ذرات انقلابی در فیزیک جدید؛ شاید هرگز!

کشف ذره بوزون هیگز برای مدتی، در مجامع علمی شور و هیجان به راه انداخت، اما حالا عاقبت مدل استاندارد فیزیک چه می شود.

به گزارش کلیک، سال گذشته به مدت چندین ماه پی در پی، درهای رو به دنیای ناشناخته ها باز نگاه داشته شد. یک ناهنجاری در داده های برخورد دهنده بزرگ هادرونی واقع در سرن جنووا، نشان داد یک ذره جدید و خاص وجود دارد، میهمانی ناخوانده که وعده دگرگون سازی تصور ما از کارکرد طبیعت را می داد. سپس با داده های بیشتر، این ناهنجاری ناپدید شده و درها مجددا بسته شدند.

این اتفاق یک شکست بزرگ بود. زمانی که در سال ۲۰۱۲ LHC بوسون هیگز را کشف کرد، باعث تکمیل مدل استاندارد شد. اما هیچ پاسخی برای چندین رمز و راز مدل استاندارد داده نشد: چیز جدیدی نبود که جاذبه را توضیح دهد، یا ماهیت ماده تاریک را که بخش اعظم کهکشان ها را تشکیل می دهد، یا اینکه چرا ذراتی چون هیگز، جرم دارند.

لی رابرتز، متخصص فیزیک ذرات در دانشگاه بوستون می گوید “مدل استاندارد کامل شده است، پس باید چیزی وجود داشته باشد.اما به نظر می رسد اکنون دیگر نمی‌توان چیزی دید.”

بدبینی ها آغاز شده اند. یک نظرسنجی جدید از ۵۴ فیزیکدان در کارگاهی در مادرید نشان داد که ۲۹ درصد آن‌ها تصور می‌کنند LHC دیگر چیز جدیدی نخواهد دید. حتی با وجود ساخت یک دستگاه بزرگ‌تر که غیرعملی به نظر می‌رسد، هرچند غیر ممکن نیست، اما حالا چه؟

منطق پشت آزمایشات جدید در مورد ذره های آشنا برای مشاهده علایم رفتار ناهنجار، داشتن دقت است. ناهنجاری هایی که شاید با تاثیر این رویداد جدید در تضاد باشد.یک دیدگاه

am

منظورتون از جنووا ژنو هست دیگه ان شاالله

دیدگاه ها:

  1. am گفت:

    منظورتون از جنووا ژنو هست دیگه ان شاالله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *