۱۶ ترفند برای حداکثر استفاده از باتری لپ تاپ

 

در صورتی که شما نیز لپ تاپ دارید احتمالا تاکنون شرایطی را تجربه کرده اید که امکان اتصال لپ تاپ به برق را نداشته و به اجبار از باتری لپ تاپ خود استفاده کرده اید. به همین دلیل در ادامه این مطلب آموزشی شما را با روش هایی آشنا خواهیم کرد تا بتوانید حداکثر استفاده را از باتری خود داشته باشید.

کلیک – بسته به نوع لپ تاپ ها در صورت داشتن شارژ کامل، لپ تاپ شما در حدود ۲ ساعت و نیم با باتری کار خواهد کرد. اما نکاتی بسیار ساده هستند که با رعایت آن ها به شکل قابل توجهی کارایی باتری لپ تاپ شما افزایش پیدا خواهد کرد و در لحظات بحرانی به کمک شما می آیند. در این ترفند قصد داریم به معرفی ۱۶ نکته برای حداکثر استفاده از باتری لپ تاپ بپردازیم که کارکرد باتری شما را از ۲ ساعت به ۴ ساعت کاملا تضمین می کند.

۱ – به طور مرتب Defrag کنید :  هر چه هارد دیسک شما سریع تر عمل کند فعالیت کمتری می کند و در نتیجه میزان بهره برداری آن از انرژی باتری شما کاهش می یابد. یکی از راه های مناسب برای بهبود عملکرد هارد دیسک Defrag کردن آن در زمان های متوالی و منظم است، پس در این کار کوتاهی نکنید.

۲ – نور صفحه نمایش را کاهش دهید : امروزه ۹۹ درصد لپ تاپ هایی که در بازار عرضه می شوند این قابلیت را دارند که نور صفحه نمایش آن ها را تنظیم کنید. بهتر است زمانی که از باتری استفاده می کنید روشنایی صفحه نمایش خود را روی کمترین حد ممکن قرار دهید، برخی از مدل ها قابلیت کاهش میزان فعالیت CPU و بهره برداری آن از منبع تغذیه به شکل بهینه را دارا هستند. این گونه قابلیت های جانبی لپ تاپ خود را در حین استفاده از باتری فراموش نکنید.

۳ – برنامه هایی که به صورت پنهانی و در پس زمینه اجرا می شوند را متوقف کنید : اگر آنتی ویروسی دارید که به صورت اتوماتیک شروع به اسکن کردن هاردتان می کند آن را از کار بیاندازید. این مورد باعث فعالیت بیشتر CPU و کاهش کارایی باتری می شود. همه ابزارهایی را که این گونه عملکردی دارند در زمانی که از باتری استفاده می کنید، غیر فعال نمایید.

۴ – سخت افزارهای اضافی را جدا کنید : ماوس های USB برخی از انواع Cool Disk ها و… را فراموش نکنید چون این ها نیز به منبع تغذیه نیاز دارند و از باتری شما استفاده خواهند کرد.

۵ – حافظه رم بیشتری به لپ تاپ خود اضافه نمایید : هر چه حافظه Ram شما بیشتر باشد فرایندهایی که در حافظه مجازی یا Virtual Memory سیستم تان بارگذاری می شود، کمتر خواهد بود، از آن جایی که حافظه مجازی و فرایندهای موجود در آن هارد دیسک را درگیر می کنند باعث استفاده  بیشتری از باتری شما می شوند در حالی که داشتن رم بیشتر به هیچ عنوان سبب استفاده انرژی بیشتر نخواهد شد. از طرفی وقتی بخواهید نرم افزارهای سنگین را که نیاز به حجم بالایی از Virtual Memory دارند، اجرا کنید داشتن مقدار بیشتری از حافظه رم می تواند به شما کمک بزرگی برساند و میزان مصرف انرژی را کاهش دهد.

۶ – هارد دیسک بر CD یا DVD درایو ارجحیت دارد : هر چقدر که هارد دیسک از منبع تغذیه شما استفاده کند به پای CD یا DVD درایوها نمی رسد، ضمن این که وجود یک CD در داخل درایو حتی اگر در حال استفاده نباشد نیز می تواند هر از گاهی مزید بر علت گردد، اگر واقعا احتیاج دارید از یک CD یا DVD در زمانی که در حالت باتری قرار دارید، استفاده کنید بهترین راه حل تهیه یک image از آن و اجرای image مذکور توسط نرم افزارهای درایو مجازی است.

۷ – پین های باتری خود را تمیز نگه دارید :  بد نیست هر از گاهی پین های باتری خود را تمیز کنید. این امر سبب نقل و انتقال بهتر و کامل تر جریان بین باتری و لپ تاپ و کارایی بهتر و بیشتر مجموعه می گردد.

۸ – از باتری خود مراقبت کنید : مراقبت از باتری نیز شرط مهمی است. اگر از باتری زیاد استفاده نمی کنید فراموش ننمایید هر دفعه که باتری را شارژ می کنید این شارژ را بایستی هر دو یا سه هفته یک بار مورد استفاده قرار دهید در غیر اینصورت خیلی سریع تر از چیزی که فکرش را بکنید باتری دچار اشکال می شود. از طرفی شارژ یک باتری Li-on (لیتیومی) نباید هرگز به صورت کامل خالی شود و خالی شدن کامل شارژ باتری فقط در مورد مدل های قدیمی توصیه می شود.

ّباتری لپ تاپ

۹ – سیستم را Hibernate کنید نه Standby : قرار دادن لپ تاپ در وضعیت Standby در فاصله های زمانی که به آن نیازی نیست آن هم در حین استفاده از باتری می تواند سبب کاهش مصرف انرژی شود. اما وضعیت Hibernate سیستم را خاموش نگه می دارد و در زمان نیاز به آن، به همان سرعت حالت Standby سیستم را فعال خواهد کرد.

۱۰ – به کاهش دمای لپ تاپ کمک کنید : هر چه دمای لپ تاپ شما کاهش یابد عملکرد بهتری خواهد داشت و هر چه عملکردش سریع تر و بهتر باشد کارایی باتری آن بیشتر خواهد شد، لذا همواره شبکه های ورودی و خروجی هوای لپ تاپ تان را تمیز کنید و لپ تاپ را در وضعیتی قرار دهید که هوا به شکل مناسبی در آن جریان پیدا کند.

۱۱ – Power Options ویندوز را تنظیم کنید : به Power Options در کنترل پنل ویندوز بروید و آن را به شکلی که مناسب می دانید تنظیم کنید. اگر Power Schemes را در این قسمت روی Max battery قرار دهید به صورت اتوماتیک تنظیماتی برگزیده می شوند که می توانند سبب حداکثر کارایی باتری شوند.

۱۲ – کارهای اضافی و همزمان را حذف نمایید : اگر مشغول تایپ یک نامه هستید و تصمیم گرفتید که همزمان به موسیقی نیز گوش دهید بهتر است از یک MP3 player استفاده کنید. دلیل آن هم واضح است. زیرا این امر سبب مصرف بیشتر انرژی باتری می شود.

۱۳ – لپ تاپ مناسب خود را بخرید : اگر واقعا طول عمر باتری برایتان حیاتی است بهتر است برای مدل هایی هزینه کنید که باتری شان کارایی بیشتر و قوی تر دارند. مسلما برای این گونه مدل ها و این نوع باتری ها بایستی هزینه های اضافی را تقبل کنید.

۱۴ – شارژ کردن و خالی کردن شارژ باتری : اکثر باتری های لپ تاپ های امروزی از نوع Li-on هستند و نیازی به این کار ندارند ولی اگر از مدل های خیلی قدیمی استفاده می کنید خالی کردن کامل شارژ باتری و شارژ مجددش هر ۱۵ روز توصیه می شود.

۱۵ – قابلیت Auto save را خاموش کنید: در حین کار با ابزارهایی مثل Word مایکروسافت و غیره قابلیت ذخیره اتوماتیک یا auto save را غیرفعال کنید. زیرا فعال بودن این ویژگی سبب می شود هارد دیسک شما به صورت دائم درگیر باشد. اگر نگران این هستید که باتری تمام شود و هر آنچه که انجام داده اید  بدون ذخیره شدن از بین بروند، می توانید در همان قسمت Power options تنظیمات را به گونه ای تعریف کنید که در حین تمام شدن باتری، سیستم Hibernate شده و اطلاعات شما بار بعدی که به جریان برق دسترسی داشتید مجددا در دسترستان باشد.

۱۶ – کاهش فعالیت کارت گرافیک : پایین آوردن وضوح تصویر صفحه نمایش و غیر فعال کردن screen saver ها می توانند سبب فعالیت کمتر کارت گرافیکی و در نتیجه افزایش کارایی باتری لپ تاپ گردند.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *