استفاده از فناوری یادگیری ماشین در کارهای روزمره

یادگیری ماشین یکی از آخرین پدیده ها در تکنولوژی و مهندسی است که امروزه کاربرد زیادی در محیط های مختلف دارد. در واقع، امروزه همه شرکت های فناوری بزرگ در پروژه های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین سرمایه گذاری می کنند.
کلیک– اصطلاح یادگیری ماشین، اولین بار توسط آرتور ساموئل در سال ۱۹۵۹ مطرح شد. او یادگیری ماشین را اینگونه تعریف کرد:
” توانایی یادگیری بدون برنامه ریزی صریح”. این تعریف بدان معناست که یک ماشین می تواند از اشتباهات خود یاد بگیرد و با تغییر برنامه خود عملکرد خویش را در طول زمان بهبود دهد.
این ایده در دهه ۹۰ میلادی زمانی محبوب شد که مفهوم داده کاوی به وجود آمد. داده کاوی با استفاده از الگوریتم ها به کشف الگوهای پنهان در یک مجموعه داده می پردازد. یافتن الگو ها به پیش بینی های داده محور و بهبود تصمیم گیری می انجامد. این حوزه مهندسان را تشویق می کند تا با استفاده از تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده و داده کاوی به توسعه الگوریتم های پیچیده یادگیری ماشین می کند.

machine_learning-1024x724_new

امروزه، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به طور گسترده در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا برخی از کاربردهای روزمره یادگیری ماشین که احتمالا شما نمی دانید را به طور خلاصه شرح می دهیم.
ویژگی تشخیص چهره در دوربین گوشی شما یک نمونه از آنچه است که یادگیری ماشین انجام می دهد. دوربین های دیجیتال می توانند به طور خودکار زمانی که فرد لبخند می زد یا چشمک می زنن عکس بگیرند . این مورد به خاطر پیشرفت ها در فناوری یادگیری ماشین امکان پذیر شده است.
همچنین با کمک ویژگی تشخیص چهره کامپیوتر می تواند شخص را در یک تصویر شناسایی کند و این یکی دیگر از کاربرد های یادگیری ماشین است. اغلب افراد از این مورد در فیسبوک استفاده می کنند، چگونه؟ زمانی که می خواهید به طور خودکار دوستان خود در عکس هایی که ان ها هم حضور دارند تگ کنید.
تاکنون گوشی هوشمند شما پیشنهاد آزاد کردن فضا را با حذف عکس های تکراری و عس های حاوی همان تصاویر تکراری داده است؟ این کار نیز با ویژگی تشخیص چهره انجام می گیرد و بدون یادگیری ماشین امکان پذیر نیست.
هر زمان که در اینترنت به جستجو می پردازید از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می کنید. گوگل از یادگیری ماشین استفاده می کند تا بتواند نتایج بهتری ارائه دهد و همچنین پیشنهادهایی نیز به شما بدهد.
از یادگیری ماشین در ضد ویروس و ضد اسپم ها نیز استفاده می شود. یادگیری ماشین برای بهبود تشخیص نرم افزارهای مخرب، جاسوس افزارها، بدافزارها، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم کاربرد دارد.
همچنین لازم به ذکر است که یادگیری ماشین سیستم های خودرو را نیز تغییر داده است. از یادگیری ماشین در خودروهای خود راننده بسیار زیاد استفاده می شود.
فناوری در حال پیشرفت است و در راه یافتن چیز های جدید از یادگیری ماشین نیز به کرار استفاده خواهیم کرد. شرکت های زیادی امروزه برای حفظ مشتریان خود از یادگیری ماشین استفاده می کنند. آن ها از یادگیری ماشین برای بهبود محصولات خود و رسیدن به اهداف استراتژیک آینده خود بهره می برند.
همچنین یادگیری ماشین این امکان را فراهم کرده است که در حجم بالایی از داده ها به جستجوی عمیق بپردازیم و تصمیم گیری های خود در سرمایه گذاری را بهبود دهیم.
تصویر زیر برخی از کاربرد های یادگیری ماشین در صنایع مختلف است.

machine-learning_new
کاربردهای آینده یادگیری ماشین
الگوریتم های یادگیری ماشین، به طور وسیع در مهندسی مجدد فرایندهای کسب و کار از جمله فروش، بازاریابی، تدارکات و غیره در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. زیبایی این الگوریتم ها این است که با گذشت زمان بهتر از قبل نیز می شوند.
دلیل واقعی پشت این سرعت و شتاب یادگیری ماشین این است که در طبیعت الگوریتم ها تکراری هستند که مکررا یاد می گیرند و برای بهینه سازی نتایج تلاش می کنند. هر زمان که یک خطا رخ دهد، الگوریتم های یادگیری خود را اصلاح می کنند و تکرار دیگری از تجزیه و تحلیل انجام می شود. همه این محاسبات در زمانی کمتر از یک میلی ثانیه انجام می شود و با روندی که در پیش می گیرد به تصمیم گیری و پیش بینی موثر نتایج می پردازد.
یادگیری ماشین باعث می شود که سیستم های نرم افزاری پیچیده آسان می شود و بدون تلاش زیاد به کار خود مشغول می شوند. به جای صرف سال ها زمان برای کدنویسی یا تنظیم یک سیستم پیچیده با بسیاری از پارامتر ها، می توان با یادگیری ماشین در مدت زمان بسیار کوتاهی این کار را انجام داد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *