توانایی خارق العاده مغز در بازیابی برخی خاطرات خاص فراموش شده

تاکنون گفته می شد که مغز فقط خاطراتی را به خاطر می آورد که نورون های مرتبط فعال باشند. اما دانشمندان کشف کرده اند که مغز می تواند خاطرات گمشده کوتاه مدت را به یاد آورد.
به گزارش کلیک، برای سال های متمادی، محققان معتقد بودند که افراد تنها می توانند خاطراتی را در حافظه نگه دارند که نورون ها یا سلول های عصبی مغز مرتبط فعال باشند.
به هر حال، به نظر می رسد که این مورد همیشه هم درست نیست و کشفی جدید برای به خاطر آوردن خاطرات فراموش شده، امیدوار کننده بوده است. این کشف می تواند به افرادی که مبتلا به اختالات عصبی هستند و حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده اند کمک کند.
دانشمندان کشف کرده اند که تکان کوچکی از برق به مغز می تواند خاطرات اخیر را زنده کند. این تکان های کوچک می تواند به طور خاص یک پالس تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال باشد.

 

artificially-reactivating-brain-cells-could-help-recover-lost-memories-2-770x437_new
ذهن شما می تواند خاطرات کوچک را به صورت خفته در جایی از مغز نگه دارد که در پس زمینه قرار می گیرند، اما این خاطرات آماده هستند تا در صورت لزوم به جلو هدایت شوند و شما آن ها را به یاد آورید.
نمی توان این روش را برای خاطرات بلند مدت به کار برد، برای به خاطر آوردن خاطرات بلند مدت روش دیگری نیاز است. بنابراین، انتظار نداریم که با یک تکان الکترونیکی به مغز دوباره به خاطرات کودکی برگردیم. با این حال، این یافته درک ما از چگونگی عملکرد مغز را ارتقا می دهد، البته قبلا بر همگان آشکار بود که مغز چقدر پیچیده است و پیچیدگی کارکرد آن روشن بود.
در دراز مدت، این یافته می تواند برای درمان بیماری هایی مانند آلزایمر و دیگر اختلالاتی که منجر به از دست دادن خاطرات کوتاه مدت می شود مفید باشد و باعث بهبود کیفیت زندگی بیماران گردد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *