چگونه مجوز های برنامه را در ویندوز ۱۰ مدیریت کنیم؟

شما می توانید مجوز های برنامه را  در ویندوز ۱۰ به راحتی تغییر دهید و آنها را بصورت خصوصی یا عمومی درآورید و یا از کار بیندازید، با این مجوزها شما به راحتی می توانید تمام برنامه ها را مدیریت کنید.

 

کلیک-نقطه  قوت ویندوز ۱۰ این می باشد که برخلاف دستگاه های  اندرویدی که در زمان نصب هر برنامه اجازه های مختلفی برای دسترسی و به محتوا و تنظیمات خاص را می دهد، ویندوز ۱۰ تمامی مجوز ها را زمانی که یک برنامه نصب شد ، ارائه می دهد. هیچ مخالفتی با این روش نیست اما توجه به این نکته که بتوانید کنترل بیشتری بر آنچه یک برنامه بر روی سیستم شما انجام می دهد ، داشته باشید حائز اهمیت است.
همانطور که گفته شد ، ویندوز ۱۰ تمامی گزینه های ضروری برای مدیریت مجوز های یک برنامه را به شما ارائه می دهد .

 

مدیریت مجوز های برنامه در ویندوز ۱۰

 • در ابتدا “تنظیمات” را جستجو کنید و آن را باز کنید . شما همچنین می توانید آن را از پنجره ی اعلانNotification  نیز آن را باز کنید.

X How we manage licensing program in Windows 10

 • هنگامی که صفحه تنظیمات را باز کردید ، گزینه ی “حریم خصوصی” (Privacy) را در ادامه انتخاب کنید .

X How we manage licensing program in Windows 10


تغییر مجوز های موقعیت مکانی

 

 • زمانی که شما در پنجره ی “حریم خصوصی” قرار دارید به سمت نوار موقعیت مکانی که در قسمت چپ پانل است ، بروید . در اینجا ، شما می توانید برنامه هایی که می توانند به داده ی محل سکونت تان دسترسی داشته باشند را مدیریت کنید .به پنجره سمت راست رفته و پایین آمده ،در اینجا شما لیست تمامی برنامه هایی که به داده ی محل سکونت تان نیاز دارند را ببینید .
 • دکمه ضامن ، در کنار هر برنامه ، سرویس موقعیت مکانی (location) را خاموش خواهد کرد که همانطور که می بینید ، من این سرویس را برای بازی Asphalt Airborn در ویندوز ۱۰ خاموش کرده ام.

X How we manage licensing program in Windows 10

 • اگر قصد دارید که این سرویس به طور کامل برای تمامی برنامه ها قطع شود، شما می توانید گزینه تغییر وضعیت سرویس موقعیت مکانی را به طور کلی خاموش کنید . این عمل ، از گرفتن اطلاعات موقعیت مکانیِ شما از طریق هر برنامه ای را جلوگیری می کند.

 

 


تغییر مجوز های دوربین

 

 • برای مدیریت مجوز های دوربین به نوار دوربین در همان پنجره بروید . در پانل راست شما تمامی برنامه هایی که به دوربین دسترسی دارند را می بینید . بیشتر این برنامه ها مانند Skype ، Maps و… با دلایل قانونی به دوربین دسترسی دارند .
  با این حال شما نسبت به تمایلتان می توانید ،فقط ضامن کنار برنامه را برای روشن/خاموش کردن مجوز تغییر دهید .برای مثال ،در اینجا مجوز دوربین را برای تمامی برنامه ها به جزء Skype خاموش شده است ، زیرا این برنامه تنها برنامه ای بود که به وب کم (webcam) نیاز داشتم .

X How we manage licensing program in Windows 10

 

 • مانند مجوز های موقعیت مکانی ، شما می توانید تمامی مجوز ها را با تغییر ضامن زیر رده ی “دوربین” را به کلی خاموش کنید .

X How we manage licensing program in Windows 10


تغییر مجوز های میکروفون

 

مجوز های میکروفون عمدتا برای برنامه هایی مانند Skype ، Maps ، Cortana و .. لازم هستند . اگر شما می خواهید برنامه هایی که به میکروفون دسترسی دارند را کنترل کنید این کار را انجام دهید:

 • وارد نوار میکروفون شوید و لیست برنامه ها را ببینید و فقط ضامن کنار برنامه را تغییر دهید .شما می توانید دسترسی میکروفون را از طریق دکمه ی ضامن زیر دسته بندی “میکروفون” ، آن را به طور کامل غیر فعال کنید .

X How we manage licensing program in Windows 10
تغییر مجوز های دسترسی هشدار ها
در ویندوز ۱۰ ، بعضی برنامه ها سعی در خواندن اعلان های شما دارند و کارهایی مانند ایجاد یادآوری ، اضافه کردن وقایع و … بر اساس اعلان ها انجام می دهند . اگر شما نمی خواهید برنامه های دیگر ، اعلان های شما را بخوانند و یا نظارت داشته باشند ، شما به راحتی می توانید این مجوز ها را از طریق نوار اعلان ها در پنجره ی “حریم خصوصی” مدیریت کنید .
باز هم مانند دیگر تنظیمات ، شما یک لیست از برنامه هایی که به این مجوز احتیاج دارند را می بینید .همانطور که می بینید ، من هیچ برنامه ای در این گروه ندارم اما اگر شما برنامه ای دارید می توانید دکمه ی کنار برنامه را برای روشن/خاموش کردن سرویس ، تغییر دهید.

X How we manage licensing program in Windows 10
تغییر سطوح دسترسی تقویم
اگر شما از برنامه ی ساخته شده در نرم افزارِ تقویم برای مدیریت تمامی کارها و قرار ملاقات هایتان  استفاده می کنید ، پس ایده ی خوبی است تا برنامه هایی که به داده های تقویم شما دسترسی دارند را بررسی کنید .این کار را می توانید از طریق نوار تقویم انجام دهید .
فقط به نوار تقویم رفته تا برنامه هایی که می خواهید به داده ی تقویم دسترسی داشته باشند را با تغییر دکمه در کنار آن ها ، انتخاب کنید .

 

تغییر مجوز های سطوح دسترسی ایمیل

باز هم ، اگر شما از برنامه ی جدید ایمیل در ویندوز ۱۰ استفاده می کنید ، برای مدیریت حساب های ایمیل خود می توانید برنامه هایی که به برنامه ی ایمیل شما دسترسی دارند را در نوار ایمیل ، شناسایی کنید .

برای روشن/خاموش کردن سرویس ، ضامن دکمه ی کنار آن را تغییر دهید .و مانند دیگر تنظیمات که در بالا به آن ها اشاره شد ، شما می توانید دیگر تنظیمات را مثل مخاطبین ، پیام رسانی و رادیو ها مانند همان روش انجام دهید، به نوار مورد نظر در پنجره ی “حریم خصوصی” بروید .

 

 

برای هر نوع مجوز یک دکمه ی کلی وجود دارد که اجازه می دهد تا شما به طور کامل اجازه ی فعال/غیر فعال بودن آن مورد خاص را بدهید .

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *