جنجال امنیتی در اندروید؛ امنیت اندروید شش سال از iOS عقب تر است

|
۰ دیدگاه
جنجال امنیتی در اندروید؛ امنیت اندروید شش سال از iOS عقب تر است

یک استاد دانشگاه متخصص رمزنگاری درباره مشکلات امنیتی اندورید هشدار داده و گفته است که امنیت اندروید در مورد بعضی از مسایل، شش سال عقب تر از iOS آیفون است!

به گزارش کلیک، ما به طور مستمر توسط هشدارهای مسلسلی متخصصان درباره مورد تهدید قرار گرفتن گوشی های آیفون می شنویم؛ پیغام هایی مثل “میلیون ها گوشی تحت اندروید در خطر حمله سایبری قرار دارند” که درباره مشکلات امنیتی اندروید هشدار داد و اطلاع رسانی می کنند. همین مساله باعث می شود که تعداد زیادی از اپلیکیشن های مربوطه را برای جلوگیری از حمله بدافزار یا دسترسی های امنیتی از منابع غیر رسمی دانلود کنید.

دلیل اصلی بسیاری از این مشکلات امنیتی در دنیای اندروید، به خاطر این است که اندروید هنوز کدگذاری های خود را به آخرین روش های دنیا، به روز رسانی نکرده است. به گفته یکی از استادان دانشگاه جان هاپکینز، حتی در نسخه نوقا ۷٫۰ اندروید هم این به روز رسانی ها صورت نگرفته است! در واقع اندروید امروز از همان سیستم کدگذاری استفاده می کند که اپل در سال ۲۰۱۰ از آن استفاده می کرد!

طبق گفته ماتیو گرین، دستگاه های تحت نسخه نوقا اندروید در حالی در اسل گذشته سیستم کدگذاری فول-دیسک (full-disk encryption) یا همان FDE کنار گذاشتند و به جای آن از روش محافظت سطح فایل استفاده می کنند. گفته می شود حتی اگر برای گوشی اندروید خود رمز عبور گذاشته باشید، ممکن است بدون نیاز به وارد کردن رمز عبور، کاربر بتواند به بعضی از فایل ها دسترسی پیدا کند! چراکه کلیدهای رمزگذاری شدهدر داخل حافظه ذخیره شده اند.

به وضوح که در حالی که اپل هرگز کمتر از چهار سطح محافظت را برای دستگاه های خود به کار نبرده است، اندروید فقط از دو سطح محافظت استفاده می کند! و اگر همین روش قرار باشد در اندروید باقی بماند، همچنان باید میلیون ها اپلیکیشن برای محافظت از این دستگاه ها در اختیار باشند. به طور خلاصه، تمام چیزی که این استاد دانشگاه رشته رمزگذاری م یخواهد بگوید این است که رمزگذاری های اندروید فقط در حدی هستند که بتوانند  دست FBI را از سرک کشیدن در اطلاعات شخصی کاربران کوتاه کنند.

اگر جزو افراد خوشبین هستید، به احتمال زیاد فکر می کنید که اندروید در راه درستی قرار داشته و نیازی به محافظت بیش از حد نیست! و در حالی که کارهای زیادی هستند که باید بر روی گوشی ها انجام شوند، یک روش محافظت مبتنی بر فایل چندان هم چیز بدی نیست.

اما از طرف دیگر، ممکن است متوجه شده باشید که این سطح پایین از استاندارد امنیتی، وحشتناک است. به عبارت دیگر، در سال ۲۰۱۶ اندروید هنوز دارد با همان استانداردهای رمزگذاری سروکله می زند که iOS د رسال ۲۰۱۰ با آن ها کار می کرد! حتی اندروید همین رمزگذاری را هم به طور کامل اجرا نمی کند! که دلیل مشکلات بسیار زیاد امنیتی برای کاربران اندروید است.

فروزان طاهری
اگر بخوام یه نامه از زندگیم بنویسم، خیلی کوتاهش میشه پر ماجرا و عالی و به سرعت رو به بالا، اونقدر که یه وقتا ترس برم میداره! شانس اینو داشتم که از دانشگاه تهران مهندسیم رو بگیرم ولی اگه شما این شانس رو نداشتین بهتون میگم چیز چندانی رو از دست ندادین! می نویسم، تدریس می کنم، برای چندتا وبسایت داخلی و بین المللی تولید محتوا می کنم، ترجمه می کنم و یادم می مونه لبخند بزنم!
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.