تعجب کارشناسان از تشکیل کهکشانی غول پیکر

دانشمندان متوجه یک کهکشان خوشه ای شدند که به دلیل فاصله زیاد از ما، به شکل ده میلیارد سال پیش خود به نظر می رسد و در یک سوپ مولکولی گاز شناور است.

به گزارش کلیک، بیورن امونوت از مرکز اختر زیست‌شناسی اسپانیا و رهبر این مطالعات می گوید “این یک فرم متفاوت است که در این سن خود مشاهده می شود، در حالی که کهکشان های خوشه ای با خوردن کهکشان های دیگر رشد می کنند. در این خوشه، یک کهکشان غول پیکر در حال رشد با مصرف سوپ گازی است که در آن غوطه ور شده است.”

دانشمندان یک شی موسوم به کهکشان شبکه تارعنکبوتی را مطالعه کردند که در واقع یک کهکشان منفرد نیست، بلکه خوشه ای از پیش کهکشان ها است که بیش از ۱۰ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارند.

در چنین فاصله ای یک شی همان‌طوری به نظر می رسد که جهان هنوز ۳ میلیارد ساله بود. اخترشناسان با استفاده از آرایه تلسکوپ فشرده استرالیا(ATCA) و بنیاد ملی علوم(VLA) گاز کربن مونو اکسید را شناسایی کنند.

حضور گاز کربن مونواکسید نشان دهنده مقدار زیادی مولکول هیدروژن است که تشخیص آن بسیار سخت است. اخترشناسان تخمین می‌زنند که میزان کل مولکول های گازی بیش از ۱۰۰ میلیارد برابر جرم خورشید است. نه تنها این میزان گاز مایه شگفتی است بلکه باید به طور غیرمنتظره ای سرد باشد، چیزی حدود منفی ۲۰۰ درجه سلسیوس. چنین مولکول های گازی، مواد خام تشکیل ستارگان جدید هستند.

CO در این گاز نشان می دهد که توسط انفجار یک ابرنواختر در نسل اولیه ستارگان تغذیه شده است. کربن و اکسیژن در CO در هسته ستارگان تشکیل شده و بعدا منفجر شده است. مشاهدات ATCA وسعت کل گاز و مشاهدات VLA که بیشتر متمرکز بوده است، یک شگفتی دیگر را نمایش دادند. بیشتر گاز سرد پیدا شده نه در پیش کهکشان ها بلکه در بین آن‌ها قرار دارند.

پرشانت جاگاناتان می گوید “این یک سیستم عظیم است و مولکول های گاز تا سه برابر اندازه کهکشان راه شیری ما گسترده شده اند.” مشاهدات اولیه از شبکه تارعنکبوتی در طول موج ماورا بنفش، نشان دادند تشکیل سریع ستارگان در منطقه گازی در حال وقوع است.

این‌طور به نظر می رسد که کل این سیستم در نهایت در یک سیستم واحد ادغام خواهد شد و کهکشانی غول پیکر تشکیل خواهد داد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *