قفل قابلیت Activation Lock اپل در iOS 10.1.1 هم شکسته شد

|
۰ دیدگاه

پژوهشگران موفق شده اند با به کارگیری روش ساده ای از قفل امنیتی Activation Lock در سیستم عامل iOS عبور کنند. اپل قبلا اعلام کرده بود که این مشکل برطرف شده است، ولی گویا نباید روی حرف این شرکت حساب کرد!

به گزارش کلیک، Activation Lock  یکی از قابلیت های سیستم عامل iOS است که هیچ کس دوست ندارد روزی مجبور به استفاده از آن شود. این قابلیت برای اولین بار در iOS 7 معرفی شد و به کاربران اجازه می دهد تا در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن دستگاه، از راه دور آن را قفل کنند. اگر فردی پس از فعال سازی این قابلیت بخواهد از دستگاه استفاده کند، باید آن را به شبکه وای فای متصل کرده و با استفاده از اپل آی دی و رمز عبوری که دستگاه به آن متصل شده قفل دستگاه را باز کند.

اما یکی از محققان امنیتی به نام “هیمانس جوزف” موفق شده است از Activation Lock عبور کرده و قفل آن را بشکند. این کار به وسیله وارد کردن رشته کاراکتر های طولانی در تمام فیلد های تنظیمات وای فای روی یک دستگاه آیپد انجام شده است. انجام این کار باعث شده تا سیستم عامل iOS فریز شده و هنگ کند، سپس جوزف با باز و بسته کردن اسمارت کاور آیپد توانست به صفحه اصلی (هوم اسکرین) دستگاه دسترسی پیدا کند.س

گفته می شود این نقص امنیتی توسط اپل در نسخه ۱۰٫۱٫۱ سیستم عامل iOS برطرف شده است، ولی نتیجه تحقیقات انجام شده حقیقت دیگری را اثبات می کند.

یکی از کارشناسان موسسه امنیتی  Vulnerability Lab به نام “بنجامین کانز مجری” توانسته است با اعمال تغییراتی در این روش، آن را باز آفرینی کرده و مجددا از قفل امنیتی Activation Lock عبور کند. او علاوه بر باز و بسته کردن اسمارت کاور، صفحه دستگاه را چرخانده و توانسته به نتیجه مشابهی دست پیدا کند و به صفحه اصلی دسترسی پیدا نماید.

بنجامین در طی این نفوذ توانست فقط مدت اندکی به صفحه اصلی دسترسی داشته باشد، ولی او ادعا می کند که با فشار دادن کلید هوم در آن لحظه، می توان این مدت را طولانی تر کرد. بنابر این، همچنان امکان گذر از Activation Lock به آسانی وجود دارد.

در پایان باید آرزو کنیم هیچ وقت مجبور به استفاده از Activation Lock روی آیپد یا آیفون خود نشویم، و اگر هم شدیم زیاد روی آن حساب نکنیم.

حمید عابدینی
حمید عابدینی دانشجوی رشته زبان انگلیسی است. طراحی گرافیکی و کار با نرم افزار های رایانه ای مرتبط با این رشته از جمله علایق اوست. وی در زمینه مدیریت سایت های اینترنتی تجربه داشته و در حال حاضر به ترجمه مقالات و مطالب انگلیسی می پردازد.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.