چطور BIOS کامپیوتر خود را آپدیت کنیم؟

به روز رسانی بایوس کامپیوتر کار بسیار حساسی است. به طوری که یک اشتباه کوچک می تواند باعث از کار افتادن کل سیستم شود. بنابراین ما در این مطلب سعی داریم تا قدم به قدم به شما آموزش دهیم که چطور باید بایوس یک سیستم را به روز رسانی کرد.

کلیک – بایوس یا همان سیستم پایه ورودی و خروجی کامپیوتر در واقع یک نرم افزار تعبیه شده بر روی مادربرد است. این اولین نرم افزاری است که کامپیوتر شما پس از روشن شدن آن را بارگذاری می نماید به طوری که عملا از زمانی که کامپیوتر خود را روشن می کنید، BIOS می تواند از درایو سی دی، میکروفون و صفحه کلید شما استفاده کند.

این مطلب آموزشی به شما یاد خواهد داد که چطور گام به گام و با احتیاط بایوس خود را فلش (آپدیت) نمایید. البته باید به این نکته اشاره کرد که تمام کامپیوترها دارای بایوس یکسانی نیستند اما تمامی آن ها از مراحل یکسان برای به روز رسانی و ایمنی هایی که در هنگام انجام این کار باید آن ها را در نظر بگیرید، تشکیل شده اند.

مراحل انجام کار:

بایوس

۱ – نسخه بایوس خود را پیدا کنید.

زمانی که شما به وب سایت شرکت سازنده بایوس خود وارد می شوید به این اطلاعات نیاز خواهید داشت. برای این منظور وارد بخش System Information در ویندوز شوید. برای وارد شدن به این بخش در ویندوز ویندوز ۷  یا ویندوز ۱۰ کافی است تا عبارت msinfo32 را در بخش جستجو وارد نمایید. (اگر از ویندوز Xp استقاده می کنید، می توانید این عبارت را در بخش Run وارد کنید.) پس از این که پنجره System Information ظاهر شد گزینه System Summary را انتخاب کنید.  در این قسمت می توانید نسخه بایوس خود را که در زیر بخش پردازنده (processor) قرار دارد، بیابید. پس از پیدا کردن آن، نسخه و تاریخ مربوط به بایوس خود را یادداشت کنید.

بایوس

۲ – ریشه سیستم خود را پیدا کنید.

اولین گام مهم این است که مشخص شود از کجا باید نسخه صحیح بایوس خود را پیدا و دانلود کنید. آیا کامپیوتر خود را به صورت از پیش سرهم شده خریداری کردید (مانند یک لپ تاپ Dell) یا کامپیوتر شما توسط فروشگاهی که از آن خرید کرده اید اسمبل (سرهم) شده است. اگر سیستم خود را به صورت یک جا و از پیش اسمبل شده خریده اید بنابراین وب سایت این شرکت را بررسی کنید. اما اگر خودتان یا فروشگاهی که از آن خرید کرده اید کامپیوتر شما را اسمبل کرده است به وب سایت مربوط به مادربرد سیستم وارد شوید. در هر صورت زمانی که وارد وب سایت شدید به دنبال گزینه ای شبیه به Drivers and Downloads بگردید.

مطمئن شوید به روز رسانی که برای بایوس سیستم خود دانلود می کنید با مدل بایوس شما یکی باشد. اگر فایل به روز رسانی فایل نامناسبی باشد، می تواند آپدیتی را که مربوط به یک مدل بایوس دیگر است بر روی بایوس شما بنویسد و این جا است که به دردسر خواهید افتاد.

علاوه براین قبل از این که فایل آپدیت را اجرا کنید، فایل های Read Me و سایر مستندات مربوط به آن را دانلود کرده و حتما مطالعه کنید. هم اکنون زمان آن نیست که با بی توجهی از کنار آن ها رد شوید و این فایل های راهنما را نخوانید. زیرا ممکن است هشدارهایی در این فایل ها داده شده باشد که نیاز باشد تا قبل از انجام عمل به روز رسانی آن ها را مطالعه کنید و  چشم پوشی کردن از خواندنشان می تواند تمام سیستم شما را بهم بریزد.

بایوس

۳ – پیش از عمل به روز رسانی از بایوس فعلی خود بک‌آپ بگیرید.

اگر نرم افزار به روز رسانی بایوس شما در ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری اجرا می شود، پیش از این که عمل به روز رسانی را آغاز کنید از بایوس فعلی خود یک فایل پشتیبان تهیه کنید. در اکثر فایل های به روز رسانی بایوس این ویژگی گنجانده شده است (به عنوان مثال گزینه هایی مانند Save یا Backup) و به شما پیشنهاد می کند که در ابتدا یک بک‌آپ تهیه نمایید. برای این منظور می توانید به وب سایت سازنده بایوس خود سری بزنید تا اطلاعات کافی در مورد نحو بک‌آپ گرفتن را بدست آوردید.

بایوس

۴ – سیستم خود را آماده کنید.

بزرگترین خطری که در زمان آپدیت بایوس وجود دارد این است که در طول پروسه به روز رسانی ناگهان برق سیستم قطع شود. ممکن است شما نتوانید اداره برق را کنترل کنید اما مسلما می توانید کنترل هایی را بر روی سیستم خود داشته باشید.

در صورتی که در حال به روز رسانی بایوس لپ تاپ خود هستید، اول از همه مطمئن شوید که باتری شما به طور کامل شارژ شده است. سپس لپ تاپ خود را به پریز برق وصل کنید. با این کار مطمئن خواهید بود که حتی اگر باتری شما در طول این پروسه تمام شود، مشکلی پیش نخواهد آمد. زیرا لپ تاپ شما به برق متصل است.

چنانچه قصد دارید یک PC یا کامپیوتر رومیزی را آپدیت نمایید بهترین راه این است که آن را به یک UPS وصل کنید. UPS باعث خواهد شد تا در صورتی که دسترسی شما به برق اصلی شهر از دست رفت، هم چنان سیستم شما بتواند برق خود را از UPS تامین نماید.

بایوس

 ۵ – اجرای به روز رسانی

فایل .exe یا فایل نصب کننده به روز رسانی را به منظور آپدیت بایوس خود اجرا کنید.

چنانچه نرم افزار از شما خواست تا فلاپی دیسک را در سیستم قرار دهید از یک فلاپی دیسک با فرمت ۱٫۴۴ مگابایت ۳٫۵ اینچی استفاده کنید. آن را در داخل درایو فلاپی قرار داده، سپس سیستم را ریست کنید تا سیستم شما از طریق فلاپی دیسک بوت شود. برخی از فلاپی ها شامل یک فایل autoexec.bat هستند که به طور خودکار آپدیت بایوس را اجرا می کنند. اما برخی دیگر فقط شامل نرم افزار آپدیت، یک image از بایوس به روز شده و شاید یک فایل readme.txt  که به عنوان راهنما است، می باشند. اگر راهنمایی وجود نداشت اما در ازای آن دو فایل دیگر (به عنوان مثال: A06_123.bin و awflash.exe) وجود داشت، این مراحل را انجام دهید: عبارت awflash A06_123.bin را به عنوان دستور وارد کرده و کلید Enter را بزنید. این کار باعث خواهد شد تا نرم افزار به روز رسانی اجرا شود و فایل A06_123.bin نیز بایوس شما را آپدیت خواهد کرد.

مقایسه دو نسخه بایوس:

اکثر نرم افزارهای به روز رسانی بایوس، image بایوس موجود بر روی سیستم را خوانده و نسخه آن را نشان می دهند. سپس آن را با image بایوس دانلود شده مقایسه می کنند. اگر نسخه بایوسی که بر روی سیستم نصب است قدیمی تر باشد، در نتیجه آپدیت اجرا خواهد شد. واسط کاربری نرم افزارهای بایوس می توانند بسیار با یکدیگر متفاوت باشند. اما با این وجود دکمه های متداول منو یا گزینه هایی همچون Write، Update یا Confirm در نرم افزار به روزسانی بایوس ها معمولا مشترک است و در همه آن ها دیده می شود.

بایوس

 کامپیوتر خود را ریست کنید.

معمولا پس از این که عمل به روز سانی به اتمام می رسد، بسیاری از نرم افزارها به صورت خودکار کامپیوتر را ریست می کنند. برخی از نرم افزارهای به روز رسانی پیش از این کار از شما اجازه می گیرند اما برخی دیگر پیش از آن که عمل به روز رسانی را آغاز کنید در مورد این مسئله به شما هشدار می دهند و پس از پایان فرایند آپدیت، به صورت خودکار سیستم را ریست می کنند. تعداد کمی از این نرم افزارها نیز از شما می خواهند که سیستم را به طور کامل خاموش و مجددا روشن نمایید. به منظور انجام این کار در صورتی که از یک کامپیوتر شخص (PC) استفاده می نمایید به صورت دستی مراحل زیر را انجام دهید:

۱ – به طور کامل سیستم خود را خاموش کنید. شما می توانید این کار را با فشردن دکمه Power یا با استفاده از گزینه Shutdown سیستم عامل انجام دهید.

۲ – دکمه ON/OFF که بر روی منبع تغذیه و در پشت کامپیوتر شما تعبیه شده است را بر روی حالت OFF قرار دهید.

۳ – بار دیگر این دکمه را به حالت اولیه، یعنی ON برگردانید.

۴ – سپس کامپیوتر خود را روشن کنید.

بایوس

در صورت لزوم تنظیمات مربوط به بایوس فعلی خود را پاک کنید

لازم به ذکر است که انجام دادن این کار همیشه ضروری نیست و این امر بستگی به این دارد که چه چیزی بین نسخه فعلی و نسخه به روز شده بایوس شما تغییر کرده باشد. برای این منظور:

زمانی که کامپیوتر در حال روشن شدن است، وارد بایوس سیستم شوید. در اکثر سیستم ها این کار با فشردن کلید Delete بر روی صفحه کلید بین ۲ تا ۱۰ ثانیه اولیه که کامپیوتر در حال روشن شدن است، انجام می شود. البته در برخی از سیستم ها ممکن است نیاز باشد از کلیدهای متفاوتی مانند F2، F10، CTRL، Enter و غیره استفاده کنید.

به منظور پاک کردن تنظیمات بایوس، به دنبال گزینه ای شبیه به Restore Defaults یا Load Fail Safe Defaults بگردید. این گزینه ممکن است در صفحه اصلی بایوس یا در صفحه آخر باشد. برای حرکت در میان صفحات از کلیدهای جهت نما (arrow keys) استفاده کنید، و دستورالعمل هایی را که بر روی صفحه می بینید، جهت انجام دادن این فرایند دنبال کنید. پس از به پایان رسیدن این فرایند، تنظیمان را ذخیره کرده و از بایوس خارج شوید.

بایوس

پیکربندی بایوس

اگر می دانید که دقیقا به چه تنظیماتی احتیاج دارید،  همین حالا آن ها را تغییر دهید. اما اگر تا پیش از این، تنظیمات بایوس را تغییر نداده اید و به عبارت دیگر تجربه این کار را ندارید، نیازی نیست که این کار را انجام دهید. اکثر کامپیوترها با استفاده از تنظیمات پیش فرض بایوس به درستی کار می کنند.

نکات مهم :

به روز رسانی های بایوس می توانند به دلایل متعددی از جمله برطرف کردن باگ های موجود، پشتیبانی از سخت افزار جدید و افزودن قابلیت های جدید عرضه شوند.

۱ – در صورتی که تصمیم دارید بایوس خود را آپدیت نمایید پیشنهاد می کنیم که حتما مستندات مربوط به آن را پیش از انجام عمل به روز رسانی مطالعه کنید تا ببینید که آیا این به روز رسانی برای سیستم شما منفعتی به همراه دارد یا خیر.

۲ – بایوس اطلاعات سخت افزاری سیستم را به شما ارائه می کند و برای پشتیبانی از محدوده خاصی از قطعات طراحی شده است. بایوس به خودی خود یک EEPROM یا حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی و قابل پاک شدن الکترونیکی (Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory) است که توسط فریم‌ور برنامه ریزی می شود و این توانایی را دارد تا مقداری کمی از اطلاعاتی پیکربندی را که مختص به یک کاربر خاص است، ذخیره نماید. قطعات بایوس معمولا به مادربرد لحیم شده اند و بنابراین توسط کاربر قابل تعمیر نیستند. اما قطعات دیگر می توانند در داخل سوکت ها و شکاف های مادربرد قرار داده شوند و این موضوع باعث خواهد شد تا به راحتی قابل تعویض باشند.

۳ – در صورتی که فریم‌ور بایوس دچار وقفه و مشکل شده است و از طرفی نیز شما مادربرد مشابهی با سوکت Cpu یکسان و چیپ بایوس مشابه مادربرد قبلی داشته باشید، ممکن است بتوانید بایوس معیوب خود را بازیابی کنید. البته به شرط این که ریسک تعویض یک چیپ بایوس دیگر را بپذیرید.

۴ – در صورتی که سیستم شما در حال حاضر به خوبی کار می کند پیشنهاد می شود که آن را آپدیت نکنید مگر این که با به روز رسانی بایوس، مشکلی حل شود. از طرف دیگر سازندگان مادربرد معمولا مادربردهایی را که در هنگام به روز رسانی بایوس دچار مشکل می شوند تعمیر می کنند. البته به شرطی که هنوز از زمان warranty آن ها نگذشته باشد. در هر صورت این فرایند یک فرایند زمان گیر است که معمولا شامل مراحل زیر می شود:

  • تماس با بخش پشتیبانی فنی و اطمینان حاصل کردن از این که مشکل به وجود آمده از به روز رسانی بایوس است.
  • داشتن ضمانت نامه کالا
  • ارسال کالا به شرکت سازنده
  • منتظر ماندن برای نتیجه تعمیر یا تعویض کالا
  • منتظر ماندن برای دریافت کالا از شرکت.

هشدارها

 ۱ – در صورتی که به انجام عملیات به روز رسانی بایوس مسلط هستید، این کار را انجام دهید. در غیر این صورت از انجام دادن آن خودداری کنید. انجام اشتباه دستورالعمل ها می تواند منجر به از کار افتادن بایوس شود.

۲ – پیش از این که فلش کردن یا همان آپدیت کردن بایوس را آغاز کنید، مطمئن شوید که سیستم شما از لحاظ برق یا باتری مشکلی ندارد. هرگونه نوسان برق یا قطع شدن آن در هنگام فرایند به روز رسانی می تواند باعث از کار افتادن بایوس شود. بنابراین در زمانی که بایوس در حال آپدیت شدن است هرگز سیستم را خاموش یا ریست نکنید. چنانچه از داخل سیستم عامل بایوس خود را به روز رسانی می کنید، بهتر است پیش از آن، تمام اپلیکیشن های غیرضروری و فرایندهایی را که در پس زمینه ویندوز در حال اجرا شدن هستند، غیرفعال کنید.

۳ – فرایند به روز رسانی بایوس یه فرایند آسیب پذیر است زیرا هرگونه نوسان برقی در طول آن ممکن است به صورت جبران ناپذیری باعث صدمه دیدن فریم‌ور شود. بنابراین در طول انجام دادن این کار باید نهایت دقت را به خرج داد.

۴ – حتما نرم افزار به روز رسانی بایوس را از یک منبع موثق تهیه کنید. دانلود کردن یک آپدیت بایوس از منابعی غیر از وب سایت تولیدکننده آن می تواند خطرناک باشد. برای مثال ممکن است نسخه های مشابه نرم افزار بایوس که محصول یک شرکت تولیدکننده مادربرد است بر روی مادربرد دیگری که متعلق به شرکت دیگری است کار نکند. استفاده از یک بایوس اشتباه یا یک نسخه اشتباه از بایوس می تواند موجب آسیب دیدن مادربرد و در نتیجه منجر به جایگزینی بایوس یا برنامه ریزی مجدد آن به وسیله شرکت سازنده شود و در نهایت نیز تا زمانی که این مشکل برطرف نگردد شما قادر به استفاده از کامپیوتر نخواهید بود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *