از iTunes به آیفون خود بازگردانید ابتدا نوع فایل مورد نظر خود را از پنل سمت چپ انتخاب کنید سپس فایل هایی را که قصد ریستور کردن آن ها را دارید از پنل سمت راست انتخاب کرده و این بار گزینه Add یا Import انتخاب نمایید تا عمل انتقال فایل ها از کامپیوتر به گوشی شما صورت گیرد.

ریستور

روش سوم: گرفتن بک‌آپ و ریستور کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از انتقال اطلاعات از یک گوشی به گوشی دیگر به وسیله نرم افزار MobileTrans

این روش را می توانید بر روی دستگاه های زیر اجرا کنید:

iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone SE, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4 , iPhone 3GS

نرم افزار MobileTrans یک نرم افزار مدیریت فایل چند کاره برای iOS، اندروید،گوشی های سیمبین و تبلیت ها به شمار می رود. این نرم افزار امکانات فراوانی را برای کاربر فراهم می سازد که از جمله آن ها می توان به انتقال فایل ها از یک گوشی به گوشی دیگر، تهیه بک‌آپ از اطلاعات گوشی و ذخیره آن در کامپیوتر، بازگرداندن اطلاعات از هر نوع فایل بک‌آپ و پاک کردن دائمی اطلاعات گوشی اشاره کرد.

در این روش ما از ویژگی بک‌آپ و ریستور نرم افزار MobileTrans به منظور تهیه نسخه پشتیبان و بازگردانی اطلاعات بدون iTunes استفاده خواهیم کرد.

این نرم افزار از طریق لینک های زیر برای سیستم عامل های ویندوز و مک قابل دسترس است

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز

لینک دانلود نرم افزار برای سیستم عامل مک

شما می توانید توسط این نرم افزار در ۴ مرحله و بدون استفاده از iTunes از اطلاعات خود بک‌آپ بگیرید.

۱ – با استفاده از کابل USB موجود در جعبه آیفون، گوشی خود را به کامپیوتر متصل کنید.

۲ – نرم افزار MobileTrans را اجرا کرده و بر روی Back up Your Phone  کلیک کنید.

ریستور

۳- زمانی که گوشی شما توسط نرم افزار شناسایی شد، سپس نوع فایل هایی را که تصمیم دارید از آن ها بک‌آپ تهیه نمایید، انتخاب کنید.

ریستور

۴ – بر روی گزینه Start Transfer کلیک کنید تا از فایل های انتخاب شده بر روی کامپیوتر شما بک‌آپ گرفته شود.

نکته: با استفاده از این نرم افزار شما می توانید از مخاطبین، پیام های متنی، عکس ها، فایل های موزیک و ویدیویی یک فایل پشتیبان در کامپیوتر خود تهیه کنید.

به منظور ریستور کردن آیفون بدون iTunes و با استفاده از MobileTrans کافی است تا ۴ مرحله ای را که در زیر به آن ها اشاره می شود، انجام دهید:

۱ – ابتدا آیفون خود را به کامپیوتر متصل کنید.

۲ – نرم افزار MobileTrans را اجرا نموده و بر روی Restore from Backups کلیک کنید و نوع فایل بک‌آپ خود را انتخاب نمایید.

نکته: در حال حاضر، نرم افزار MobileTrans قادر است تا اطلاعات را از iTunes، Samsung Kies، BlackBerry، Desktop Suite، Android File Transfer و فایل های بک‌آپ گرفته شده توسط خود نرم افزار MobileTrans ریستور نماید.

ریستور

۳ – از قسمت سمت چپ پنجره ظاهر شده فایل بک آپ را مورد نظر را انتخاب نمایید، و سپس قسمت میانی این پنجره نوع فایل هایی که قصد بازگردانی آن ها را دارید انتخاب کنید.

ریستور

۴ – در نهایت بر روی گزینه Start Copy کلیک کنید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *