خطر شوک الکتریکی در ۹۹ درصد از شارژرهای اپل

بدیهی است که وقتی قصد خرید یک شارژر غیر شرکتی را دارید،باید همه جوانب را بررسی کرده و از برندی خرید کنید که سابقه ای خوب و بدون مشکل داشته باشد،اگر می خواهید برای محصولات اپل کابل شارژر تهیه کنید وضعیت فوق العاده جدی تر خواهد بود.

به گزارش کلیک،اگر سری به بازار لوازم جانبی موبایل بزنید خواهید دید که شرکت های بی نام نشان زیادی وجود دارند که برای گجت های شرکت های بزرگی چون اپل و یا سامسونگ شارژر و یا هندزفری تولید می کنند،اگر قصد خرید کابل شارژری غیر شرکتی را برای گجت اپل خود دارید پیشنهاد می کنیم که کمی در مورد انتخاب خود تامل کنید چون طبق بررسی های اخیر انجام شده مشخص گردیده است که حدود ۹۹ درصد از شارژر های غیر شرکتی موجود برای محصولات شرکت اپل حتی ساده ترین آزمایش های ایمنی را نیز نمی توانند پشت سر بگذارند.

انستیتو بریتانیایی Chartered Trading Standards اخیرا با موسسه آمریکایی UL همکاری ای را شکل داده که نتیجه آن بررسی ۴۰۰ شارژر غیر شرکتی محصولات اپل به لحاظ جوانب ایمنی می باشد،گفتنی است که همه شرکت هایی که برای محصولات اپل شارژر تولید می کنند در این لیست ۴۰۰ تایی حظور داشته اند.

طبق نتیجه بدست آمده از این بررسی ها مشخص شد که تعداد باور نکردنی ۳۹۷ شارژر از ۴۰۰ شارژر مورد بررسی نتوانستند تا آزمایش های ایمنی پایه ای را با موفقیت پشت سر بگذارند و این واقعا فاجعه است،در این آزمایش ایمنی به شارژر ها ولتاژهای بالایی اعمال می شود تا میزان مقاومت آنها در مقابل جریان های بالا تر از حد عادی برسی گردد،نهایتا مشخص گردید که ۹۹ درصد از شارژرهای غیر شرکتی محصولات اپل مستعد ایجاد شوک الکتریکی هستند که هم برای کاربر و هم برای گجت خطر ساز است.

گفتنی است که همین چند هفته پیش بود که مطالعه مشابهی توسط خود شرکت اپل انجام شد و در آن متخصصین کنترل کیفیت شرکت اپل عملکرد لوازم جانبی غیر شرکتی موجود در بازار را تحت بررسی قرار دادند که نهایتا مشخص گردید که حدود ۹۰ درصد از کابل شارژر هایی که از طریق وبسایت آمازون به فروش می رسند ایمنی کافی را ندارند.

به گزارش وبسایت Cnet و خبرگذاری بلومبرگ فروشگاه اینترنتی آمازون پس از انتشار نتیجه بررسی های شرکت اپل در مورد میزان ایمنی موجود در شارژر های غیر شرکتی موجود در بازار ساز و کار سخت گیرانه تری را برای تامین کالا های خود در پیش گرفته است.

به هر حال باید گفت که شارژر های غیر شرکتی نسبت به نمونه شرکتی بیشتر مورد استفاده کاربر قرار می گیرد،شاید دلیل آن است که کاربر اهمیت زیادی برای کابل شارژر قائل نیست و علاقه ای هم به پرداخت هزینه های بالا برای این کابل ندارد،غافل از اینکه اگر حتی ۱ درصد به واسطه عدم کیفیت مناسب این شارژر اتفاقی برای او بیفتد(که خیلی هم دور از ذهن نیست)هزینه های درمان بسیار بالاتر از ما به التفاوت قیمت شارژر اصلی و غیر شرکتی می باشد علاوه بر این اگر شوک الکتریکی رخ دهد باید گجت خود را هم به سطل زباله بیاندازید.

موسسه ایمنی CTSI نکات ظریف و کاربردی ای را برای اطمینان حاصل کردن از ایمنی کابل شارژر منتشر کرده که مطالعه آنها خالی از لطف نخواهد بود:مطمئن شوید که سوکت های شارژر به نرمی جا می روند و اندازه سوکت ها به طور غیر عادی ای بزرگ و یا کوچک تر از نمونه اصلی نباشد،حتما قبل از خرید شارژر مطمئن شوید که بر روی بسته بندی آن نشان موسسه های استاندارد همچون FCC،CE و … درج شده باشد.

کم زحمت ترین کاری که برای خرید یک شارژر ایمن می توانید انجام دهید این است که از یک برند معروف خرید کنید،بگذارید در این مورد نکته ای بدیهی اما فوق العاده مفید را به شما یاد آوری کنیم:اگر برند سازنده شارژر را نمی شناسید و یا این برند وبسایتی با ظاهری حرفه ای ندارد،و شما نمی توانید تا از طریق موتور جست و جوی گوگل اطلاعات زیادی در مورد پیشینه فعالیت این شرکت پیدا کنید،آن شارژر را نخرید.

بهتر است تا خیال خود را از بحث ایمنی راحت کرده و سارژر اصلی اپل را بخرید،اما اگر فکر می کنید قیمت شارژر اصلی اپل بیش از حد گران است حداقل شارژری را بخرید که بر روی بسته بندی آن نشان MFI و یا “ساخته شده برای اپل” را داشته باشد.

بر روی وبسایت رسمی اپل نیز نکاتی برای خرید یک کابل شارژر ایمن و با کیفیت درج شده که خواندن آنها می تواند در انتخاب شما موثر واقع شود.

اگر با شارژری مواجه شدید که قیمت آن خیلی ارزان بود نباید خوشحال شوید بلکه باید به کیفیت آن شک نمایید.

لرد توبی هریس  مدیر ارشد موسسه ملی استاندارد معاملات انگلیس در بیانیه ای می گوید:متاسفانه کاربران همچنان نسبت به هشدارها بی تفاوت هستند،ما همیشه نسبت به لزوم هوشیاری کاربر در خرید وسایل الکترونیکی از طریق فروشگاه های اینترنتی هشدار داده ایم،لازم است که در مورد خرید این نوع وسایل کمی مته به خش خاش بگذارید و عجله نکنید،همیشه قبل از خرید بیوگرافی شرکت و سابقه آن را مورد مطاله قرار دهید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *