دوربین حرارتی را به گوشی هوشمند خود بیاورید

به لطف پیشرفت فناوری، امروزه می توان از دوربین های حرارتی به سادگی و با قیمتی کم روی گوشی های هوشمند استفاده کرد. این دوربین ها کاربرد های فراوانی داشته و بسیار جالب اند.

کلیک – اولین بار در یک تانک آبرامز M1A2 بود که فهمیدم چگونه باید به درستی تصاویر حرارتی را ببینم. آموزشگاه سلاح های نظامی آمریکا از من دعوت کرده بود تا وسایل نظامی شبیه سازی شده آن ها در فلوریدا بازدید کنم. پس از اینکه از داخل دوربین حرارتی فرمانده ها اطراف را نگاه کردم، آرزو نمودم که ای کاش می توانستم یکی از چشم هایم را با یک دوربین حرارتی جایگزین کنم! تصویر این دوربین ها به فرد اجازه می دهد تا در شب یا روز دشمنان را با وضوح کامل مشاهده کرده، استتار ها را فاش کند و حرکات افراد دشمن را هزاران متر آن طرف تر تشخیص دهد.

دستگاه های غیر نظامی آشکار ساز نور مادون قرمز و حرارت، طی دو دهه گذشته بسیار بزرگ و گران قیمت بوده اند. آتش نشان ها از این دستگاه برای یافتن و نجات افرادی که در آتش گیر افتاده اند و پیمان کاران نیز از آن برای شناسایی سیم هایی که عایق های ضعیفی دارند و بیش از حد داغ می شوند، استفاده می کنند. اما امروزه به لطف نوآوری های چشمگیری که در تراشه های مادون قرمز با نام میکروبلومتر اعمال شده، دو دستگاه حرارتی جدید به بازار عرضه شده است که حتی افرادی مثل من و شما نیز قادر به خریدن آن ها هستیم. این دستگاه ها را می توان به راحتی روی گوشی های هوشمند نصب کرد.

۵۴c7e781e8094_-_infrared-01-01115-de

گجت Flir One یکی از زیبا ترین گزینه های موجود است که مانند یک قاب روی گوشی های آیفون نصب می شود. این دستگاه ۳۵۰ دلار قیمت دارد. این گجت با استفاده از دو دوربین خود یک تصویر حرارتی ۸۰x60 را با تصویر دوربین VGA با رزولوشن ۶۸۰x480 ترکیب می کند، بنابر این شما قادرید به راحتی اشیایی که در تصویر حرارتی مشاهده می کنید را تشخیص دهید. کافیست با دوربین این گجت تصویری از خود ثبت کنید تا بدن خود را در قالب یک عکس رنگارنگ که حرارت نقاط مختلف آن را به نمایش می گذارد، ببینید.

۵۴c7e7814b9b8_-_infrared-02-01115-de

گجت Seek Thermal یک دستگاه ارزان تر و کوچک تر است که رزولوشن تصویر مادون قرمز آن نیز بیشتر است (۲۰۶x156). این دستگاه ۲۰۰ دلار قیمت دارد، اما متاسفانه Seek Thermal تصاویر حرارتی را با تصاویر واقعی ترکیب نمی کند. این امر می تواند تشخیص اشیای مختلف را در تصویر دشوار تر کند و در مکان های شلوغ با دستگاه های برقی داغ این مشکل بیشتر خود را نشان می دهد. در عوض این دستگاه میدان دید بالاتری دارد و استفاده از آن نیز آسان تر است. این دستگاه کوچک را می توان از طریق درگاه میکرو USB یا اتصال لایتنینگ آیفون به گوشی متصل کرد. این دستگاه می تواند بین دماهای مختلف در محدوده دمایی -۴ تا ۳۳ درجه سلسیوس تمایز قائل شده و آن را با رنگ های مختلف به تصویر درآورد.

اما سوال اصلی اینجاست که چنین وسایل به چه کاری می آید؟ شما می توانید دست به کار شده و لوله های منزل خود را نشت یابی کنید. اما گذشته از این نوع استفاده ها، می توانید با این وسیله خود را حسابی سرگرم کرده و کارهای جالب متفاوتی با آن انجام دهید. برای مثال می توانید جانوران مختلفی که در اطراف شما هستند را شناسایی کنید و یا حرارت اجاق کباب پز خود را آزمایش کنید. به گفته Seek و Flir این فناوری هنوز در ابتدای کار خود است. این فناوری روز به روز کوچک تر، ارزان تر و قدرتمند تر می شود و می توان از آن در زمینه های مختلفی استفاده کرد.۲ دیدگاه

محسن

تابناک جان این چیزا به درد دزد ها و خلافکاران میخوره تا مردم عادی چرا معرفی می کنید؟

  محمدرضا مرتضایی

  از تکنولوژی میشه استفاده مثبت و منفی کرد . مثلا چاقو رو هم میتونه یه قاتل استفاده کنه هم یه قصاب. پس چاقو نفروشن تو مغازه ها به خاطر اینکه قاتلین ازش استفاده میکنن؟

دیدگاه ها:

 1. محسن گفت:

  تابناک جان این چیزا به درد دزد ها و خلافکاران میخوره تا مردم عادی چرا معرفی می کنید؟

  1. محمدرضا مرتضایی گفت:

   از تکنولوژی میشه استفاده مثبت و منفی کرد . مثلا چاقو رو هم میتونه یه قاتل استفاده کنه هم یه قصاب. پس چاقو نفروشن تو مغازه ها به خاطر اینکه قاتلین ازش استفاده میکنن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *