از نظریه بحث برانگیز مگوئیجو در مورد سرعت نور چه می دانید؟

این طور فرض می شود که در فیزیک اکثر موارد بنیادین ثابت هستند اما سرعت نور شاید همیشه این‌گونه نبوده است. این مساله یک ایده بحث بر انگیز است که می تواند دانش کیهانی ما را دگرگون کند.

به گزارش کلیک، در ۱۹۹۸ ژائو مگوئیجو در کالج سلطنتی لندن برای حل مساله ای که کیهان شناسان به آن مشکل افق می گویند، این طور مطرح کرد که سرعت نور ممکن است تغییر کند. این مساله می گوید که جهان مدت‌ها قبل از گرم شدن فوتون ها به یک دمای واحد رسیده است.

روش استاندارد برای توضیح این معما  ایده ای به نام تورم است که پیشنهاد می دهد جهان وارد یک دوره کوتاه گسترش سریع شده و در آن زمان کیهان کوچک‌تر بود، سپس ناگهان رشد کرد. اما ما نمی‌دانیم این تورم به چه دلیل آغاز یا متوقف شده است. بنابراین مگوئیجو به دنبال جایگزین بود.

اکنون وی و نیایش افشردی در موسسه Perimeter کانادا نسخه ای جدید از این ایده به نمایش گذاشته اند که این بار قابل آزمایش است. آن‌ها مطرح می کنند که در جهان اولیه، نور و جاذبه با سرعت های مختلفی پخش می شده اند.

اگر فوتون ها درست بعد از مهبانگ سریع‌تر از جاذبه حرکت می‌کردند، این باعث می شد بتوانند به اندازه کافی دور شوند تا جهان سریع‌تر به دمای متعادلی برسد.

یک نظریه قابل آزمون

آنچه مگوئیجو را در مورد این نظریه هیجان زده تر می‌کند، این است که می تواند پیش بینی دقیقی از پیش زمینه تابش های کیهانی(CMB) داشته باشد. این پرتوها که جهان را پر می کنند، کمی پس از مهبانگ ایجاد شدند و شامل یک نقش “فسیل شده” از شرایط جهان هستند.

در مدل مگوئیجو و افشردی جزییات دقیقی در مورد CMB وجود دارد که نحوه تغییر سرعت نور و سرعت جاذبه را در هنگام تغییرات دمایی جهان منعکس می کند. آن ها دریافتند یک تغییر ناگهانی در یک نقطه خاص رخ داده است و در آن زمان ضریب سرعت نور و جاذبه تا بینهایت می رفت.

این مساله یک ارزش به نام شاخص طیفی را ترمیم می کند که می گوید تراکم اولیه جهان در ۰٫۹۶۴۷۸ بوده و مقداری است که می توان در اندازه گیری های آینده آن را بررسی کرد. آخرین رقم که توسط ماهواره نقشه برداری CMB پلانک در سال ۲۰۱۵ اعلام شده، شاخص طیفی را در حدود ۰٫۹۶۸ قرار می‌دهد که بسیار به رقم فوق نزدیک است.

اگر داده های بیشتری دارای عدم تطابق باشند، این نظریه رد خواهد شد. اما هیچ اندازه گیری نظریه تورم را به طور کامل رد نخواهد کرد، زیرا پیش بینی خاصی ندارد. این مساله باعث می شود کشف موارد جایگزین مانند تغییرات سرعت نور مهم تر باشند.

جان وب از دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا که سال ها بر روی نظریه تغییر ثابت ها کار کرده است، می گوید بسیار تحت تاثیر نظریه مگوئیجو و افشردی قرار گرفته است و “یک نظریه قابل آزمون یک نظریه خوب است.”

فیزیک‌دانان از مدت ها پیش می دانستند یک عدم تطبیق در عملکرد جهان در مقیاس کوچک وجود دارد و برای حل آن به دنبال یک نظریه کوانتومی جاذبه بودند. اگر تناسب درستی بین نظریه مگوئیجو و مشاهدات وجود داشته باشد، می تواند این شکاف را پر کرده و به در ک ما از جهان بی افزاید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *