۱۱ ترفند جدید سیری در iOS 10

|
۰ دیدگاه
siri

احتمالا تا چند روز آینده و پس از عرضه‌ آیفون ۷ دستیار هوشمند اپل ملقب به سیری (Siri)، به ‌صورت عمده‌ای در سیستم عامل iOS 10 ارتقا خواهد یافت. سیری با دریافت بروزرسانی جدید، هوشمند تر و کاربردی تر از قبل خواهد شد. در این مطلب قصد داریم روش ها و ترفند های جدید استفاده از سیری ارتقا یافته را شرح دهیم.

کلیک – دستیار هوشمند سیری (Siri) در نسخه‌ بعدی سیستم عامل iOS کاربردی تر خواهد شد. دستیار صوتی آیفون با بسیاری از نرم‌افزارهای سوم شخص که ساخته‌ خود اپل نیستند، کار کرده و قابل کنترل خواهد بود. به علاوه، سیری اپل در جستجوهای صوتی بهبود یافته و حتی در مک‌بوک (MacBook) و آی‌مک (iMac) قابل دسترس خواهد بود. هم چنین، سیری از ویژگی های پیش‌ گویی بیش تری بهره خواهد برد؛ بنابراین کاربران می توانند بدون نیاز به پرسش، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورند.

در ادامه‌ این مقاله به ۱۱ ترفندی اشاره خواهیم کرد تا به وسیله‌ آن، راحت تر و سریع تر از قبل قادر به تعامل با سیری در سیستم عامل iOS 10 اپل باشید. به احتمال زیاد این سیستم عامل در چند روز آینده به طور رسمی منتشر خواهد شد. اگر نمی توانید تا انتشار رسمی آن صبر کنید، می توانید در برنامه‌ بتای iOS 10 ثبت نام کرده و ویژگی های جدید سیری را تجربه کنید.

siri

۱- قابلیت کنترل نرم‌افزارهای بیش تر

در حال حاضر چند نرم‌افزار محدود وجود دارد که قابل کنترل از طریق سیری است. شرکت اپل در سیری را به روی توسعه دهندگان سوم شخص باز کرده است که در این حالت کاربران می توانند نرم‌افزارهای سوم شخص بیش تری را با صدای خود کنترل کنند.

شرکت اپل فهرست برخی از نرم‌افزارهایی که پس از انتشار رسمی با سیری قابل کنترل خواهند بود، همراه با نمونه‌ای از فرمان های کنترلی فراهم کرده است که در ادامه می توانید با چندین نمونه‌ آن آشنا شوید.

پینترست(Pinterest)  : با استفاده از فرمان “هی سیری، مدل های مردانه‌ پین شده را در پینترست پیدا کن” (Hey Siri, find men’s fashion pins on Pinterest)، می توانید پین های ذخیره شده را جستجو کنید.

اسکویر کش (Square Cash): گفتن عبارت “هی سیری، با نرم‌افزار اسکویر کش، ۱۰ دلار برای میعاد پرداخت کن” (Hey Siri, pay Miad 10 dollars with Square Cash)، بسیار سریع تر و راحت تر از لمس نرم‌افزار Square Cash، انتخاب شخص مورد نظر برای ارسال پول و تعیین مقدار دلار ارسالی است.

siri

لینکدین (LinkedIn) : برای ارسال پیام به شخصی که در لینکدین به آن متصل هستید می توانید از پیام “هی سیری، پیام ‘قرار ملاقات مهم امروز’ را برای میعاد در لینکدین ارسال کن” (Hey Siri, send a LinkedIn message to Miad that says, ‘Great meeting today.'”)  استفاده کنید.

 The Roll: این نرم‌افزار امکان یافتن ساده‌ تصاویر را با استفاده از کلمات کلیدی فراهم می کند. بنابراین می توانید برای این کار از فرمانی مانند “هی سیری، با استفاده از نرم‌افزار The Roll بهترین تصاویری که از غروب زیبای خورشید در تابستان گذشته گرفته‌ام نشان بده” (Hey Siri, show me my best photos of   idyllic sunsets taken last summer using The Roll)  استفاده کنید.

علاوه‌ بر موارد یاد شده، فهرست نرم‌افزارهای در شرف انتشاری که از سیری پشتیبانی می کنند شامل نرم‌افزار Pikazo (تبدیل عکس به نقاشی)، Vogue Runway (مد و فشن)، Looklive (تشخیص مد و فشن) و Monzo (ساخت مدل های سه بعدی) است. انتظار داریم که بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر هم، پس از انتشار رسمی iOS 10 در ماه شهریور (سپتامبر) به فهرست یاد شده افزوده شوند.

۲- ارسال پیام با نرم‌افزارهای شخص سوم

فعلا با استفاده از سیری فقط می توان در نرم‌افزار Messages یا Mail بومی سیستم عامل iOS اقدام به ارسال پیام متنی کرد. اما با اضافه شدن قابلیت پشتیبانی از نرم‌افزارهای سوم شخص به وسیله‌ی سیری، کاربران می توانند با استفاده از هر نرم‌افزاری که با این قابلیت سازگار باشد، برای ارسال پیام به دوستان یا خانواده‌ خود اقدام کنند.

برای مثال، واتس‌اپ بلافاصله پس از انتشار iOS 10 از دستیار صوتی سیری پشتیبانی خواهد کرد. در ادامه می توانید نمونه‌ای از فرمان صوتی کاربردی برای ارسال پیام را مشاهده کنید.

“با واتس‌اپ به حامی بگو که ۵ دقیقه‌ دیگر آنجا خواهم بود” (Tell Hami I’ll be there in 5 minutes with WhatsApp).

۳- درخواست تاکسی از سیری

با انتشارiOS 10، کاربران می توانند از طریق نرم‌افزارهای Uber و Lyft بدون نیاز به راه‌اندازی نرم‌افزار، تاکسی خبر کنند. فقط کافی است که سیری را فراخوانی کرده و از یکی از فرمآن های “یک لیفت سفارش بده” (Order a Lyft)  و “برای من یک اوبر سفارش بده” (Order me an Uber) استفاده کنند. این قابلیت هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است؛ بنابراین فعلا تعداد تلاش هایی که باید برای درک و تایید پیام ها از طرف سیری انجام داد، مشخص نیست.

۴- تایپ سریع

هوش سیری از طریق کیبورد iOS 10 هم قابل دسترس خواهد بود. به این صورت که دستیار هوشمند سیری مکالمات کاربر را در نرم‌افزار Messages وارسی و تجزیه کرده و طبق فرمان کاربر اقدام به ایجاد یک ورودی جدید متنی در تقویم خواهد کرد. هم چنین، اگر شخصی که در حال مکالمه‌ی متنی با آن هستید، آدرس ایمیل فردی را از شما بپرسد، سیری می تواند به طور خودکار و بدون نیاز به جستجوی شما، آدرس ایمیل را پیشنهاد دهد.

siri

موارد یاد شده به طور خودکار در پس زمینه انجام خواهد شد و نیازی به تعامل مستقیم با سیری برای دریافت پیشنهاد ها نخواهد بود.

۵- جستجوی ویدیوهای یوتیوب در Apple TV

وجود سیری روی اپل تی‌وی (Apple TV) بسیار عالی است. استفاده از سیری برای مرور کردن و دسترسی به محتوای مورد نظر بسیار سریع تر و ساده تر از مرور صفحه با استفاده از TrackPad موجود روی کنترل از راه دور اپل تی‌وی است. در حال حاضر کاربران برای جستجو در یوتیوب (YouTube) ، مجبور به اجرای نرم‌افزار یوتیوب، مرور صفحه برای دسترسی به تب جستجو و فشردن و نگه داشتن دکمه‌ی سیری برای فرمان دادن به آن هستند.

با بروزرسانی آینده‌ اپل تی‌وی که به گفته‌ کارکنان اپل اواخر این ماه انجام خواهد شد، از هر جایی که سیری در دسترس باشد، می توان برای جستجو در یوتیوب اقدام کرد. فقط کافی است که دکمه‌ سیری را فشار داده و فرمان هایی مانند “ویدیوهای مربوط به گربه را در یوتیوب جستجو کن” (Search YouTube for cat videos) و “زومیت را در یوتیوب جستجو کن” (Search Zoomit on YouTube) را به دستیار صوتی ابلاغ کرد.

بخش جالب ماجرا این است که کاربران با استفاده از آیفون خود هم می توانند این کار را انجام دهند. در پاییز امسال پشتیبانی از سیری به نرم‌افزار Remote سیستم عامل iOS هم افزوده خواهد شد.

۶- مراجعه به تلویزیون زنده

نرم‌افزارهای کاربردی زیادی مانند CBS ،FXNow ، Discovery Go و غیره در اپل تی‌وی وجود دارند که امکان تماشای برنامه های تلویزیونی زنده را فراهم می کنند. در حال حاضر همانند جستجوی ویدیوهای یوتیوب در اپل تی‌وی، مجبور به اجرای نرم‌افزار مربوطه و تعیین کردن گزینه‌ مورد نظر خود برای راه‌اندازی تلویزیون زنده هستید.

اما پس از بروز رسانی به سادگی می توان با گفتن عبارت هایی مانند “تماشای ای‌اس‌پی‌ان” (Watch ESPN) و “تماشای سی‌بی‌اس” (Watch CBS)، به طور مستقیم به کانال مورد نظر مراجعه کرد.

۷- جستجوی فیلم های سینمایی با موضوعاتی خاص

در حال حاضر سیری قادر به جستجوی نوع خاصی از فیلم های سینمایی نیست. اگرچه، هم ‌اکنون می توان بر اساس ژانر، بازیگر، عنوان، کارگردان یا دهه‌ی اکران فیلم و موارد دیگر اقدام به جستجوی فیلم سینمایی کرد؛ اما اگر فیلمی درباره‌ی بیس‌بال یا هاکی بخواهید، سیری از کمک کردن به شما معذور خواهد بود.

خوشبختانه پس از بروزرسانی، کاربران می توانند با گفتن فرمان هایی مانند “فیلم هایی درباره فناوری به من نشان بده” (Show me movies about technology) و “فیلم های کمدی‌ با موضوع مدرسه را که مربوط به دهه‌ی ۸۰ است، پیدا کن” (Find high school comedies from the ’80s)، با ویژگی های خاصی اقدام به جستجو کنند.

۸- سیری در رایانه‌ی مک

سیری در حال ورود به رایانه‌ی مک اپل است. سیری در نوار منو (menu bar) سیستم عامل مک قرار داشته و کاربران می توانند برای همه‌ کارهای معمولی مانند کنترل فیلم در حال تماشا، پیام رسانی، تماس با مخاطب ها، تعیین یادآور یا تنظیم دکمه های لغزنده‌ی بلوتوث و وای‌فای (Wi-Fi) از آن استفاده کنند.

siri

به علاوه، همه‌ ویژگی های جدید سیری هم در دسترس کاربران مک خواهد بود. برای مثال کاربران می توانند با گفتن عبارت هایی مانند “فایل صفحه گسترده‌ای (Exel) که دیشب روی آن کار می کردم به من نشان بده” (Show me that spreadsheet I was working on last night) و “عکس هایی که هفته‌ گذشته گرفتم، پیدا کن” (Find photos I took last week)، با استفاده از سیری اقدام به جستجو کنند.

۹- چند وظیفگی ساده

در رایانه‌ مک اگر کاربران نیازمند جستجوی سند خاصی باشند، می توانند این کار را به راحتی انجام دهند. اما علاوه ‌بر این کار پیش پا افتاده، کاربران می توانند عناصر یا فایل هایی را از نتیجه‌ی جستجوی سیری گرفته و درون اسنادی که در حال کار بر روی آن هستند، رها کنند (drag and drop). هم چنین، کاربران می توانند این عناصر را برای مراجعه‌ی بعدی در آینده‌ی نزدیک، به مرکز اعلانیه (Notification Center) سنجاق(pin)  کنند.

باز هم در نتیجه‌ بروزرسانی سیری، هوش آن افزایش یافته و انجام چنین کارهایی سریع تر از قبل انجام خواهد شد. به علاوه این که، سیری در مکآن های مختلفی قابل دسترس خواهد بود. چیزی که هنوز در مورد سیری موجود در سیستم عامل مک مشخص نیست، وجود دکمه یا کلیدهای ترکیبی برای فراخوانی آن است. وجود چنین چیزی بسیار محتمل بوده اما فعلا اطلاعاتی از آن در دست نیست.

۱۰- کنترل خانه با دستگاه های جدید

شرکت اپل با ساخت HomeKit ، توانایی کنترل همه‌ دستگاه های هوشمند خانگی سازگار را با استفاده از سیری فراهم کرده است. با این حال،‌ فعلا فرمان های مربوط به هوم‌کیت (HomeKit) فقط محدود به آیپدها، آیفون ها، آیپادها و اپل واچ (Apple Watch) است. اپل تی‌وی به عنوان یک مرکز کنترل از راه دور برای هوم‌کیت عمل می کند؛ در نتیجه کاربران می توانند با استفاده از سیری از هر نقطه‌ی خانه و به صورت مجازی، دستگاه های خانگی هوشمند سازگار را کنترل کنند. اما در صورتی که با استفاده از فرمان های صوتی مشابه برای تعامل با سیری در نسل پنجم اپل تی‌وی اقدام کنید، با پیامی مانند “متاسفم، نمی توانم در این‌جا با هوم‌کیت به شما کمک کنم” (Sorry, I can’t help you with HomeKit here) مواجه خواهید شد.

اپل در حال برداشتن قدم هایی برای متحد کردن تجربه‌ دستیار هوشمند سیری با همه‌ دستگاه های خود است. در بخش بعدی بروزرسانی ها، همه‌ کاربران می توانند با استفاده از سیری همه‌ دستگاه های مرتبط با هوم‌کیت را در اپل تی‌وی و رایانه‌ی مک کنترل کنند.

به منظور کنترل دستگاه های خانگی می توانید از فرمان هایی مانند “چراغ ها را روشن کن” (Turn on the lights) و “درب ورودی اصلی را قفل کن” (Lock the front door) در همه‌ی دستگاه های اپلی دارای سیری استفاده کنید.

۱۱- تغییر حالت و روشن کردن تهویه مطبوع خودرو

مسلما وجود سیری در CarPlay بسیار کاربردی خواهد بود. هم ‌اکنون کاربران می توانند در خودروهای خود با استفاده از دکمه‌ی روی فرمان، سیری را فراخوانی کرده و دستورات خود را مشابه با گوشی هوشمند یا مک برای آن صادر کنند. کاربران می توانند مسیر مقصد خود را درخواست کرده، پیامی را برای دوستان خود ارسال کنند یا حتی اقدام به ایجاد یک یادآور و ثبت اطلاعات در نرم‌افزار تقویم (calendar) کنند.

siri

با این حال در بروزرسانی آینده، CarPlay از قابلیت های مفید مشابه بروزرسانی در دیگر دستگاه های اپلی هم برخوردار خواهد شد. با این اوصاف، برخی از عملیات‌ کنترلی به دست کارخانه‌ی سازنده‌ی خودرو و نرم‌افزارهای سوم شخص سپرده خواهد شد. به عبارت دیگر، کاربران از طریق دستیار صوتی سیری قادر به تنظیم شرایط دمایی داخلی، جابه‌جایی بین امواج رادیو، ارسال یک پیام از طریق واتس‌اپ (WhatsApp) و پخش موسیقی با اسپاتیفای (Spotify) خواهند بود.

آیا از ویژگی های جدید سیری در iOS 10 استفاده می کنید؟ لطفا تجربیات خود را در بخش دیدگاه وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

0 پسندیده شده
کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه MMU / مدرس زبان سی شارپ / مدیر وب سایت نیازمندی های مندبالا / علاقمند به استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا. پ.ن : عضو گروه موسیقی فولکلور گیله لوی :) کانال من، معرفی سایتها و اپلیکیشن های خلاق : https://telegram.me/creative_web_app
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.